Jak zmiękczyć skórę w nowych butach?

Czasem zdarza się, że upragnione obuwie ze sztucznej skóry po zakupie okazuje się twarde i niekomfortowe w noszeniu. To powoduje, że podczas chodzenia w nim nie czujemy się najlepiej, a każdy kolejny krok staje się wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że musimy je od razu zwrócić do sklepu, wszak istnieje kilka domowych sposobów na rozciągnięcie butów, które umożliwiają ich dopasowanie do stóp. Jakich konkretniej? Już podpowiadamy! Sprawdźcie jak zmiękczyć buty ze sztucznej skóry!


W tym artykule znajdziesz:
1. Twarde buty ze sztucznej skóry – jak je zmiękczyć?
• Sposób z suszarką na rozciągnięcie obuwia
• Sposób z tłustym kremem lub wazeliną na rozbicie butów
• Sposób z alkoholem na rozciągnięcie butów
• Sposób z gorącą wodą na rozbicie obuwia
• Sposób z preparatem do zmiękczania sztucznej skóry na rozciągnięcie butów


Twarde buty ze sztucznej skóry – jak je zmiękczyć?

Do wykonania butów ze sztucznej skóry zazwyczaj wykorzystuje się skaju. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Materiał ten jest tańszym i mniej komfortowym odpowiednikiem naturalnej skóry. Bardzo często może on uwierać i obcierać, szczególnie gdy obuwie nie jest dobrze dopasowane do stopy pod względem kształtu i rozmiaru. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.

1. Sposób z suszarką na rozciągnięcie obuwia

Wykorzystanie suszarki to doskonały sposób na rozbicie obuwia zarówno wykonanego z naturalnej, jak i syntetycznej skóry. Jest to metoda niezwykle skuteczna i bardzo często stosowana na światowych wybiegach modowych. W jaki więc sposób z niej skorzystać? To proste! Wystarczy delikatnie podgrzać materiał obuwia, następnie założyć grube skarpetki na stopy i wsunąć je do butów. Im dłużej będziemy je nosić, tym bardziej je rozciągniemy. Po takim zabiegu materiał cholewki powinien być miękki i bardziej dopasowany do stóp.

2. Sposób z tłustym kremem lub wazeliną na rozbicie butów

Wykorzystanie tłustego kremu lub wazeliny to kolejny bardzo skuteczny sposób, który pomoże zmiękczyć obuwie wykonane ze sztucznej skóry. Aby z niego skorzystać, wystarczy pokryć cholewkę wybranym kosmetykiem, a następnie odstawić na kilka godzin do momentu, aż formuła wyschnie. Ostatnim krokiem jest starcie resztek kremu lub wazeliny przy użyciu zwilżonej ściereczki.

3. Sposób z alkoholem na rozciągnięcie butów

Następnym sposobem na zmiękczenie butów ze sztucznej skóry jest wykorzystanie alkoholu, który zwiększy elastyczność materiału. W tym celu wystarczy zaaplikować spirytus na płatek kosmetyczny, a następnie przetrzeć nim buty w problematycznych, twardych miejscach. Na koniec całość należy zmyć przy użyciu zwilżonej ściereczki.

4. Sposób z gorącą wodą na rozbicie obuwia

Kolejną metodą na rozbicie obuwia wykonanego z syntetycznej skóry jest wykorzystanie gorącej wody. W tym celu należy wlać do butów niewielką ilość podgrzanej wody, następnie ją wylać i założyć obuwie na stopy z grubymi skarpetami i chodzić w nich minimum przez kilka godzin. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że jest to sposób przeznaczony dla użytkowników butów szytych, gdyż te klejone pod wpływem wody mogą się rozkleić.

5. Sposób z preparatem do zmiękczania sztucznej skóry na rozciągnięcie butów

Jeżeli żaden z wymienionych sposobów nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, zawsze można skorzystać z profesjonalnego preparatu do zmiękczania sztucznej skóry. Tutaj należy jednak pamiętać, aby wybrać środek przeznaczony do skaju, czyli materiału imitującego naturalną skórę. Gdy już go zakupimy, możemy stosować go zarówno miejscowo, jak i na całej cholewce. Wystarczy dosłownie chwila, aby stracił niekomfortową twardość, a nowe obuwie stało się wygodne i przyjemne w noszeniu.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi podpowiadamy co zrobić, aby spodnie nie farbowały oraz doradzamy jak powinna wyglądać konserwacja kurtki skórzanej.