Co zrobić, aby spodnie nie farbowały?

Niestety, czasem zdarza się, że nowo zakupiona odzież podczas prania zaczyna farbować. Zazwyczaj powodem jest nagromadzenie barwnika w ubraniu, który finalnie przenosi się na inne rzeczy. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z farbującymi spodniami? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Farbujące spodnie – jak sobie z nimi poradzić?
2. Sposób na farbujące spodnie – segreguj ubrania
3. Sposób na farbujące jeansy – pranie w niskiej temperaturze
4. Sposób na farbujące spodnie – roztwór z octu i wody
5. Sposób na farbowanie spodni jeansowych – chusteczki wyłapujące kolor
6. Sposób na farbujące spodnie w pralce – stabilizator koloru
7. Sposób na farbujące jeansy – roztwór z soli


Farbujące spodnie – jak sobie z nimi poradzić?

Spodnie farbujące podczas prania mogą zniszczyć niejedno ubranie, szczególnie gdy łączymy je z jaśniejszymi rzeczami. W większości przypadków powodem takiej sytuacji jest nagromadzenie się zbyt dużej ilości barwnika w materiale. Nie jest więc prawdą, że farbują jedynie niedrogie spodnie niskiej jakości. Wbrew pozorom, podczas prania mogą farbować również ubrania znanych i renomowanych marek, dlatego warto dowiedzieć się, jak sobie z tym problemem poradzić.

Sposób na farbujące spodnie – segreguj ubrania

Jak wyprać farbujące spodnie, tak aby nie zniszczyć innej odzieży? Najprostszym sposobem jest segregowanie rzeczy kolorami. Nie powinniśmy więc łączyć białych, ciemnych i kolorowych ubrań razem, dzięki czemu zapobiegniemy odbarwieniom. Wobec tego, jeżeli chcemy wyprać czarne spodnie, najlepiej łączyć je z innymi czarnymi ubraniami, a jeżeli chcemy wyprać białą bluzkę, najlepiej połączyć ją z innymi elementami garderoby w białym kolorze. W ten sposób, nawet jeżeli któraś z rzeczy puści kolor, nie będziemy musieli obawiać się o to, że zafarbuje pozostałe.

Sposób na farbujące jeansy – pranie w niskiej temperaturze

Kolejnym sposobem na wypranie farbujących spodni, tak aby nie zniszczyły innych ubrań jest ustawienie niskiej temperatury w pralce. Jeżeli więc zamierzamy wyprać jeansy, które podczas prania farbują, ustawmy temperaturę nie większą niż 30°C. Im cieplejsza woda, tym więcej koloru może puścić materiał, dlatego ustawienie tak niskiej temperatury powinno ograniczyć uwalnianie barwnika. Dodatkowo, ustawienie prania w niskiej temperaturze jest znacznie bardziej ekologiczne!

Sposób na farbujące spodnie – roztwór z octu i wody

Następnym bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie odzieży pranej z farbującymi spodniami jest wykorzystanie roztworu z octu. Jak więc go zrobić? Wystarczy w dużej misce zmieszać 5 litrów wody ze szklanką octu spirytusowego lub jabłkowego, następnie zamoczyć w niej farbujące ubrania i pozostawić na godzinę. Ocet utrwala barwniki, dzięki czemu, gdy namoczymy w nim odzież, zapobiegnie on uwalnianiu barwnika do innych ubrań. Należy jednak wspomnieć, że sporą wadą tej metody jest nieprzyjemny zapach, który pozostawia ocet, dlatego po jej użyciu warto wymoczyć rzeczy w zimnej wodzie i ręcznie wyprać z dodatkiem pachnącego płynu do płukania tkanin.

Sposób na farbowanie spodni jeansowych – chusteczki wyłapujące kolor

Bardzo skutecznym sposobem na farbujące spodnie jest również wykorzystanie specjalnych chusteczek wyłapujących kolory. Są to produkty o specjalnej strukturze, które podczas prania uwalniają aktywne składniki, dzięki czemu skutecznie wyłapują kolorowe barwniki zanim osadzą się na pozostałych ubraniach. Jak więc ich używać? To bardzo proste! Wystarczy włożyć taką chusteczkę do prania.

Sposób na farbujące spodnie w pralce – stabilizator koloru

Kolejnym specyfikiem, który skutecznie radzi sobie z farbującymi spodniami jest stabilizator koloru. Taki produkt utrwala barwnik w ubraniach, dzięki czemu zapobiega jego przenoszeniu się na inne rzeczy podczas prania. Jak więc go używać? Wszystko zależy od konkretnego produktu, w związku z czym należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta umieszczonymi w instrukcji lub na opakowaniu.

Sposób na farbujące jeansy – roztwór z soli

Ostatnim sposobem na spodnie farbujące podczas prania jest wykorzystanie roztworu z soli kuchennej. Jest to metoda bardzo podobna do tej, w której wykorzystaliśmy roztwór z octu. Wobec tego, wystarczy w dużej misce zmieszać 5 litrów wody z 1 szklanką soli, następnie dokładnie wymieszać całość, tak aby kryształki soli się rozpuściły. W tak przygotowanym roztworze moczymy spodnie i zostawiamy na godzinę. Efektem tego będzie utrwalenie barwnika i zapobiegnięcie farbowaniu.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi podpowiadamy jak ukryć odcisk majtek pod sukienką oraz wyjaśniamy jak pozbyć się żółtych plam pod pachami.