Czym jest styling włosów?

Gęste, lśniące i zdrowe włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety, nie każdą z nas natura obdarzyła w ten sposób, dlatego chętnie korzystamy z różnych metod poprawienia ich kondycji. Jedną z nich jest styling, czyli zabieg, który pozwala dodać objętości oraz skrętu włosom cienkim i mającym tendencję do przetłuszczania się. Na czym więc dokładniej polega, jak przebiega i ile kosztuje? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Styling włosów – co to jest?
2. Czym styling włosów różni się od trwałej ondulacji?
3. Styling włosów w salonie fryzjerskim
4. Kto powinien zdecydować się na styling włosów?
5. Jak pielęgnować włosy po zabiegu stylingu?


Styling włosów – co to jest?

Styling włosów to zabieg polegający na użyciu środków chemicznych, które zmieniają kształt włosa – z prostych na pofalowane. Jest to metoda, która spośród trwałych ondulacji wyróżnia się największą naturalnością. Jej efekty będą najlepiej widoczne w przypadku osób z krótkimi i cienkimi włosami, ponieważ dodaje im objętości poprzez podniesienie końcówek u nasady.

Styling to zatem świetny sposób na zagęszczenie włosów oraz na pogrubienie cienkich włosów. Efekty tej metody utrzymują się od 2 do 4 miesięcy, w zależności od wybranego preparatu, kondycji włosów i ich struktury. Sam zabieg trwa od 20 do 30 minut, a wykorzystywane w nim produkty są bezpieczne zarówno dla skóry głowy, jak i kosmyków. Warto jednak wiedzieć, że po wykonaniu zabiegu nie powinno się farbować i rozjaśniać włosów minimum przez 2 tygodnie, ponieważ podczas ich kontaktu z farbą lub rozjaśniaczem może pogorszyć się ich kondycja.

Czym styling włosów różni się od trwałej ondulacji?

Styling włosów to rodzaj trwałej ondulacji, który najczęściej wykonuje się za pomocą grubych wałków oraz specjalnego płynu lub pianki do stylingu. Dzięki niemu włosy będą podniesione, odbite od nasady i falowane, a optycznie będą wyglądały, jakby było ich więcej. Co ważne, wykorzystywane w nim preparaty są delikatne i bezpieczne dla włosów, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na ich kondycję – oczywiście pod warunkiem, że zabieg został wykonany w prawidłowy sposób, a czas trzymania kosmetyków na włosach nie przekroczył tego zalecanego przez producenta.

Styling włosów w salonie fryzjerskim

Styling włosów jest często wykonywanym zabiegiem w profesjonalnych salonach fryzjerskich. Jego cena waha się od 80 do 120 zł, a efekt utrzymuje się od 2 do 4 miesięcy. Jak więc dokładniej przebiega? Na początku fryzjer skraca włosy do długości maksymalnie 20 centymetrów, ponieważ w przypadku dłuższych końcówek, nie będą one podatne na skręt. Kolejnym krokiem jest nawinięcie pasm na wałki. Tutaj warto zaznaczyć, że większy rozmiar wałków decyduje o tym, iż efekt stylingu włosów będzie znacznie bardziej naturalny niż w przypadku klasycznej trwałej ondulacji. Po nawinięciu kosmyków na wałki i zabezpieczeniu końcówek, następnym krokiem jest spryskanie fryzury specjalnym sprayem lub nałożenie pianki do stylingu włosów. Po odczekaniu wymaganej ilości czasu, preparat zmywa się, a na całą długość włosów aplikuje środek pielęgnacyjny, którego zadaniem jest polepszenie wchłanialności wcześniej nałożonego produktu. Na koniec, na włosy nakłada się jeszcze środek utrwalający efekty stylingu oraz odżywkę.

Kto powinien zdecydować się na styling włosów?

Styling włosów to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób o cienkich lub przetłuszczających się kosmykach, które nie powinny przekraczać ramion. Dlaczego? Ponieważ taka długość włosów będzie w sam raz do skutecznego i trwałego przeprowadzenia zabiegu. Tutaj warto zaznaczyć, że im włosy dłuższe i cięższe, tym mniej widoczny i krótkotrwały efekt uzyskamy. Jeżeli jednak mamy włosy odpowiedniej długości, dzięki takiemu zabiegowi fryzura zyska na objętości, będzie łatwiejsza w utrzymaniu, gładsza w strukturze, a dodatkowo nie będzie wymagała codziennego modelowania. To jednak nie koniec zalet tej metody! Po wykonaniu stylingu włosów, kosmyki będą wyglądały dobrze bez suszenia, nawet po wyjściu z wody. To właśnie dlatego profesjonalni styliści polecają ten zabieg szczególnie na okres wakacyjny.

Jak pielęgnować włosy po zabiegu stylingu?

Warto wiedzieć, że po wykonaniu stylingu włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Głowę można umyć dopiero 2 lub 3 dni po zabiegu, stawiając przy tym na nawilżenie i odżywienie. W tym celu powinniśmy więc używać odżywek do włosów suchych i zniszczonych, a minimum raz w tygodniu dobrym pomysłem będzie zrobienie regenerującej maski. Dodatkowo, wskazane jest używanie kosmetyków podkreślających skręt loków, dzięki czemu będziemy dłużej cieszyć się bujną fryzurą z kręconymi włosami. Należy również zaznaczyć, że po stylingu powinno się unikać szamponów zawierających SLS oraz utrwalających preparatów z alkoholem w składzie.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jak usztywnić włosy oraz wyjaśniamy czy prostowanie i suszenie niszczy włosy.