Najlepsze sposoby na twarde i pękające pięty
Gładkie, miękkie i zadbane stopy to marzenie wielu z nas. Na ich dobrej kondycji, a tym samym atrakcyjnym wyglądzie powinno więc zależeć nam nie tylko w trakcie cieplejszych pór roku, ale również tych chłodniejszych. I choć wydaje się, że ich odnowa wymaga poświęcenia mnóstwa czasu przeróżnym zabiegom pielęgnacyjnym, to w dzisiejszym wpisie udowodnimy, że o stopy można z powodzeniem zadbać w domowym zaciszu. Jak konkretniej? W jaki sposób wspomóc ich regenerację i poradzić sobie z twardymi piętami, które wyglądają bardzo nieestetycznie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego pięty pękają i stają się twarde?
2. Jak zmiękczyć twardą skórę na piętach?
• Moczenie stóp w wodzie z solą na twarde pięty
• Kąpiel w naparze z ziół na twarde pięty
• Moczenie stóp w siemieniu lnianym na twarde pięty
• Kąpiel stóp w mleku na twarde pięty
• Moczenie stóp w wodzie z oliwą na twarde pięty
• Maseczki nawilżające na twarde pięty
• Kremy do stóp na twarde pięty
Dlaczego pięty pękają i stają się twarde?
Skóra na piętach i podbiciu stóp znacząco różni się od tej, która pokrywa ich pozostałe części. W tym miejscach jest znacznie grubsza oraz pozbawiona gruczołów łojowych, a narażona na nacisk i otarcia szybciej się wysusza i twardnieje. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, wszak jest to jej naturalna właściwość, która ma na celu ochronę stóp przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niestety, to powoduje, że pięty stają się szorstkie i zrogowaciałe, a tym samym nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, dlatego aby temu zapobiec warto dowiedzieć się, co jeszcze wpływa na ich kondycję. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:
- Wysuszoną skórę – najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa dieta, picie niedostatecznej ilości płynów oraz niedobór witamin i minerałów.
- Noszenie niewłaściwego obuwia – szkodzić mogą zarówno buty na wysokim obcasie, jak i takie na zbyt cienkiej podeszwie, a także te zbyt ciężkie, które obciążają stopy.
- Nadwagę – pod wpływem zbyt dużej masy ciała, skóra na piętach może się rozszerzać i pękać.
- Cukrzycę – pogorszone ukrwienie niektórych części ciała powoduje, że diabetycy mają bardzo wrażliwą skórę na stopach, dlatego są bardziej podatni na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
- Genetykę – część osób jest genetycznie obciążona suchymi i twardymi piętami, dlatego czasem schorzenie to może występować nawet bez wyraźnej przyczyny.
Jak zmiękczyć twardą skórę na piętach? Najlepsze metody na zrogowaciałe pięty
Gdy już wiemy, co jest przyczyną twardnienia i pękania pięt, czas dowiedzieć się, jak temu zapobiegać oraz jak zadbać o ich kondycję. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że choć sposobów jest wiele, to łączy je jedno – aby zapewniały długotrwały i zadowalający efekt, należy stosować je systematycznie. Czas więc poznać każdy z nich!
1. Moczenie stóp w wodzie z solą na twarde pięty
Moczenie stóp z w wodzie z solą to świetny sposób na suche i zrogowaciałe pięty. Do tego najlepiej sprawdzi się sól morska, która pomaga zdezynfekować stopy, czyli usunąć z nich namnożone bakterie i zarodniki grzybów oraz sól z Morza Martwego, która łagodzi i niweluje problemy z łuszczycą, egzemą i alergią.
2. Kąpiel w naparze z ziół na twarde pięty
Kąpiel w naparze z ziół to kolejny skuteczny sposób, który wpływa pozytywnie na kondycję stóp. Aby wykorzystać tę metodę, wystarczy zalać wrzątkiem mieszankę siemienia lnianego, rumianku i kozieradki, poczekać do ostudzenia i zanurzyć w niej stopy na około 10-15 minut.
3. Moczenie stóp w siemieniu lnianym na twarde pięty
Siemię lniane zmiękcza i uelastycznia naskórek, dlatego można je z powodzeniem wykorzystać do poprawy kondycji pięt. W tym celu wystarczy zalać nasiona siemienia lnianego wrzątkiem i po lekkim ostudzeniu moczyć w powstałym wywarze stopy przez około 15-20 minut. Na koniec aplikujemy na nie peeling i dokładnie ścieramy złuszczający się naskórek.
4. Kąpiel stóp w mleku na twarde pięty
Mleko doskonale zmiękcza i odżywia skórę, dlatego świetnie sprawdzi się do walki z twardymi piętami. W tym celu wystarczy zamoczyć stopy w lekko podgrzanym mleku, a następnie wetrzeć w nie sodę oczyszczoną, która działa jak naturalny pumeks. Na koniec całość spłukujemy wodą, wycieramy do sucha i aplikujemy odżywczy krem do stóp.
5. Moczenie stóp w wodzie z oliwą na twarde pięty
Następnym sposobem na usunięcie zrogowaciałego naskórka ze stóp jest wymoczenie ich w wodzie z oliwą i zrobienie peelingu. W tym celu należy w misce zmieszać ciepłą wodę, mleko i odrobinę oliwy, następnie zamoczyć w niej stopy i pozostawić na około 15-20 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu, aplikujemy na stopy peeling, dokładnie ścieramy złuszczający się naskórek i na koniec je osuszamy.
6. Maseczki nawilżające na twarde pięty
Twarde pięty można zwalczyć używając również gotowych rozwiązań. Tutaj świetnym wyborem będą przede wszystkim maseczki nawilżające, które dostępne są praktycznie w każdej drogerii. Najlepiej sprawdzą się do tego maseczki w formie skarpetek, które zakłada się na stopy i pozostawia na 60-120 minut. Wystarczy, że minimum raz w tygodniu użyje się takiej maseczki, aby już po kilkunastu dniach zauważyć różnicę.
7. Kremy do stóp na twarde pięty
Aby zapobiec powstawaniom zgrubień na stopach i nieco zmiękczyć ich naskórek, świetnym rozwiązaniem jest regularne aplikowanie na nie kremu z zawartością mocznika. Jest to składnik, który skutecznie ogranicza powstawanie komórek rogowych naskórka, a oprócz tego intensywnie nawilża, zmiękcza i wygładza.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi podpowiadamy jak działa woda różana oraz przedstawiamy domowe sposoby pielęgnacji stóp.