Sposoby na plamy na dłoniach

Czy wiesz, dlaczego na dłoniach pojawiają się plamy? Jak się ich pozbyć i czy są groźne? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania nie są wcale proste. Plamy na dłoniach mogą pojawić się z wielu powodów. Mogą być następstwem nadmiernej ekspozycji na słońce lub zmian hormonalnych w organizmie. Określane są mianem plam starczych i tak naprawdę mają różne przyczyny. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na przebarwienia na dłoniach!


W tym artykule znajdziesz:
1. Plamy na dłoniach – skąd się biorą?
2. Trzy sposoby na plamy na dłoniach
• Wybielające maści, kremy i żele
• Zabiegi kosmetyczne – mikrodermabrazja i dermabrazja
• Domowe sposoby – soki, oleje i okłady


Plamy na dłoniach – skąd się biorą?

Plamy na dłoniach najczęściej pojawiają się z wiekiem, kiedy skóra wiotczeje, traci swoją elastyczność i jędrność. Wówczas zmiany koloru zachodzą na poziomie komórkowym. W poszczególnych warstwach skóry gromadzą się grupy melanocytów, w postaci małych, brązowych plamek.

Przebarwienia na skórze dłoni mogą pojawić się niezależnie od wieku. Mogą być zwiastunem stanów chorobowych albo następstwem zaburzeń gospodarki hormonalnej. Często pojawiają się jako objaw zaburzeń tarczycy, nadnerczy czy zwiastun menopauzy. Mogą być efektem nadmiernej ekspozycji na słońce czy przyjmowania niektórych leków, na przykład niesteroidowych przeciwzapalnych czy antykoncepcyjnych.

Trzy sposoby na plamy na dłoniach

Plamy pojawiające się na skórze dłoni to w rzeczywistości miejscowa różnica w kolorycie skóry. Nie powinny wzbudzać niepokoju, jeśli nie towarzyszą im inne objawy – np. wskazujące na zaburzenia pracy tarczycy. Zrozumiałe jest jednak, że ich pojawienie nie jest dla Ciebie komfortowe i chcesz się ich pozbyć albo przynajmniej zmniejszyć ich widoczność. Na szczęście są na to skuteczne sposoby.

Wybielające maści, kremy i żele

W aptece czy drogerii kosmetycznej możesz kupić specjalne kosmetyki rozjaśniające i ścierające warstwę właściwą skóry. Mają one zwykle postać lekkich żelów, kremów, balsamów lub tłustych maści. Wybielają, nawilżają i chronią przed podrażnieniami. Zmniejszają widoczność przebarwień i sprawiają, że skóra na dłoniach jest miękka i gładka. W ich składzie szukaj: kwasu glikolowego, witamin C i A, masła shea, odżywczych olejów roślinnych, wyciągu z cebuli, aloesu, rumianku, czy chociażby niacynamidu.

Zabiegi kosmetyczne – mikrodermabrazja i dermabrazja

Plamy na dłoniach możesz usunąć u kosmetyczki. W zależności od zaawansowania przebarwień może ona zaproponować Ci jeden z zabiegów – mikrodermabrazję lub dermabrazję. Pierwszy z nich polega na mechanicznym złuszczaniu zewnętrznych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, które pod ciśnieniem wyrzuca ścierające drobinki diamentów. Z kolei dermabrazja to bardziej inwazyjny zabieg. Narusza on strukturę naskórka i warstwę skóry właściwej, pobudzając je do odnowy.

Domowe sposoby – soki, oleje i okłady

Przebarwienia na skórze możesz wybielić, stosując okłady z kefiru czy mleka. Możesz też przecierać skórę sokami z cebuli, cytryny czy grejpfruta lub masować olejami z lnu bądź wiesiołka. Okłady z kefiru i mleka można powtarzać nawet 2 razy dziennie. Ich zadaniem jest wyrównanie kolorytu oraz regeneracja skóry. Świetnie też poradzą sobie z podrażnieniami. Z kolei soki z owoców cytrusowych i cebuli dzięki zawartości witaminy C wygładzą skórę, wybielą przebarwienia i pobudzą do naturalnej syntezy kolagenu – głównego białka odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry. Natomiast oleje roślinne bogate w kwasy omega-3 zadziałają przeciwzapalnie, poprawią ukrwienie i pomogą zachować elastyczność skóry.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy domowe peelingi na dłonie oraz podpowiadamy jak wygładzić skórę dłoni.