Czy używanie prostownicy i suszarki niszczy włosy?

W jednym z poprzednich artykułów przedstawiliśmy kilka podstawowych zasad jak dbać o włosy, oraz czego unikać aby poprawić ich kondycję. Poruszyliśmy również temat wysokiej temperatury która szkodzi naszym włosom, oraz powoduje że stają się matowe i przesuszone. Czas więc rozwinąć temat, i dokładnie opisać co dzieje się gdy narażamy nasze włosy na działanie wysokiej temperatury. W tym artykule opiszemy w jaki sposób ochronić je przed negatywnym działaniem suszarki, lokówki, i prostownicy, oraz co zrobić aby stylizacja na gorąco nie pogarszała ich kondycji. Zapraszamy do lektury!Jaka temperatura szkodzi włosom?

Trzeba sobie to otwarcie powiedzieć – korzystanie z prostownicy i suszarki ma negatywny wpływ na nasze włosy. Szkodliwe oddziaływanie możemy zauważyć już w przypadku temperatury sięgającej 75-80 st. C. Tak więc codzienne suszenie, kręcenie, czy prostowanie, może prowadzić do wysuszenia i osłabienia. Wysoka temperatura powoduje również łamliwość, matowienie i rozdwajanie końcówek. Mimo że często zdajemy sobie sprawę ze szkodliwego działania tychże sprzętów, to zapominamy o ochronie włosów przed wysoką temperaturą. Co więc zrobić jeżeli nie chcemy rezygnować ani z suszarki, ani z prostownicy? Wystarczy dostosować się do kilku reguł, aby sprawić że stylizacja na gorąco będzie bezpieczniejsza.

Jak suszyć włosy, by ich nie zniszczyć

Nawet jeżeli nie korzystamy z prostownicy czy lokówki, włosy suszymy na tyle często, że możemy w bardzo łatwy sposób je uszkodzić. Warto więc zainwestować w sprzęt pozwalający regulować temperaturę, oraz posiadający funkcję jonizacji włosów. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim:

  • przed rozpoczęciem suszenia powinniśmy dokładnie odsączyć z nich wodę,
  • podczas wycierania włosów ręcznikiem, nie trzemy zbyt mocno aby uniknąć ich połamania,
  • w suszarce, przed użyciem ustawiamy średnią temperaturę,
  • włosy podsuszamy rozpoczynając od dołu,
  • do modelowania na szczotce używamy preparatu zabezpieczającego przed działaniem wysokiej temperatury,
  • na koniec zmniejszamy temperaturę, i utrwalamy fryzurę chłodnym powietrzem.

Jak prostować i kręcić włosy, by ich nie uszkodzić?

Korzystanie z lokówki czy prostownicy bez negatywnego wpływu na włosy to jeden wielki mit, choć warto wspomnieć że możemy zminimalizować szkodliwe działanie. Pamiętajmy że każdorazowo korzystając z urządzeń których działanie polega na podgrzewaniu włosów będzie wpływało negatywnie na nasze włosy. Możemy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, które wspomogą ich ochronę. Rozpocznijmy więc od wyboru sprzętu który pozwala na regulację temperatury (tak jak w przypadku suszarki). O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim:

  • stylizację na gorąco wykonujmy tylko i wyłącznie na suchych włosach,
  • korzystajmy z kosmetyków termoochronnych, które aplikujemy na niewielkie pasma włosów,
  • podczas prostowania i kręcenia włosów, pamiętajmy aby urządzenie jak najkrócej stykało się z naszymi włosami,
  • z urządzeń takich jak prostownica czy lokówka korzystajmy możliwie rzadko.

Pielęgnacja włosów po prostowaniu, kręceniu, lub suszeniu

Po stylizacji włosów przy użyciu wysokiej temperatury, pamiętajmy o wsmarowaniu w końcówki kilku kropli jednego z wybranych olejków do włosów, aby je odżywić od środka. Jeżeli korzystamy z dodatkowych kosmetyków takich jak lakiery, mgiełki, czy spraye nabłyszczające, na koniec dnia dokładnie umyjmy włosy, aby pozbyć się resztek substancji z tychże kosmetyków. Po każdym myciu stosujmy odżywkę nawilżającą, a przed suszeniem korzystajmy z preparatów ochraniających włosy. Jeżeli borykamy się ze zniszczonymi włosami, korzystajmy z domowych maseczek na włosy, które stosujmy nawet kilka razy w tygodniu. Gorąco zachęcamy również do zapoznania się z naszymi wpisami odpowiadającymi na pytania jak często myć włosy, oraz co jest przyczyną wypadania włosów zimą.