Dlaczego warto stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy od lat wielu znany jest jako cenny składnik przeróżnych kosmetyków. Jest to świetny preparat pielęgnacyjny, który można stosować zarówno na skórę, jak i włosy, dzięki czemu może działać wielokierunkowo. Produkt ten ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a dodatkowo nawilża, regeneruje i odżywia, w efekcie czego można wykorzystać go na wiele różnych sposobów. Jak więc go stosować i jakie daje efekty, gdy użyje się go do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak olej kokosowy działa na włosy?
2. Jak olej kokosowy działa na skórę głowy?
3. Kto może stosować olej kokosowy na włosy?
4. Jak stosować olej kokosowy na włosy?
5. Olejowanie włosów olejem kokosowym krok po kroku
6. Jakie efekty daje stosowanie oleju kokosowego na włosy?
7. Jaki olej kokosowy wybrać do pielęgnacji włosów?


Jak olej kokosowy działa na włosy?

Olej kokosowy to preparat, który będzie świetnym wyborem do pielęgnacji włosów, ponieważ jest on źródłem wielu witamin i minerałów. Produkt ten zawiera witaminy A i E oraz witaminy z grupy B, a dodatkowo w jego składzie znajdziemy pierwiastki takie jak magnez, wapń, cynk, żelazo, potas i fosfor. Jego największym atutem jest jednak zawartość średniołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych, a konkretniej mówiąc kwasu laurynowego, który dzięki małym cząsteczkom oraz prostemu łańcuchowi łatwo przenika w głąb kosmyków. To powoduje, że olej kokosowy odżywia włosy od środka, chroni je przesuszeniem oraz niweluje utratę protein. Ponadto, stosowanie tego preparatu na włosy przyczynia się do ich nawilżenia, regeneracji, zmiękczenia, poprawy elastyczności i odzyskania blasku. I to jeszcze nie wszystko! Olej kokosowy wykazuje również działanie ochronne, dzięki któremu chroni kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi, w tym przede wszystkim przed niskimi i wysokimi temperaturami, wiatrem oraz promieniowaniem słonecznym.

Jak olej kokosowy działa na skórę głowy?

Wiemy już, że używanie tego drogocennego tłuszczu roślinnego do pielęgnacji włosów jest doskonałym pomysłem, ale jak olej kokosowy działa na skórę głowy? Preparat ten ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i nawilżające, dzięki czemu jego stosowanie może skutecznie zmniejszyć ilość pojawiającego się na głowie łupieżu. Dodatkowo, jego regularne wmasowywanie w skórę wspomoże jej odżywienie oraz zmniejszy łuszczenie się, co z kolei przyczyni się do wzmocnienia mieszków włosowych i przyspieszy wzrost włosów. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że podczas jego aplikacji należy zachować umiar, tak aby nie przetłuścić skóry głowy, a tym samym jej zbytnio nie przeciążyć.

Kto może stosować olej kokosowy na włosy?

Niestety, nie każdy może zauważyć tak spektakularne efekty używania oleju kokosowego do pielęgnacji włosów. Na najlepsze rezultaty mogą liczyć przede wszystkim posiadaczki włosów niskoporowatych, czyli takich, których łuski są domknięte. Najczęściej są to kosmyki proste, gładkie, sprężyste, ciężkie i grube, które dobrze znoszą stylizację. Ten typ włosów odnosi najwięcej korzyści przy pielęgnacji tłuszczami nasyconymi, które je odżywiają i chronią ich strukturę przed warunkami zewnętrznymi. Oczywiście nie oznacza to, że mając włosy średnioporowate lub wysokoporowate nie zauważy się żadnych efektów stosowania oleju kokosowego, jednak rezultaty te mogą być nieco mniejsze.

