Kompleksowy poradnik jak pielęgnować włosy

Na wygląd naszych włosów składa się wiele różnych czynników, nie zawsze ze sobą powiązanych. To czy nasze włosy są piękne i sprężyste zależy nie tylko od diety, i stanu zdrowia, ale również od regularnej pielęgnacji. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam podstawowe i uniwersalne zasady pielęgnacji naszych włosów.

Jak i czym prawidłowo myć włosy?

Część kobiet myje włosy codziennie, a pozostałe raz na kilka dni. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku postępowanie jest prawidłowe, ponieważ włosy powinniśmy myć wtedy gdy tego wymagają. Do mycia wybieramy szampon dobrany do skóry głowy, ponieważ jego głównym zadaniem jest oczyszczenie cery, zmycie resztek środków do stylizacji, a w przypadku problemu z włosami, również zwalczanie i zapobieganie. Bardzo ważna jest technika mycia włosów. Szamponem nałożonym na opuszki palców delikatnie masujemy skórę głowy, a nie włosy. Sporym błędem jest mycie całych włosów, a przy okazji szarpanie i tarcie, które uszkadza odchylone łuski. Do usunięcia zanieczyszczeń z włosów, wystarczy piana powstała podczas mycia skóry głowy. Woda do mycia włosów powinna być umiarkowanie ciepła, gdyż zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa.

Jak wybrać najlepszą odżywkę do włosów?

Wybór dobrej odżywki to bardzo ważny element pielęgnacji naszych włosów. Odżywkę powinniśmy dopasować do stanu i rodzaju naszych włosów. Jej zadaniem jest nawilżenie, regeneracja, oraz domknięcie łusek otwartych podczas mycia, przez co włosy będą lśniły. Odżywkę powinniśmy stosować podczas każdego mycia. Nakładamy ją na wilgotne włosy, delikatnie wcierając w kierunku od końcówek do nasady. Bardzo ważne jest dokładne spłukanie odżywki, ponieważ pozostawiony kosmetyk może obciążać włosy, i podrażniać skórę głowy. Dodatkowo aby wspomóc kondycję naszych włosów, warto regularnie korzystać z domowych maseczek na włosy, które je nie tylko wspomogą ale i odżywią.

Ciepło szkodzi naszym włosom

Większość z nas traktuje suszarkę i prostownicę jako nieodzowne elementy codziennej stylizacji. Warto pamiętać że wysoka temperatura szkodzi naszym włosom, dlatego powinniśmy przestrzegać pewnych zasad i nie przegrzewać włosów. Jeżeli zbyt często używamy prostownicy i suszarki, nasze włosy mogą ulec degradacji, oraz staną się matowe i przesuszone. Pamiętajmy aby suszarkę trzymać minimum 20-25 cm od głowy, a suszenie rozpocząć od najniższej temperatury. Nie trzymajmy jej w jednym miejscu, a włosy suszmy partiami, zaczynając od tych, które są na spodzie i susząc zgodnie z kierunkiem wzrostu. Jeżeli planujecie modelowanie włosów za pomocą lokówki lub prostownicy, dobrym rozwiązaniem jest spryskiwanie kosmetykiem termoochronnym. Zarówno prostownicę, jak i lokówkę przesuwamy od nasady włosów w stronę końcówek.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy metody rozjaśniania włosów oraz wyjaśniamy jak wygląda fryzura bombka.