Co to jest woda różana?
Woda różana to w dużym skrócie mówiąc dobroczynny efekt uboczny produkcji olejku różanego, który powstaje podczas procesu destylacji płatków róży z parą wodną. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się różę damasceńską, stulistną lub francuską. Woda różana zapachem przypomina olejek różany, choć jest nieco subtelniejsza. Jest szczególnie popularna w krajach arabskich, gdzie jest szeroko stosowana przy zabiegach kosmetycznych, podczas oczyszczania cery, mycia włosów oraz… jako element niektórych potraw. Jak więc działa i w jaki sposób ją stosować? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Jak działa woda różana?
2. Zastosowanie wody różanej w kosmetyce
3. Zastosowanie wody różanej w kuchni
4. Gdzie można kupić wodę różaną i co powinna mieć w składzie?
5. Jak zrobić wodę różaną w domu?
Jak działa woda różana?
Woda różana jest bogata w bioflawonoidy, którym zawdzięcza właściwości antyoksydacyjne, zapobiegające negatywnemu oddziaływaniu wolnych rodników. Posiada również beta-karoten, który sprawia, że jest doskonałym produktem działającym antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz kojąco. Jest więc zalecana osobom borykającym się z cerą trądzikową, gdyż doskonale wspiera kurację (choć warto wspomnieć, że jej nie zastępuje). Spora ilość witaminy B zawartej w wodzie różanej minimalizuje rogowacenie i napięcie cery, a witaminy C i E poprawiają nawilżenie i opóźniają proces powstawania zmarszczek. Co więcej, woda różana świetnie oczyszcza cerę oraz poprawia jej napięcie, nadając jej zdrowy koloryt. Dodatkowo, oprócz zawartości wspomnianych witamin, w wodzie różanej znajdują się również olejki eteryczne, które zapewniają niezwykle przyjemny zapach. Stąd jej częste wykorzystanie podczas aromaterapii.
Zastosowanie wody różanej w kosmetyce
Woda różana ze względu na swoje dobroczynne właściwości jest bardzo często używana w przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy ją między innymi w tonikach i płynach do demakijażu, gdyż za sprawą swoich nawilżających właściwości sprawia, że produkt staje się delikatniejszy dla skóry. Woda różana poprawia także jędrność oraz elastyczność skóry, w związku z czym możemy znaleźć ją również w kosmetykach do cery dojrzałej oraz tych przeciwzmarszczkowych. W domowym zaciszu z powodzeniem możemy wykorzystać ją między innymi do domowych maseczek na piękną cerę oraz do poprawienia kolorytu naszej twarzy, codziennie ją spryskując niewielką ilością produktu. To jednak nie wszystko! Woda różana bowiem ze względu na właściwości odżywiające skórę głowy oraz wzmacniające cebulki włosów, jest również wykorzystywana podczas produkcji przeróżnych kosmetyków, w związku z czym możemy z powodzeniem użyć jej podczas robienia domowych maseczek na włosy. Ma więc bardzo szerokie zastosowanie nie tylko przy pielęgnacji skóry, ale i włosów.
Zastosowanie wody różanej w kuchni
W Europie woda różana nie jest zbyt często stosowana w kuchni, choć trend ten powoli do nas dociera z Bliskiego Wschodu, gdzie jej zastosowanie jest znane od wieków. Tam jest wykorzystywana przede wszystkim do przyrządzania popularnego napoju na bazie jogurtu i owoców, czyli lassi. Jest również dodawana do herbaty oraz zwykłej wody w celu poprawienia jej smaku. Część osób wykorzystuje jej właściwości spożywając ją bez żadnych dodatków, choć warto wspomnieć, że jest również doskonałym akcentem deserów, takich jak budyń, owocowy mus czy ciasteczka.
Gdzie można kupić wodę różaną i co powinna mieć w składzie?
Wodę różaną kupimy bez problemu w większości drogerii oraz sklepach internetowych. Zazwyczaj jej koszt sięga 15-20 zł za 100 ml produktu, choć warto zwrócić uwagę na skład – naturalna woda różana wytwarzana jest wyłącznie z wody oraz płatków róży. Tak więc na opakowaniu powinien zostać wymieniony gatunek róży z którego powstał produkt, czyli Rosa Damascena (róża damasceńska), Rosa Centfolia (róża stulistna) lub Rosa Gallica (róża francuska) oraz water, czyli woda. Pamiętajmy również, aby unikać sztucznych aromatów, które mogą podrażniać skórę oraz wywoływać reakcje alergiczne.
Jak zrobić wodę różaną w domu?
Jeżeli wodę różaną wolimy przygotować we własnym zakresie, nic nie stoi na przeszkodzie. Można ją bowiem z powodzeniem zrobić w domowym zaciszu, a do tego będziemy potrzebowali:
- 20g białych lub czerwonych płatków róży (2-3 garście),
- 200 ml wody,
- bawełnianą ściereczkę,
- durszlak/sitko,
- wstążkę,
- szklany pojemnik,
- folię spożywczą,
- szklaną/metalową miskę.
Gdy wszystko gotowe, możemy przejść do działania! Aby więc przygotować wodę różaną należy:
1. Świeże płatki róży umieścić na sitku lub durszlaku, przemywć zimną wodą, po czym rozłożyć na bawełnianej ściereczce, zawinąć i przewiązać wstążką.
2. Tak przygotowany woreczek włożyć do miski, po czym zalać wrzątkiem w taki sposób, aby przykryć go wodą.
3. Miskę owinąć folią spożywczą i pozostawić na około 12 godzin.
4. Po upływie wymaganej ilości czasu, wodę różaną przelać do szklanego pojemnika.
5. I gotowe, w ten sposób powstała domowa woda różana.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi wpisami w których opisujemy właściwości i zastosowanie olejku arganowego oraz właściwości i zastosowanie olejku z drzewa herbacianego.