Co oznacza pożar, ogień i dym we śnie?

Ludzie od dawien dawna próbują dowiedzieć się, co oznaczają ich sny. Niekiedy są to cykliczne motywy, co pogłębia ciekawość i wydaje się jeszcze bardziej intrygujące, zwłaszcza gdy dotyczy to kataklizmów lub nieszczęść. Tak jest też w przypadku snów związanych z ogniem, dymem i pożarem, które mogą mieć bardzo różny wydźwięk, ale praktycznie zawsze są niepokojące. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jaka jest dokładniej symbolika pożarów w snach? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Sen o ogniu, dymu i pożarze – na co zwrócić uwagę?

Gdy we śnie pojawił się kataklizm, warto zwrócić uwagę na związane z nim okoliczności. W tym celu od razu po przebudzeniu trzeba spróbować przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów, aby móc zauważyć:

 • W jakich okolicznościach wystąpił ogień, dym lub pożar;
 • Jaki był wydźwięk snu, w którym wystąpił ogień, dym lub pożar;

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest nie tylko miejsce zauważenia ognia, ale także jego forma i wielkość. Niezwykle istotne jest odróżnienie, czy był to jedynie mały płomyczek, czy szalejący pożar oraz to jakie emocje mu towarzyszyły. Musimy odróżnić, czy płomienie wywołały przerażenie i bezsilność czy spokój i radość. To właśnie na ich podstawie będziemy mogli zinterpretować sen, dowiadując się, czy był on dla nas pozytywny, czy negatywny.

Rozpalanie i gaszenie ogniska – symbolika snu

To jednak nie wszystko. Niekiedy same okoliczności i uczucia towarzyszące ogniu występującemu we śnie mogą nie wystarczyć. Wtedy warto odróżnić czynności, które podejmowaliśmy. I tak:

Gaszenia ognia ma w większości przypadków negatywny wydźwięk i zazwyczaj jest postrzegane jako walka z przeciwnościami losu, a oprócz tego zwiastuje nadejście problemów finansowych;
Rozpalanie ognia w większości przypadków ma pozytywny wydźwięk i zazwyczaj zapowiada zmiany dotyczące miłości, które można interpretować jako nadchodzące szczęście;

Znaczenie ognia w snach – czy jest się czego bać?

Warto zaznaczyć, że samo występowanie ognia we śnie zazwyczaj wskazuje na pozytywne emocje. Jest on bowiem metaforą domowego ogniska, które skłania ku odpoczynkowi w rodzinnym gronie, ale musimy tez pamiętać, że równie istotna jest forma, w jakiej się pojawia. W tym wypadku:

 • Jasny płomień – zapowiada nadejście pozytywnych zmian, a sennik interpretuje świetlistą barwę ognia jako motywację do zmiany swojego życia oraz do podejmowania ryzyka i spełniania marzeń.
 • Ciemny płomień – zapowiada nadejście negatywnych zmian, a sennik interpretuje go jako nadchodzące problemy w pracy, miłości lub kłótnię z bliskimi osobami.
 • Strach przed ogniem – jest interpretowany jako silne przywiązanie do innej osoby lub oddanie się jakiejś sprawie.
 • Radość z ognia – jest interpretowana jako stabilne emocje, spokój, miłość i szczęście, a oprócz tego może oznaczać darzenie kogoś potężnym uczuciem oraz może wskazywać na dobrą kondycję psychiczną.
 • Człowiek w ogniu – jest interpretowany jako przestroga przed planami lub celami i skłania do ich ponownego przemyślenia.

Czy pożar we śnie oznacza negatywne konsekwencje?

Ogień, dym i pożar są częstymi motywami snów, a te mogą dotyczyć zarówno domu, lasu, jak i samochodu. Jak więc jeszcze można je interpretować?

 • Pożar lasu może wskazywać pojawiające się przeciwności losu oraz nadchodzące kłopoty, które można przezwyciężyć;
 • Pożar samochodu może wskazywać nadchodzącą utratę kontroli oraz spadek formy;
 • Pożar domu może wskazywać zaprzepaszczone zmiany i nieodwracalne zmiany;
 • Rozprzestrzeniający się ogień może wskazywać destrukcyjne skłonności, narastające problemy lub nadchodzące zagrożenie;

Dym w śnie – co oznacza?

Pojawienie się dymu we śnie może być interpretowane na wiele rożnych sposobów. Najczęściej jednak oznacza pojawienie się w niejasnej sytuacji, z której trudno się wyplątać. Dym zaburza pole widzenia, co oznacza brak trzeźwej oceny rzeczywistości. Taka sytuacja może dotyczyć pracy, rodziny, miłości oraz kontaktów z bliskimi.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii lifestyle, w której między innymi przedstawiamy 4 produkty, które mają wpływ na jakość życia seksualnego oraz 4 zachowania, które prowadzą do rozstania w związku.