Spuchnięty brzuch przed okresem – jak sobie z nim poradzić?
Wzdęty, nabrzmiały brzuch to jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który pojawia się zazwyczaj na kilka dni przed wystąpieniem menstruacji. Jest to dolegliwość powodująca spory dyskomfort, która wpływa zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Czym więc jest spowodowana i jak sobie z nią poradzić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Jakie są przyczyny wzdętego brzucha przed okresem?
2. Sposoby na wzdęty brzuch przed menstruacją
3. Jak poradzić sobie z wzdętym brzuchem przed okresem?
Jakie są przyczyny wzdętego brzucha przed okresem?
Jedną z głównych przyczyn wzdętego brzucha przed okresem jest zatrzymywanie wody w organizmie. Jak sugerują badania, dzieje się tak na wskutek wahań hormonów płciowych, a szczególnie obniżenia poziomu progesteronu w dniach poprzedzających menstruację. Kolejną przyczyną spuchniętego i powiększonego brzucha przed miesiączką są wzdęcia, które mogą być wynikiem zwiększonej ilości prostaglandyn, czyli substancji prozapalnych. Wpływają one na kurczenie się mięśni gładkich macicy, a gdy jest ich zbyt dużo, istnieje spore ryzyko ich przedostania się do krwiobiegu oraz sąsiednich mięśni wyściełających jelita, w wyniku czego mogą pojawić się skurcze, wzdęcia oraz biegunka.
Sposoby na wzdęty brzuch przed menstruacją
Spuchnięty, wzdęty brzuch może być nie lada problemem, zwłaszcza dla kobiet aktywnych zawodowo. Są jednak sposoby, które umożliwiają zmniejszenie tych dolegliwości. Zaliczamy do nich między innymi:
1. Ograniczenie spożywania soli
Wysoka podaż soli w codziennej diecie przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Ograniczenie tego pierwiastka może więc zmniejszyć ilość pływu zatrzymywanego w tkankach, a tym samym pozwoli pozbyć się uczucia ciężkości i opuchnięcia. Powinniśmy zatem unikać wysokoprzetworzonej żywności, dań gotowych oraz fast foodów, które w większości przypadków zawierają dużą ilość soli.
2. Spożywanie produktów bogatych w potas
Spożywanie produktów bogatych w potas obniża poziom sodu w organizmie oraz zwiększa ilość wytwarzanego moczu. Warto więc do codziennego jadłospisu włączyć produkty takie jak szpinak, bataty, banany, awokado oraz pomidory, co przyczyni się do zwiększenia wydalania wody z organizmu, a tym samym będzie skutkowało zmniejszeniem obrzęku na brzuchu.
3. Spożywanie naturalnych diuretyków
Kolejnym sposobem na wzdęty brzuch podczas okresu jest spożywanie naturalnych diuretyków, które zwiększą ilość produkowanego moczu, a tym samym przyczynią się do wydalania wody z organizmu. Zaliczamy do nich między innymi ananasy, brzoskwinie, ogórki, czosnek oraz imbir.
4. Unikanie węglowodanów prostych
Spożywanie produktów bogatych w węglowodany proste powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, co pobudza trzustkę do wydzielania insuliny. To z kolei przyczynia się do zatrzymywania sodu w organizmie, a tym samym wiąże się z zatrzymywaniem wody i puchnięciem brzucha. Powinniśmy więc ograniczyć jedzenie białego chleba oraz słodyczy.
5. Odpowiednie nawodnienie
Spożywanie odpowiedniej ilości płynów poprawia funkcjonowanie nerek, co przyczynia się do usuwania wody wraz z moczem. Co więcej, nawodniony organizm to lepsze samopoczucie oraz mniej dolegliwości bólowych.
6. Aktywność fizyczna
Jak sugerują badania, regularne wykonywane ćwiczenia fizyczne łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jednym z nich jest właśnie spuchnięty i wzdęty brzuch, tak więc regularna aktywność może być pomocna w zmniejszeniu tej dolegliwości.
7. Fizjoterapia uroginekologiczna
Świetnym rozwiązaniem w walce z wzdętym brzuchem przed okresem może być wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Praca z takim specjalistom pomoże usprawnić przepływ żylno-limfatyczny w obrębie miednicy i kończyn dolnych, co finalnie przyczyni się do zmniejszenia opuchlizny brzucha.
Jak poradzić sobie z wzdętym brzuchem przed okresem?
Podczas walki z wzdętym brzuchem przed okresem ulgę mogą przynieść zioła i okłady. Doskonałym rozwiązaniem jest więc spożywanie naparu z kminku, kopru, majeranku i bazylii. Alternatywą dla takiej nalewki jest dodawanie sporej ilości wspomnianych ziół do potraw. Kolejnym sposobem na wzdęty brzuch jest spożywanie imbiru i czosnku, które są świetnymi środkami wiatropędnymi. Pomocne mogą okazać się też ciepłe okłady, zalecane szczególnie przed snem.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy czym są neutrofile oraz przedstawiamy przyczyny endometriozy.