Czy używanie prostownicy i suszarki niszczy włosy?

W jednym z poprzednich artykułów przedstawiliśmy kilka podstawowych zasad jak dbać o włosy oraz czego unikać, aby poprawić ich kondycję. Poruszyliśmy również temat wysokiej temperatury, która szkodzi włosom oraz powoduje, że stają się matowe i przesuszone. Czas więc rozwinąć temat i dokładnie opisać co dzieje się, gdy narażamy kosmyki na działanie wysokiej temperatury. W tym artykule opiszemy w jaki sposób ochronić je przed negatywnym działaniem suszarki, lokówki i prostownicy oraz co zrobić, aby stylizacja na gorąco nie pogarszała ich kondycji. Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jaka temperatura szkodzi włosom?
2. Jak suszyć włosy, by ich nie zniszczyć
3. Jak prostować i kręcić włosy, by ich nie uszkodzić?
4. Pielęgnacja włosów po prostowaniu, kręceniu, lub suszeniu


Jaka temperatura szkodzi włosom?

Trzeba sobie to otwarcie powiedzieć – korzystanie z prostownicy i suszarki ma negatywny wpływ na włosy. Szkodliwe oddziaływanie możemy zauważyć już w przypadku temperatury sięgającej 75-80 st. C. Tak więc codzienne suszenie, kręcenie i prostowanie może prowadzić do wysuszenia i osłabienia kosmyków. Wysoka temperatura powoduje również łamliwość, matowienie i rozdwajanie końcówek. Mimo że często zdajemy sobie sprawę ze szkodliwego działania tychże sprzętów, to zapominamy o ochronie włosów przed wysoką temperaturą. Co więc zrobić, jeżeli nie chcemy rezygnować ani z suszarki ani z prostownicy? Wystarczy dostosować się do kilku reguł, aby sprawić, że stylizacja na gorąco będzie znacznie bezpieczniejsza!

Jak suszyć włosy, by ich nie zniszczyć

Nawet jeżeli nie korzystamy z prostownicy czy lokówki, włosy suszymy na tyle często, że możemy w bardzo łatwy sposób je uszkodzić. Warto więc zainwestować w sprzęt pozwalający regulować temperaturę oraz posiadający funkcję jonizacji włosów. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim:

  • przed rozpoczęciem suszenia powinniśmy dokładnie odsączyć z nich wodę,
  • podczas wycierania włosów ręcznikiem, nie trzemy ich zbyt mocno, aby uniknąć ich połamania,
  • w suszarce przed użyciem ustawiamy średnią temperaturę,
  • włosy podsuszamy rozpoczynając od dołu,
  • do modelowania na szczotce używamy preparatu zabezpieczającego przed działaniem wysokiej temperatury,
  • na koniec zmniejszamy temperaturę i utrwalamy fryzurę chłodnym powietrzem.

Jak prostować i kręcić włosy, by ich nie uszkodzić?

Korzystanie z lokówki czy prostownicy bez negatywnego wpływu na włosy to jeden wielki mit, choć warto wspomnieć, że możemy zminimalizować szkodliwe działanie. Pamiętajmy, że każdorazowo korzystając z urządzeń, których działanie polega na podgrzewaniu włosów, będzie wpływało negatywnie na kosmyki. Możemy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, które wspomogą ich ochronę. Rozpocznijmy więc od wyboru sprzętu, który pozwala na regulację temperatury (tak jak w przypadku suszarki). O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim:

  • stylizację na gorąco wykonujmy tylko i wyłącznie na suchych włosach,
  • korzystajmy z kosmetyków termoochronnych, które aplikujemy na niewielkie pasma włosów,
  • podczas prostowania i kręcenia włosów, pamiętajmy aby urządzenie jak najkrócej stykało się z naszymi włosami,
  • z urządzeń takich jak prostownica czy lokówka korzystajmy możliwie rzadko.

Pielęgnacja włosów po prostowaniu, kręceniu, lub suszeniu

Po stylizacji włosów przy użyciu wysokiej temperatury, pamiętajmy o wsmarowaniu w końcówki kilku kropli jednego z wybranych olejków do włosów, aby je odżywić od środka. Jeżeli korzystamy z dodatkowych kosmetyków takich jak lakiery, mgiełki czy spraye nabłyszczające, na koniec dnia dokładnie umyjmy włosy, aby pozbyć się resztek substancji z tychże kosmetyków. Po każdym myciu stosujmy odżywkę nawilżającą, a przed suszeniem korzystajmy z preparatów ochraniających włosy. Jeżeli borykamy się ze zniszczonymi włosami, korzystajmy też z domowych maseczek na włosy, które stosujmy nawet kilka razy w tygodniu.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jak stosować olej rzepakowy na włosy oraz wyjaśniamy jak uratować kruszące się włosy.