W jaki sposób rozplątać łańcuszek?

Elegancki łańcuszek to ważny atrybut współczesnej kobiety, który doskonale uzupełnia większość wyjściowych kreacji. Jeżeli więc nosimy go okazyjne, czasem może zdarzyć się, że po wyjęciu ze szkatułki na biżuterię będzie zaplątany. Nie jest to jednak sytuacja, w której trzeba spisać go na straty. Istnieje bowiem kilka skutecznych sposobów, które umożliwiają rozplątanie łańcuszka, a część z nich możemy z powodzeniem wykorzystać w domowym zaciszu. Jak zatem odplątać łańcuszek? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego łańcuszki się plączą?
2. Jak rozplątać łańcuszek domowym sposobem?
3. Jak szybko rozplątać łańcuszek?
4. Jak rozplątać cienki łańcuszek?
5. Czy jubiler rozplącze łańcuszek?


Dlaczego łańcuszki się plączą?

Zaplątany łańcuszek jest najczęściej wynikiem nieprawidłowego przechowywania. Gdy wrzucamy go do szuflady lub szkatułki z biżuterią, jego końce mogą się przyczepić do innych przedmiotów, tworząc splątane węzły. Ponadto, cienkie i długie łańcuszki są szczególnie podatne na plątanie, ponieważ łatwiej się zginają, a tym samym mogą się tworzyć na nich niewielkie supełki. Mimo to, ich odplątanie jest jak najbardziej możliwe, ale trzeba pamiętać, że rozplątując łańcuszek za pomocą wyłącznie własnych dłoni, możemy narazić go na nieodwracalne uszkodzenia. To właśnie dlatego warto wykorzystać do tego jeden z produktów spożywczych, który znajdziemy praktycznie w każdej kuchni!

Jak rozplątać łańcuszek domowym sposobem?/h2>

Do rozplątania łańcuszka możemy z powodzeniem wykorzystać jeden z olejów roślinnych. Użycie takiego produktu zredukuje tarcie i sprawi, że metal będzie łatwiej się przemieszczał. Najlepiej jednak zanurzyć w nim tylko część łańcuszka, która jest zaplątana, ponieważ później trzeba będzie oczyścić biżuterię z nadmiaru tłuszczu. Jak więc zrobić to krok po kroku? Już podpowiadamy!

1. Układamy łańcuszek na ręczniku papierowym lub ściereczce kuchennej, aby zabezpieczyć blat przed tłuszczem.
2. Polewamy zaplątane elementy łańcuszka olejem roślinnym, aby zmniejszyć tarcie i ułatwić przemieszczanie jego fragmentów.
3. Po natłuszczeniu biżuterii, przystępujemy do rozplątywania. Najlepszym sposobem będzie będzie znalezienie wolnego końca łańcuszka i systematyczne przemieszczanie się wzdłuż łańcuszka, odplątując po kolej każdy supełek.
4. Po odplątaniu łańcuszka, umieszczamy go w ciepłej wodzie i dokładnie płuczemy.
5. Na koniec dokładnie osuszamy biżuterię ściereczką z mikrofibry.

Jak szybko rozplątać łańcuszek?

Jeżeli nie mamy czasu na rozplątywanie łańcuszka sposobem z wykorzystaniem oleju roślinnego, w zamian możemy użyć igły. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że podczas całego procesu powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnej struktury biżuterii. Jak więc szybko rozplątać łańcuszek? Już wyjaśniamy!

1. Układamy łańcuszek na płaskiej powierzchni.
2. Igłę wkładamy pod fragment łańcuszka znajdujący się najbliżej zewnętrznej strony supła i pociągamy w swoją stronę.
3. W ten sposób rozplątujemy każdy z supełków, podążając od jednego końca do drugiego.
4. W przypadku łańcuszków o grubym splocie, możemy dodatkowo skropić je oliwą, aby ułatwić rozplątywanie.

Podczas rozplątywania łańcuszka igłą trzeba pamiętać, że mocne szarpnięcia lub nieuważne ułożenie igły może doprowadzić do rozerwania biżuterii, dlatego podczas korzystania z tego sposobu trzeba być delikatnym i cierpliwym.

Jak rozplątać cienki łańcuszek?

Cienki łańcuszek będzie nieco trudniejszy w rozplątywaniu. Jego nieprawidłowe odplątanie może prowadzić do zgniecenia, zarysowania, jeszcze większego splątania, a nawet i rozerwania. Czego więc unikać i jak z nim postępować? Sprawdźcie!

1. Nie powinno się rozplątywać łańcuszka przedmiotami, które mogą uszkodzić jego delikatną strukturę. Mowa tutaj przede wszystkim o nożyczkach i pęsetach.
2. Nie powinno się rozplątywać łańcuszka w powietrzu. Najlepiej więc ułożyć go na płaskiej powierzchni, dzięki czemu uniknie się powstawania kolejnych supełków.
3. Nie powinno się przechowywać kilku łańcuszków w jednym pudełku lub szkatułce na biżuterię, ponieważ ułatwia to ich splątywanie. Najlepiej więc układać je w osobnych przegródkach, tak aby nie miały do siebie dostępu.

Czy jubiler rozplącze łańcuszek?

Jak najbardziej tak! Jeżeli domowe sposoby na rozplątanie łańcuszka zawiodą, zawsze można oddać biżuterię do jubilera, który zajmie się problemem w sposób profesjonalny. Taka usługa może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ilości supełków oraz rodzaju łańcuszka. Wobec tego, jeżeli mamy do czynienia z drogą biżuterią, której uszkodzenie mogłoby wiele kosztować, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie powierzenie tego zadania jubilerowi, który posiada specjalistyczne przyrządy oraz fachową wiedzę, dzięki którym bez trudu poradzi sobie z rozplątaniem łańcuszka.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii lifestyle, w której między innymi podpowiadamy jak wyczyścić złote kolczyki.