W jaki sposób i z jaką częstotliwością

Choć nie każdy zdaje sobie sprawę, metoda i częstotliwość mycia włosów jest równie ważna jak preparaty które do nich używamy. To właśnie od nich zależy kondycja oraz stopień odżywienia włosów. Zastanawiasz się jak często myć włosy i jaka metoda będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza? Dobrze trafiłaś! W dzisiejszym artykule zdradzimy Wam kilka sekretów które pomogą Wam zadbać o prawidłową pielęgnację włosów!

Kiedy najlepiej myć włosy?

Tak na prawdę nie ma odgórnie przyjętej zasady który moment jest najlepszy. Dla jednych będzie to raz w tygodniu, a dla innych raz dziennie. W skrócie mówiąc włosy powinniśmy myć tak często jak tego wymagają, aczkolwiek bardzo ważną rolę odgrywa tutaj kondycja oraz rodzaj włosów. Jeżeli nasze włosy się przetłuszczają, możemy je myć nawet każdego dnia, natomiast w tym przypadku powinniśmy wybierać szampony o delikatniejszym składzie, najlepiej oparte na naturalnych składnikach. Włosy możemy myć zarówno rano, jak i wieczorem, choć powinniśmy pamiętać o tym aby nie kłaść się spać z mokrymi końcówkami, ponieważ możemy je narazić na uszkodzenia.

Jak myć włosy?

Przygotowaliśmy dla Was kilka metod, różniących się sposobem mycia oraz stosowanymi produktami. Jak więc myć włosy?

1. Mycie włosów szamponem

Najbardziej popularna i najczęściej stosowana metoda, polegająca na namoczeniu włosów, aplikacji wybranego szamponu oraz jego rozprowadzeniu, a na koniec spłukania piany. Mycie szamponem to zdecydowanie najszybsza metoda, aczkolwiek za sprawą pozbawienia włosów tłuszczowej otoczki, możemy mieć problem z ich późniejszym ułożeniem.

2. Mycie włosów szamponem oraz nałożenie odżywki

Metoda w której po umyciu włosów szamponem, nakładamy wybraną przez nas odżywkę. Jej zaletą jest spora oszczędność czasu, oraz przyjemne doznania zapachowe. Niestety w przypadku bardzo suchych włosów, zbyt częste nakładanie odżywki może nieść ze sobą negatywne skutki i pogarszać kondycję włosów.

3. Nałożenie odżywki na włosy oraz mycie szamponem

W tym wypadku wykonujemy wszystko na odwrót, czyli najpierw aplikujemy na całą długość włosów odżywkę, spłukujemy, po czym dokładnie myjemy włosy szamponem. Nakładanie odżywki w pierwszej kolejności, sprawi że nasze włosy będą lepiej nawilżone, oraz nie będą się plątały.

4. Aplikacja odżywki, mycie szamponem oraz nałożenie odżywki

Na początek nakładamy delikatną odżywkę na wcześniej namoczone włosy (możemy również skorzystać z domowych maseczek na włosy które będą lepszym wyborem niż sklepowe odpowiedniki), po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, całość spłukujemy, po czym włosy dokładnie myjemy wybranym szamponem. Na koniec aplikujemy drugą odżywkę (lub maskę), którą powinniśmy zostawić na minimum 20 minut. Tej metody mimo sporych właściwości odżywczych, nie powinniśmy stosować zbyt często, aby uniknąć przetłuszczania włosów.

5. Mycie włosów odżywką

Tej metody nie można stosować zbyt często, gdyż może powodować przetłuszczanie się włosów. Gdy zdecydujemy się na jej stosowanie, najważniejszy jest dobór odpowiedniej odżywki nie zawierającej w składzie cięższych składników oraz silikonów. Odżywkę nakładamy i delikatnie wmasowujemy w skórę głowy oraz wilgotne włosy. Po odczekaniu kilku lub kilkunastu minut dokładnie spłukujemy.

Czym myć włosy?

Pamiętajmy że oprócz doboru odpowiedniej metody mycia, bardzo ważny jest wybór preparatu którego użyjemy do mycia włosów. W tym wypadku powinniśmy unikać szamponów zawierających drażniące detergenty, oraz silikony. Jeżeli nasze włosy są obciążone, lepiej sięgnąć po szampony oparte na naturalnych składnikach, oraz stosować domowe maseczki, aniżeli preparaty w których znajdziemy wyłącznie chemiczne komponenty. Głowę oraz włosy najlepiej myć letnią wodą, która nie pobudzi gruczołów produkujących łój. Dodatkowo nie nakładajmy zbyt dużo szamponu, wystarczy niewielka ilość wielkości orzecha laskowego. Jeżeli zależy nam na lepszej pielęgnacji naszych włosów, oprócz stosowania wspomnianych metod oraz dostosowywania preparatów bezpośrednio do naszych włosów, warto pamiętać również o podstawowych zasadach dbania o włosy – te opisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. To zapewni nam nie tylko dobrą kondycję cebulek, ale i skóry głowy. Zachęcamy również do  krótkiej lektury wpisy w którym odpowiadamy na pytanie czy prostowanie i sueszenie niszczy włosy oraz do zapoznania się z naszymi inspiracjami na włosy do ramion, w których znajdziecie pomysły na proste i szybkie fryzury.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy naturalne metody rozjaśniania włosów oraz podsuwamy pomysły na fryzurę bombka.