Sposoby na zagęszczenie włosów

Gęste, lśniące i zdrowo wyglądające włosy to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Niestety, nie każdy z nas został w ten sposób obdarzony przez naturę, a cienkie i łamliwe kosmyki bardzo często powodują kompleksy. W dużej mierze odpowiada za to genetyka i w tej kwestii jeszcze do niedawna niewiele można było zdziałać. W dzisiejszych czasach jest jednak wiele sposobów pozwalających poprawić gęstość włosów. Jakich konkretniej? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Co powoduje przerzedzenie włosów?
2. Co decyduje o gęstości włosów?
3. Domowe sposoby na zagęszczenie włosów
4. Naturalne sposoby na zagęszczenie włosów
5. Jakie kosmetyki na zagęszczenie włosów?
6. Rzadkie włosy – jak zagęścić nowoczesnymi metodami?


Co powoduje przerzedzenie włosów?

Średnio, zdrowy człowiek traci dziennie od 100 do 150 włosów, co jest zupełnie naturalnym procesem. Aby więc dowiedzieć się, jak zagęścić włosy, warto wcześniej wyjaśnić, jakie konkretniej czynniki sprzyjają ich nadmiernemu wypadaniu. Nagła utrata lub widoczne przerzedzenie fryzury może być spowodowane między innymi:

  • niezdrową dietą,
  • stosowaniem używek,
  • zaburzeniami hormonalnymi,
  • niedoborami witamin i minerałów,
  • przewlekłym stresem,
  • stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków,
  • zbyt częstymi zabiegami fryzjerskimi,
  • przyjmowaniem niektórych leków,
  • długotrwałej antybiotykoterapii,
  • chorobami,
  • zatruciem talem, arsenem, rtęcią,
  • predyspozycjami genetycznymi.

Co decyduje o gęstości włosów?

Grubość, gęstość i kolor włosów są uwarunkowane genetycznie. Ich ilość zależy od liczby mieszków włosowych znajdujących się na głowie. Nie ma więc możliwości, aby za pomocą leków lub kosmetyków wyprodukować ich większą ilość. W tym wypadku możemy jedynie wspomóc już istniejące mieszki włosowe, które z różnych przyczyn są nieaktywne lub słabe. Wobec tego, jeżeli włosy z natury są rzadkie i cienkie, nie zdziałamy w tym temacie cudów, a przynajmniej nie przy użyciu preparatów dostępnych w drogeriach i aptekach. Jeżeli jednak za nadmierne wypadanie i osłabienie włosów odpowiadają takie czynniki, jak dieta uboga w składniki odżywcze, codzienny stres, choroba lub nieodpowiednia pielęgnacja, to jest szansa, że przywrócimy właściwą pracę mieszkom włosowym, dzięki czemu zagęścimy i wzmocnimy kosmyki.

Domowe sposoby na zagęszczenie włosów

Jak przyspieszyć wzrost włosów i sprawić, aby były gęste? Jednym z najlepszych produktów, który pobudza je do wzrostu i regeneracji jest olej rycynowy. Jego regularne stosowanie powoduje, że włosy stają się widocznie wzmocnione, błyszczące i bardziej elastyczne. Świetnym sposobem jest także stosowanie kuracji na bazie olejku rozmarynowego, arganowego i łopianowego. Przy ich wykorzystaniu można przygotować specjalne maseczki, które wzmocnią i odżywią całe kosmyki. Satysfakcjonujące efekty daje też regularny peeling skóry głowy, który pobudza krążenie, a oprócz tego pomaga usunąć martwy naskórek i poprawia pracę gruczołów łojowych. Wśród domowych sposobów na zagęszczenie włosów nie może zabraknąć również wcierek i płukanek, które są ratunkiem dla cienkich, rzadkich włosów. Te najskuteczniejsze to:

1. Wcierka z kozieradki na zagęszczenie włosów

Na początek musimy zaopatrzyć się w ziarna kozieradki, które bez problemu dostaniemy w sklepach z ekologicznymi produktami. Gdy już mamy ich odpowiednią ilość, nabieramy łyżkę stołową nasion, zalewamy ją 150 ml wrzątku i czekamy do momentu, aż napar ostygnie, a na koniec przelewamy go do butelki. W ten sposób przygotujemy wcierkę gotową do użycia, którą można przechowywać do 7 dni w lodówce.

