Kruszące się włosy – jak im zaradzić?

Kruszące się włosy są dla nas jasnym sygnałem, że ich kondycja uległa pogorszeniu. Problem ten spotyka coraz większą ilość kobiet i dotyczy w szczególności tych, które starają się je zapuścić. Niestety, na taki stan rzeczy może wpływać wiele różnych czynników, dlatego warto dowiedzieć się, jak im zapobiegać i jak pielęgnować kosmyki, aby poprawić ich zdrowie. CO zatem dokładniej jest przyczyną kruszących się włosów i jak je uratować? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak wyglądają kruszące się włosy?
2. Kruszące się włosy – przyczyny
3. Kruszące się włosy – jak je uratować?
4. Preparaty na kruszące się włosy
5. Domowe sposoby na kruszące się włosy


Jak wyglądają kruszące się włosy?

Na początek warto wyjaśnić, że kruszące się włosy są bardzo często mylone z rozdwajającymi się końcówkami. To jednak nie to samo. W przypadku kruszących się pasm, kosmyki wyglądają nieestetycznie, są suche, trudne do ułożenia i wyglądem mogą przypominać siano, zaś rozdwajające się końcówki oznaczają rozdzielanie się lub strzępienie łodygi włosa. Tutaj zarówno w jednym, jak i drugim przypadku jest to znak, że pasma są w bardzo kiepskim stanie i czas najwyższy o nie odpowiednio zadbać. Aby jednak wiedzieć, jak zrobić to skutecznie, najpierw należy poznać przyczynę pogorszenia ich kondycji.

Kruszące się włosy – przyczyny

Niestety, przyczyn kruszących się włosów może być wiele. Najczęściej jest to jednak brak jakiejkolwiek pielęgnacji oraz nader częste rozjaśnianie i farbowanie końcówek, co finalnie prowadzi do pogorszenia ich kondycji. Dzieje się tak dlatego, że używane do tego preparaty wypłukują z włosów kolor, a tym samym je osłabiają i niszczą. Kolejnym czynnikiem prowadzącym do kruszenia się włosów jest zbyt agresywna stylizacja. Jeżeli więc często korzystamy z urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę, czyli prostownicy, suszarki lub lokówki, z czasem zdrowie włosów może zacząć się pogarszać. To samo dotyczy szczotkowania przy użyciu niewłaściwej szczotki lub częstego związywania kosmyków w ciasny kucyk lub kok, ponieważ w ten sposób powstają na nich mikrouszkodzenia. Nie możemy zapomnieć też o zdrowej i zbilansowanej diecie, która jest jedną z podstaw zdrowych i lśniących włosów. Tak więc, gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości witamin, mikroelementów i makroelementów, ich kondycja może ulegać pogorszeniu. Oprócz tego, wpływ na ich zdrowie mają również problemy hormonalne, nadmierny stres oraz warunki atmosferyczne, czyli zbyt częste narażanie ich na działanie wiatru, mrozu i promieni słonecznych.

Kruszące się włosy – jak je uratować?

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z kruszącymi się włosami jest wyeliminowanie przyczyn pogorszenia ich kondycji. Jeżeli więc do tej pory nie przykładaliśmy większej wagi do codziennej diety, warto uzupełnić ją o produkty bogate w cynk, miedź, żelazo, krzem, biotynę oraz witaminy A, B i E, ponieważ wszystkie te komponenty mają istotny wpływ na zdrowie włosów. Kolejnym krokiem jest zadbanie o regularną pielęgnację. W tym celu doskonale sprawdzą się domowe sposoby na porost włosów, które nie tylko wspomogą odżywienie kosmyków, ale również przyspieszą ich wzrost. Bardzo dobrym pomysłem będzie też zainwestowanie w szczotkę, która nie łamie pasm, oraz zwiększenie częstotliwości stosowania nawilżających i regenerujących maseczek. Oprócz tego należy unikać farbowania i rozjaśniania kosmyków, a także stosowania urządzeń wykorzystujących wysoką temperaturę, ponieważ tak jak wyjaśniliśmy we wpisie czy prostowanie i suszenie niszczy włosy, zbyt wysoka temperatura może wpływać negatywnie na ich kondycję.

Preparaty na kruszące się włosy

Jakie kosmetyki pomogą uporać się z kruszącymi się włosami? Najlepiej sprawdzą się do tego preparaty zawierające składniki o działaniu odżywczym, regenerującym i nawilżającym. Wśród nich warto szukać przede wszystkim produktów mających w składzie witaminy, naturalne ekstrakty oraz oleje roślinne, które skutecznie odżywią cebulki i przywrócą włosom odpowiedni poziom nawilżenia. Oprócz tego, zawartość ceramidów, keratyny i protein będzie dodatkowym atutem, ponieważ są to substancje odbudowujące pasma, wypełniające w nich ubytki i nadające im elastyczności. Należy również pamiętać, że do kruszących się włosów powinno się używać szamponów pozbawionych SLS i SLES, a po ich użyciu dobrym pomysłem będzie nałożenie na kosmyki odżywki o działaniu nawilżającym, regenerującym i ochronnym.

Domowe sposoby na kruszące się włosy

Jak poprawić kondycję kruszących się włosów? Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego domowych sposobów. Wśród nich świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju ziołowe płukanki, które są tanie, a przy tym bardzo skuteczne. Do najpopularniejszych i jednocześnie najefektywniejszych z nich zaliczamy przede wszystkim napary z liści pokrzywy, rumianku i skrzypu polnego, które mają działanie odżywiające, regenerujące i nawilżające. Świetnym rozwiązaniem jest również peeling skóry głowy, który możemy przygotować na bazie dostępnych w domu produktów spożywczych z dodatkiem szamponu lub odżywki. W tym celu wystarczy w niewielkim naczyniu zmieszać gruboziarnisty cukier lub fusy po kawie z jednym z wspomnianych preparatów, następnie zaaplikować na skórę głowy, przez kilka minut delikatnie masować i na koniec spłukać całość letnią wodą. Taki zabieg pobudzi krążenie i złuszczy martwy naskórek, dzięki czemu włosy będą szybciej rosły, a oprócz tego będą mocniejsze, bardziej lśniące i zdrowsze. Jeżeli jednak żaden ze wspomnianych sposobów nie przynosi oczekiwanych rezultatów, efekty możemy wzmocnić stosując domowe maseczki na włosy. Jedną z nich jest maseczka z jaj kurzych z dodatkiem jogurtu naturalnego, która nawilży skórę głowy oraz odżywi i pobudzi cebulki.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jak zagęścić włosy oraz wyjaśniamy jak usztywnić włosy.