Dezodorant a antyperspirant

W drogeriach znajdziemy wiele preparatów, których zadaniem jest ochrona przed konsekwencjami nadmiernego pocenia i powstawania brzydkiego zapachu. Do nich zaliczamy między innymi dezodoranty, antyperspiranty oraz blokery. I choć te z pozoru działają podobnie, to tak naprawdę pełnią zupełnie inne funkcje. Jaka jest zatem różnica? Dezodorant maskuje nieprzyjemny zapach, który powstaje w wyniku nadmiernego pocenia, antyperspirant ogranicza wydzielanie potu, a bloker go blokuje. Jak więc widać, wybór odpowiedniego preparatu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Czym zatem się kierować podczas zakupu? Który z produktów wybrać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Antyperspirant i dezodorant: czym się różnią i kiedy ich używać?
2. Antyperspirant i dezodorant – jak je stosować?


Antyperspirant i dezodorant: czym się różnią i kiedy ich używać?

Sam pot jest bezwonny, ale stanowi doskonałe miejsce dla bakterii, które odpowiadają za jego nieprzyjemny zapach. Tak więc wybór odpowiedniego kosmetyku przeciwdziałającemu temu zjawisku powinien być uzależniony od kilku różnych czynników. Na początek powinniśmy określić, czy nasz organizm wydziela dużo potu, czy mało. Jeżeli w ciągu dnia nie wytwarzamy zbyt dużo potu, wtedy wystarczy zwykły dezodorant, a jeśli jesteśmy jedną z osób zmagających się z nadmierną potliwością, wtedy lepiej korzystać z antyperspirantu. Pamiętajmy jednak, że niekiedy wybór może być uzależniony od okoliczności. Przykładowo, nadmierne wydzielanie potu może występować podczas stresujących dni, w trakcie upałów lub wzmożonej aktywności fizycznej, nawet w przypadku osób, które na co dzień nie mają problemów z poceniem. W takim wypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie antyperspirant. A kiedy dokładniej je stosować i w jaki sposób? Sprawdźcie!

Antyperspirant i dezodorant – jak je stosować?

Często mylimy pojęcia antyperspirantu i dezodorantu, dlatego warto wyjaśnić jak konkretniej działają i w jaki sposób je prawidłowo stosować:

  • Dezodorant – jest to kosmetyk, który maskuje i neutralizuje nieprzyjemny zapach będący konsekwencją powstawania potu. To właśnie dlatego w dezodorantach znajdziemy substancje wykazujące działanie bakteriobójcze, wiążące lotne związki aromatyczne i absorbujące wilgoć. Te są dodatkowo łączone z substancjami nadającymi przyjemny zapach, a tym samym maskującymi uciążliwe aromaty będące wynikiem nagromadzenia bakterii w pocie.

Jak używać dezodorantu? Jego stosowanie nie wymaga przestrzegania zbyt wielu zasad. Wystarczy jedynie nim wstrząsnąć, a następnie aplikować go na oczyszczoną skórę z odległości około 15 centymetrów.

  • Antyperspirant – jest to kosmetyk, który hamuje wydzielanie potu. Jego zadaniem jest obkurczenie ujścia gruczołów potowych, a tym samym uniemożliwienie ich pracy i zredukowanie wytwarzania wydzieliny. Te podobnie do dezodorantów zawierają substancje nadające przyjemny zapach. Do tej kategorii możemy zaliczyć również wspomniane wcześniej blokery, które zawierają substancje silne obkurczające ujścia gruczołów potowych, a te dzięki lepszej penetracji są odporne na kąpiele i nie wymagają codziennego stosowania.

Jak używać antyperspirantu? Wielu może to zaskoczyć, ale antyperspirant lepiej stosować przed snem niż rano. Dlaczego? W nocy aktywność gruczołów potowych jest niska, dzięki czemu preparat zdąży się wchłonąć i rozpocząć swoje działanie. Warto również zaznaczyć, że antyperspirant powinno aplikować się na suchą skórę, czyli nie wcześniej niż 20-30 minut po jej umyciu.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy jakie jest zastosowanie kwasu salicylowego oraz podpowiadamy jak działa gliceryna.