Jak czyścić złote kolczyki?

Złote kolczyki od lat są jednym z nieodłącznych elementów każdej eleganckiej kobiety, który doskonale uzupełnia większość wyjściowych kreacji. Niestety, rzadko zdarza się, że biżuteria jest wykonana wyłącznie z czystego złota, dlatego wraz z upływem czasu może zacząć tracić swój blask. Dodatkowo, jej użytkowanie podczas wykonywania codziennych czynności, może powodować, że pokryje się nieestetycznym nalotem. Co więc zrobić w jakiej sytuacji? Jak wyczyścić złote kolczyki i jak o nie dbać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Złote kolczyki – jak je wyczyścić?
2. Jak wyczyścić złote kolczyki domowym sposobem?
• Czyszczenie złotych kolczyków sodą oczyszczoną
• Czyszczenie złotych kolczyków pastą do zębów
• Czyszczenie złotych kolczyków sokiem z cytryny
• Czyszczenie złotych kolczyków płynem do mycia naczyń
• Czyszczenie złotych kolczyków benzyną lub denaturatem
• Czyszczenie złotych kolczyków proszkiem do pieczenia


Złote kolczyki – jak je wyczyścić?

Jak wyczyścić złote kolczyki? Na początek warto dowiedzieć się, skąd biorą się zabrudzenia. Pamiętajmy więc, że biżuteria rzadko kiedy wykonana jest z czystego złota, nawet ta najwyższej próby. Zazwyczaj zawarte są w niej również stopy miedzi, które powodują, że na ulubionej biżuterii w pewnym może pojawić się szary nalot, czyli patyna. Dodatkowo, wpływają na nią także stosowane kosmetyki i perfumy, niekorzystne warunki atmosferyczne, a nawet codzienna kąpiel lub prysznic. Każdy z tych czynników może doprowadzić do tego, że ulubione kolczyki zaczną ciemnieć i stracą swój blask, w wyniku czego nie będą prezentowały się tak efektownie, jak po zakupie. Jak zatem je wyczyścić, gdy już do tego dojdzie? Mamy dla Was kilka sprawdzonych sposobów!

Jak wyczyścić złote kolczyki domowym sposobem?

Czyszczenie złotych kolczyków domowymi sposobami nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani dużych nakładów finansowych. Zapewne wszystko to, czym czyści się złoto, najprawdopodobniej znajdziemy w kuchni. Wobec tego, nie ma co tracić czasu! Przejdźmy do działania!

1. Czyszczenie złotych kolczyków sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to niezwykle skuteczny środek, który będzie świetnym wyborem do wyczyszczenia złotych kolczyków. Jej właściwości możemy wykorzystać na dwa różne sposoby:

  • Roztwór z sody oczyszczonej, doskonały do delikatnych zabrudzeń – wystarczy do szklanki z ciepłą wodą wsypać łyżkę sody oczyszczonej, dokładnie wymieszać i włożyć do niej złote kolczyki. Po upływie 15-20 minut wyjmujemy biżuterię, przecieramy miękką szczoteczką do zębów i na koniec polerujemy suchą ścierką.
  • Pasta z sody oczyszczonej, idealna do uporczywych zabrudzeń – wystarczy połączyć dwie łyżki sody oczyszczonej z odrobiną wody, tak aby powstała z niej gęsta papka, a następnie nałożyć na zabrudzone kolczyki. Po upływie 15-20 minut usuwamy papkę miękką szczoteczką do zębów, a biżuterię przecieramy i polerujemy suchą ścierką.

2. Czyszczenie złotych kolczyków pastą do zębów

Użycie pasty do zębów to kolejny bardzo skuteczny sposób na wyczyszczenie złotych kolczyków. W tym celu wystarczy nanieść ją na zabrudzenia, a następnie delikatnie przetrzeć miękką szczoteczką do zębów. Warto jednak zaznaczyć, że możemy wykorzystać jedynie pastę bez drobinek, ponieważ ich zawartość mogłaby doprowadzić do zarysowania biżuterii. Pamiętajmy też, że czyszcząc złoto, należy wykonywać ostrożne ruchy, tak aby jej nie porysować.

3. Czyszczenie złotych kolczyków sokiem z cytryny

Sok z cytryny to następny produkt, który sprawdzi się podczas czyszczenia złotych kolczyków. Jak więc go wykorzystać? Możemy zrobić to na dwa sposoby:

  • Zanurzenie złotych kolczyków w soku z cytryny – wystarczy zanurzyć zabrudzone kolczyki w soku z cytryny i pozostawić na kilka godzin. Po wyjęciu biżuterii należy opłukać ją w letniej wodzie i wypolerować suchą ścierką.
  • Pocieranie złotych kolczyków wnętrzem cytryny – wystarczy pocierać zabrudzone miejsce wnętrzem cytryny, a po usunięciu brudu pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie, biżuterię dokładnie opłukujemy w letniej wodzie i polerujemy suchą ścierką.

4. Czyszczenie złotych kolczyków płynem do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń sprawdzi się wyłącznie w przypadku niewielkich zabrudzeń. Aby wykorzystać jego właściwości, wystarczy wlać kilka kropli tego detergentu do ciepłej wody, zanurzyć w niej złote kolczyki i pozostawić na 10-15 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu biżuterię wyjmujemy, przecieramy miękką szczoteczką do zębów i dokładnie polerujemy suchą ścierką. Alternatywą dla tego rozwiązania jest również szare mydło, które sprawdzi się szczególnie w przypadku delikatnych nalotów.

5. Czyszczenie złotych kolczyków benzyną lub denaturatem

Co prawda wykorzystanie benzyny lub denaturatu jest dość inwazyjnym sposobem na wyczyszczenie złotych kolczyków, ale jest to niezwykle skuteczna metoda. Można więc wykorzystać ją na dwa różne sposoby:

  • Zanurzenie złotych kolczyków w benzynie lub denaturacie – wystarczy zanurzyć ulubioną biżuterię w jednej z tych substancji na około godzinę. Po upływie wymaganej ilości czasu przepłukujemy kolczyki i polerujemy suchą ścierką.
  • Przetarcie złotych kolczyków ściereczką nasączoną benzyną lub denaturatem – wystarczy nasączyć ściereczkę jedną z substancji, a następnie dokładnie przetrzeć ulubioną biżuterię. Na koniec przepłukujemy kolczyki i polerujemy suchą ściereczką.

6. Czyszczenie złotych kolczyków proszkiem do pieczenia

Proszek do pieczenia jest świetnym zamiennikiem sody oczyszczonej, a tak jak wspomnieliśmy w jednym z poprzednich punktów, soda doskonale sprawdza się do czyszczenia złotych kolczyków. Wobec tego, jeżeli nie mamy jej pod ręką, możemy wykorzystać właśnie proszek do pieczenia. Jak to zrobić? Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1 i uzyskaną w ten sposób gęstą pastą natrzeć biżuterię. Na koniec, po usunięciu zabrudzeń, wystarczy opłukać kolczyki pod ciepłą wodą i wypolerować suchą ścierką.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii lifestyle, w której między innymi wyjaśniamy co oznacza pożar, dym i ogień we śnie oraz podpowiadamy jak rozplątać łańcuszek.