Jak rozjaśnić włosy w domu?

Każdy z nas czasem odczuwa potrzebę zmian, a niekiedy zmiana wizerunku, jest zmianą na lepsze. Takie transformacje zazwyczaj zaczynają się od włosów, a te nie zawsze umożliwiają uzyskanie zadowalających efektów. W końcu znacznie łatwiej zmienić blond na wymarzony kolor, niż rozjaśnić włosy ciemne do jasnych. I choć posiadaczki ciemnych włosów mogą poczuć się zrezygnowane, to jest kilka sposobów, które umożliwiają ich skuteczne rozjaśnienie w domowym zaciszu. Jak więc się do tego zabrać? Jak rozjaśnić włosy w domu, tak aby ich nie uszkodzić? Zapraszamy do lektury! W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy wszystkie wątpliwości!


W tym artykule znajdziesz:
1. Rozjaśnianie włosów w domu
2. Naturalne metody rozjaśniania włosów – jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza?
3. Chemiczne metody rozjaśniania włosów
4. Etapy rozjaśniania włosów rozjaśniaczami


Rozjaśnianie włosów w domu

Rozjaśnianie włosów jest zabiegiem, umożliwiającym zmianę naturalnego koloru włosów o jeden lub kilka tonów. Jest to metoda polegająca na pozbawieniu włosów ich naturalnego pigmentu, rozjaśniając w ten sposób ich odcień. Taki efekt można uzyskać na kilka różnych sposobów, i co istotne, żaden z nich nie powinien być przypadkowy. Jeżeli planujemy radykalną zmianę koloru, zabieg lepiej powierzyć doświadczonemu fryzjerowi, a gdy chcemy jedynie rozjaśnić włosy o jeden lub dwa tony, możemy spróbować naturalnych metod lub preparatów przeznaczonych do domowego użytku. I choć rozjaśnianie włosów wydaje się być bardzo skomplikowane, to przy odrobinie praktyki z pewnością uda nam się osiągnąć zamierzony efekt. Nie ma jednak nic za darmo, taki zabieg bardzo często niszczy włosy, wysusza je i pogarsza ich kondycję. Jak więc zrobić to, aby jak najmniej uszkodzić włosy?

Naturalne metody rozjaśniania włosów – jak rozjaśnić włosy bez rozjaśniacza?

Naturalne metody rozjaśniania włosów są jednocześnie najmniej inwazyjne, a co za tym idzie są mniej skuteczne w porównaniu do tych chemicznych. Sprawdzą się więc jedynie w przypadku dość jasnych włosów, zaś przy tych ciemniejszych efekt będzie znikomy. Jak zatem rozjaśnić włosy nie używając rozjaśniacza?

1. Rozjaśnianie włosów cytryną

Jest to znany i często stosowany sposób, który z pewnością przyniesie zamierzone efekty w przypadku osób z niezbyt ciemnymi włosami. Wystarczy do miseczki wycisnąć sok z kilku cytryn, rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:3, a następnie wetrzeć w suche włosy. Taką maseczkę powinniśmy trzymać minimum kilka godzin, po czym dokładnie zmyć. Zabieg należy powtarzać przez kilka dni, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

2. Rozjaśnianie włosów octem winnym

Do wykonania zabiegu potrzebujemy wodę, ocet winny i sok z cytryny. Gdy mamy wszystkie niezbędne produkty, rozpoczynamy od przepłukania włosów octem winnym, który usunie pozostałości środków do stylizacji włosów. Kolejnym krokiem jest zagotowanie 400-500 ml wody, następnie dodanie do niej 1-2 łyżek soku z cytryny oraz 2-3 łyżek octu i poczekanie do ostygnięcia mieszanki. W między czasie włosy dokładnie myjemy i po spłukaniu szamponu, przepłukujemy je dokładnie przygotowaną maseczką, zostawiając ją na włosach na minimum 10-15 minut.

3. Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Jest to idealna metoda dla naturalnych blondynek, które chcą dodać włosom złotawych refleksów. Zabieg rozpoczynamy od zalania 4 torebek rumianku litrem gorąco wody, po czym czekamy do przestygnięcia naparu. W między czasie włosy dokładnie myjemy i spłukujemy, a następnie płuczemy je przygotowaną mieszanką i pozostawiamy na około 20-30 minut do wchłonięcia. Na koniec włosy ponownie spłukujemy.

4. Rozjaśnianie włosów miodem

Tym sposobem możemy uzyskać efekt bursztynowego blondu. Wystarczy jedynie dodać łyżkę miodu do porcji odżywki do włosów, a następnie zaaplikować na umyte i podsuszone włosy, po czym zostawić na godzinę do wchłonięcia. Po upłynięciu czasu, włosy ponownie spłukujemy.

Chemiczne metody rozjaśniania włosów

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na rozjaśnienie włosów, było stosowanie wody utlenionej. Ta niestety oprócz zmiany koloru samych włosów, bardzo negatywnie wpływała na ich kondycję, dlatego jest to metoda, która na stałe odeszła w zapomnienie. I choć nowoczesne preparaty do rozjaśniania również ingerują w strukturę włosa, to są dla niej znacznie mniej szkodliwe. Jak zatem działają? Zarówno kremy, jak i farby przeznaczone do rozjaśniania włosów zawierają środki utleniające naturalne pigmenty włosów. W tym wypadku najczęściej jest wykorzystywany nadtlenek wodoru, który w przypadku preparatów przeznaczonych do domowego stosowania nie może przekraczać 6%. Jeżeli więc zależy nam na radykalnej zmianie koloru włosów, lepszym wyborem jest skorzystanie z usług profesjonalisty, gdyż produkty przeznaczone do profesjonalnego użytku mają większe stężenie komponentów rozjaśniających, a oprócz tego zawierają składniki pielęgnacyjne.

Eksperci zalecają jednak, aby podczas jednego zabiegu nie rozjaśniać włosów o więcej niż 2-3 odcienie, co jest stosunkowo bezpieczne dla ich struktury. Jeżeli więc zależy nam na całkowitej zmianie koloru, zdecydowanie lepszym wyborem jest podzielenie zabiegu na kilka etapów, tak aby po skończonym zabiegu włosy nie straciły kondycji.

Etapy rozjaśniania włosów rozjaśniaczami

Rozjaśnianie włosów przy pomocy rozjaśniaczy możemy podzielić na kilka różnych etapów. Pierwszym z nich, jest otwieranie łusek włosa i wprowadzenie do nich środka, który utleni naturalny pigment. Etap ten powinien odbywać się stopniowo, tak aby uniknąć uszkodzenia ich struktury. Najpierw włosy tracą odcień brązowy, następnie czerwony, pomarańczowy, aż na końcu stają się blond, a co za tym idzie, nie należy się zniechęcać, jeżeli włosy zmieniają kolor, gdyż dopiero w ostatnim etapie uzyskamy jasny odcień.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy dlaczego włosy wypadają zimą oraz przedstawiamy inspiracje na włosy średniej długości.