Smokey eyes dla początkujących – instrukcja

Smokey eyes to efektowny makijaż oczu, zaliczany do wieczorowej klasyki. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących ponadczasowy make-up, który swoją wyrazistością przyciąga uwagę i spojrzenia! I choć ten wydaje się mało uniwersalny, to dopasowując go do wybranej kreacji, możemy uzyskać znacznie więcej niż tylko makijaż dedykowany wyłącznie karnawałowemu szaleństwu. Jak zatem zrobić smokey eyes i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Historia makijażu smokey eyes
2. Jak zrobić smokey eyes? Instrukcja krok po kroku
3. Inspiracje na makijaż smokey eyes


Historia makijażu smokey eyes

Makijaż smokey eyes, mimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się nowoczesny, to ma stosunkowo długą historię. Otóż jest to koncept wymyślony w latach 20. XX wieku, a jego pomysłodawcom był niejaki Maksymilian Faktor vel. Faktorowicz. Jest to urodzony w Zduńskiej Woli wynalazca kosmetyków, producent i założyciel marki Max Factor, czyli jednej z najbardziej znanych na świecie firm oferujących produkty do makijażu.

Jak wpadł na pomysł makijażu smokey eyes? Podczas pracy w Hollywood współpracując z wybitnymi gwiazdami tamtych czasów, chciał nadać spojrzeniom aktorek więcej wyrazu i głębi, stawiając tym samym na mocny makijaż oczu. Jego koncepcją było zaznaczenie ramy oka i uwypuklenie jej. W tym celu używał kajalu, czyli kosmetyku z Bliskiego Wschodu, będącego zmiennikiem cienia do powiek, kredki lub eyelinera. Wykonany w ten sposób makijaż oczu efektownie kontrastował z jasną skórą aktorek, stając się niezwykle popularnym.

Jak zrobić smokey eyes? Instrukcja krok po kroku

Wydaje się, że zrobienie makijażu smoky eyes jest trudne do uzyskania. Nic bardziej mylnego! Wystarczy jedynie odrobina wprawy i znajomość kilku podstawowych zasad, aby w prosty i szybki sposób zrobić efektowny make-up oka! Jak zatem zacząć?

KROK 1 – Na początek dokładnie rozprowadzamy bazę pod cienie na górnej i dolnej powiece, tak aby zwiększyć trwałość i intensywność makijażu. Kolejnym krokiem jest aplikacja jasnego pigmentu na górną powiekę, pamiętając o tym, aby nie pominąć wewnętrznych kącików oka. W tym celu możemy wykorzystać mały plastikowy pędzelek, który ułatwi nakładanie.

KROK 2 – Po zaaplikowaniu pierwszej warstwy pigmentu na powiekę, sięgamy po puszysty pędzelek i nakładamy nim ciemny pigment na zewnętrzny kącik oka. W ten sposób uzyskamy niezwykle spójne połączenie, którym możemy dowolnie manewrować w zależności od zbliżającej się okazji.

KROK 3 – Następnym krokiem jest narysowanie kreski czarnym eyelinerem. Pamiętajmy jednak, aby wybierać ten z małym i podłużnym pędzelkiem, który ułatwi aplikację. W ten sposób uzyskamy zamierzony efekt, czyli cienką kreskę zaczynającą się w wewnętrznym kąciku oka i przeistaczającą się w nieco grubszą ku zewnętrznemu kącikowi. Na koniec delikatnie kierujemy ją ku górze, podkreślając oko.

KROK 4 – Kolejnym elementem jest podkreślenie linii rzęs. Sięgamy więc po mały i ostro zakończony pędzelek, a następnie nakładamy nim użyty wcześniej pigment od wewnętrznego kącika do połowy powieki, zaś zewnętrzny kącik zaznaczamy kontrastującym pigmentem. W ten sposób uzyskamy bardzo efektowny make-up, który sprawi, że spojrzenie zyska głębi.

KROK 5 – Jednym z ostatnich kroków jest tuszowanie rzęs. W tym wypadku doskonale sprawdzi się maskara wydłużająca, pogrubiająca i podkręcająca. Pamiętajmy jednak, aby wybrać taki produkt, który nie skleja rzęs. A gdy mamy naturalnie niewielkie włoski, możemy przykleić sztuczne rzęsy na pasku lub kępki, zaś osoby, które wykonują zabieg trwałego zagęszczania rzęs, mogą ten krok całkowicie pominąć.

KROK 6 – Na sam koniec wybieramy pędzelek o żelowej konturówce i skośnym wykończeniu, a następnie delikatnie malujemy nim brwi. W tym wypadku musimy pamiętać o tym, aby włoski były perfekcyjne wyczesane i ułożone, tak aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt.

Inspiracje na makijaż smokey eyes

Makijaż smokey eyes to bardzo zmysłowy i efektowny pomysł na wieczorowy make-up. I choć wiele osób kojarzy go głównie ze specjalnymi okazjami, to gdy podczas jego robienia użyjemy jaśniejszych cieni, uzyskamy w ten sposób dużo bardziej uniwersalny makijaż. Dobierając kolory, możemy więc dowolnie manewrować jego nasyceniem i intensywnością, a tym samym z łatwością dopasujemy go również do mniej wystawnych okazji. A jak to wygląda w rzeczywistości? Sprawdźcie nasz 5 najciekawszych pomysłów!

Pomysły na makijaż smokey eyes – TOP 5 propozycji

Inspiracje na makijaż smokey eyes

Źródło

Inspiracje na smokey eyes

Źródło

Pomysły na makijaż smokey eyes

Źródło

Pomysł na smokey eyes

Źródło

Makijaż smokey eyes

Źródło

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy inspiracje na makijaż dla Panny Młodej oraz prezentujemy pomysły na usta ombre.