Jak stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy najlepiej używać w formie zabiegu olejowania włosów, który można stosować zarówno na suche, jak i mokre kosmyki. Do tego potrzebny będzie dobrej jakości nierafinowany produkt, który w zależności od potrzeb aplikuje się na końcówki włosów, na włosy do połowy długości lub na całej długości włosów i na skórę głowy. W przypadku przesuszonego skalpu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór tego ostatniego sposobu i nałożenie oleju kokosowego na skórę głowy i całą długość kosmyków, tak aby pokryć ich każdy fragment. Przy krótszych włosach wystarczą jedynie 3 łyżeczki preparatu, natomiast przy dłuższych konieczne będzie użycie 5 łyżeczek. Jeżeli chcemy wykorzystać metodę olejowania na mokro, na początku należy zwilżyć włosy, ale tylko delikatnie, aby nie były zbyt mokre. Po aplikacji całość pozostawiamy do wchłonięcia minimum na godzinę, a najlepiej na całą noc. Tutaj należy jednak pamiętać, aby przed pójściem spać założyć na głowę czepek foliowy, który zapobiegnie ubrudzeniu pościeli i ubrań. Po upływie wymaganej ilości czasu, olej kokosowy zmywamy z włosów i nakładamy na nie odżywkę, która pozwoli na zemulgowanie oleju i usunięcie jego resztek, dzięki czemu kosmyki nie będą nadmiernie obciążone i tłuste.

Olejowanie włosów olejem kokosowym krok po kroku

Tak jak już wspomnieliśmy, aby wykorzystać właściwości oleju kokosowego do pielęgnacji włosów, najlepiej użyć go do olejowania. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy stosuje się go na noc, czy w ciągu dnia, ponieważ procedura będzie wyglądała tak samo.

  1. Nabieramy z opakowania od 3 do 5 łyżeczek oleju kokosowego i rozpuszczamy go w dłoniach.
  2. Dokładnie rozprowadzamy rozpuszczony olej po włosach, pomagając sobie grzebieniem, aby pokrył każdy fragment końcówek.
  3. Jeżeli aplikujemy go również na skórę głowy, warto przez kilka minut delikatnie pomasować skalp, aby poprawić wchłanianie oleju.
  4. Gdy rozprowadziliśmy go po włosach, nakładamy na głowę foliowy czepek i owijamy go ręcznikiem. Dzięki wyższej temperaturze składniki odżywcze wnikną głębiej.
  5. Po odczekaniu wymaganej ilości czasu, całość spłukujemy delikatnym szamponem i nakładamy na głowę i włosy odżywkę, która pozwoli na zemulgowanie oleju i usunięcie jego resztek.
  6. Taki zabieg można stosować raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od kondycji włosów.

Jakie efekty daje stosowanie oleju kokosowego na włosy?

Stosowanie oleju kokosowego na włosy potrafi przynieść zaskakująco dobre rezultaty! Jest to bowiem emolient, co oznacza że zaaplikowany na kosmyki tworzy na nich warstwę ochronną w postaci tłustego filmu, która zabezpiecza je przed utratą wody, a tym samym utrzymuje w nich odpowiedni poziom nawilżenia. Dodatkowo, preparat ten niweluje utratę protein oraz przyczynia się do regeneracji włosów, ich zmiękczenia, poprawy elastyczności i odzyskania blasku, dzięki czemu zyskują one zdrowy wygląd. Oprócz tego, dzięki pielęgnacji włosów przy użyciu oleju kokosowego, stają się one mniej łamliwe, bardziej sprężyste i przyjemne w dotyku, a także są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to więc doskonały sposób na zagęszczenie włosów, na pogrubienie cienkich włosów oraz na pobudzenie mieszków włosowych.

Jaki olej kokosowy wybrać do pielęgnacji włosów?

Olej kokosowy w ostatnich latach stał się preparatem bardzo popularnym, w efekcie czego można kupić go niemal w każdym supermarkecie. Tutaj należy jednak pamiętać, że w sklepach dostępne są jego dwie wersje: olej kokosowy rafinowany i olej kokosowy nierafinowany. Do celów kosmetycznych zawsze powinno się wybierać ten nierafinowany, ponieważ jest on produkowany poprzez tłoczenie miąższu orzecha kokosa na zimno, dzięki czemu zachowuje wszystkie swoje właściwości. Z kolei olej kokosowy rafinowany jest pozbawiony witamin i minerałów, ponieważ rafinacja odbywa się w wysokiej temperaturze i polega na oczyszczeniu miąższu orzechów kokosa z osadów oraz nadaniu mu bezwonnej i gładkiej struktury

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jak stosować olej rzepakowy na włosy oraz doradzamy jak uratować kruszące się włosy.