2. Płukanka z octu na zagęszczenie włosów

Jedną z najpopularniejszych płukanek na włosy jest ta octowa. Jej stosowanie wzmacnia cebulki włosów, pobudza krążenie w skórze głowy oraz reguluje wydzielanie sebum, a oprócz tego przyczynia się do odżywienia mieszków. Aby ją przygotować, wystarczy 1-2 łyżki octu jabłkowego wymieszać z 1 litrem przefiltrowanej lub przegotowanej i ostudzonej wody. Taką płukankę należy stosować po dokładnym umyciu głowy szamponem, ale przed zastosowaniem odżywki. Efekty będą widoczne już po miesiącu regularnego używania.

2. Płukanka brzozowa na zagęszczenie włosów

Płukanka brzozowa to kolejny zbawienny sposób dla kondycji włosów. Aby ją przygotować, wystarczy szklankę suszonych liści brzozy zalać 0.5 litra wody, a następnie gotować przez 10-15 minut, po czym odstawić do ostygnięcia. Tak przygotowaną miksturą płuczemy włosy lub wcieramy przed snem w suche włosy.

Naturalne sposoby na zagęszczenie włosów

Jak zwiększyć objętość włosów? Naturalne sposoby na zagęszczenie włosów to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą stosować preparatów dostępnych w drogeriach. Do tych najskuteczniejszych możemy zaliczyć między innymi maseczkę z drożdży, kwaśnego mleka i miodu. Aby ją przygotować, wystarczy wymieszać szklankę gorącego mleka z łyżeczką drożdży oraz łyżką miodu. Gdy maseczka przestygnie, rozprowadzamy ją na skórze głowy oraz na całej długości włosów, po czym zakładamy czepek i pozostawiamy do wchłonięcia na godzinę. Po upłynięciu wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy, a włosy dokładnie myjemy szamponem. Kolejnym sposobem jest płukanka na bazie mięty pieprzowej, rumianku lub szałwii, które są równie proste w przygotowaniu. Wystarczy jedynie zalać liście jednego z wymienionych ziół wrzątkiem, pozostawić do ostygnięcia, a następnie przepłukać włosy przygotowanym naparem. Oczywiście wśród naturalnych metod nie może zabraknąć również poprawy codziennego jadłospisu. Dieta ma bowiem ogromny wpływ nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale także na kondycję włosów, paznokci i skóry. Musimy więc spożywać produkty bogate w witaminę A, C i te z grupy B, które znajdziemy między innymi w pełnotłustych rybach, nabiale, pieczywie pełnoziarnistym oraz roślinach strączkowych.

Jakie kosmetyki na zagęszczenie włosów?

Jak pogrubić włosy i zwiększyć ich objętość? Świetnym sposobem na zagęszczenie włosów jest ich olejowanie. Naturalne olejki zawierają mnóstwo cennych substancji, które pobudzają mieszki do wzrostu nowych włosów, jednocześnie pielęgnując je na całej długości. Do tych najskuteczniejszych zaliczamy wspomniany wcześniej olej rycynowy, rozmarynowy, arganowy i łopianowy, a oprócz tego z kozieradki, imbirowy i musztardowy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest regularność. Tak więc, aby zauważyć efekty olejowania, należy wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu.

Rzadkie włosy – jak zagęścić nowoczesnymi metodami?

A co zrobić, gdy żadna z wymienionych metod nie przynosi zamierzonych rezultatów? W takim wypadku do wyboru mamy szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Do tych najskuteczniejszych należy między innymi ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, które pobudza krążenie i dogłębnie odżywia skórę. Jego wykonanie polega na wykorzystaniu krwi pacjenta, dzięki czemu nie ma możliwości wystąpienia reakcji uczuleniowej. Kolejnym zabiegiem wartym uwagi jest karboksyterapia, która polega na wprowadzeniu dwutlenku węgla pod skórę za pomocą serii nakłuć. W efekcie tego następuje poprawa mikrokrążenia, a komórki i mieszki włosowe zostają dotlenione. To powoduje, że włosy przestają wypadać, a tym samym stają się gęste. Warto również wspomnieć, że karboksyterapia skóry głowy jest zalecana także osobom, które walczą z łysieniem androgenowym.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jak usztywnić włosy oraz wyjaśniamy czy prostowanie i suszenie niszczy włosy.