Sposoby na wypadanie włosów zimą

Zazwyczaj tracimy około 50-80 włosów dziennie, natomiast w okresie jesienno-zimowym ta liczba zwiększa się nawet do 100 włosów dziennie. Natężone wypadanie włosów w zimie nikogo nie dziwi i nie powinno budzić niepokoju, o ile nie trwa zbyt długo. Za wszystko odpowiadają nasze hormony, a konkretniej estrogen, którego wytwarzamy mniej niż np. wiosną czy latem. W jaki sposób zapobiegać wypadaniu włosów zimą, i jakie są na to sposoby? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!

Dlaczego zimą włosy wypadają częściej?

Zapewne wiele z Was zauważyło, że jesienią i zimą włosy wypadają częściej niż zazwyczaj. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, główną przyczyną są hormony. Największe znaczenie w tym przypadku ma żeński hormon estrogen, który latem i wiosną wydzielany jest w większej ilości z powodu słońca. Naturalne jest że zimą kiedy słońce nie świeci tak często, wytwarzamy mniej estrogenu, wzrasta natomiast poziom testosteronu. To powoduje że stymulacja hormonalna ustaje, i włosy które do tej pory znajdowały się w fazie wzrostu, kończą cykl życiowy. Wspomniany testosteron, sprawia że wypadają stare włosy i wyrastają nowe. To całkowicie naturalny proces, i nie należy się nim przejmować, o ile nie zauważamy że utrata włosów jest zbyt duża.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów zimą?

Oprócz podstawowych zasad dbania o włosy, bardzo ważnym elementem w zapobieganiu ich wypadania, jest dobranie odpowiednich preparatów, które wspomogą ich kondycję. Do codziennego mycia włosów używajmy bardzo delikatnych szamponów, które w swoim składzie mają jak najmniej komponentów. Raz lub dwa razy na tydzień, powinniśmy umyć włosy zwykłym szamponem, który pomoże zmyć zanieczyszczenia. Co ważne, szampon powinniśmy dobrać do naszych włosów. Musimy pamiętać o czytaniu etykiet, i w przypadku gdy mamy włosy przetłuszczające się to właśnie szampon dedykowany włosom przetłuszczającym się będzie najlepszym wyborem. Co jeszcze powinniśmy zmienić?

  • Zmieniamy dietę – podstawą jest uzupełnienie jej o nienasycone kwasy tłuszczowe, występujące np. w oliwie, czy tłustych rybach. Do jadłospisu włączamy większą ilość warzyw i owoców (w okresie jesienno-zimowym mogą być to mrożonki), takich jak brokuły, kapusta, natka pietruszki, pomidory, seler, szpinak, pomarańcze, i cytryny.
  • Nawilżamy włosy – oprócz stosowania nawilżających odżywek, warto włączyć domowe maseczki na włosy które mają równie skuteczne, a czasem nawet i skuteczniejsze działanie.
  • Odkładamy na bok suszarkę i prostownicę – lub przynajmniej zmniejszmy ich używanie. Zbyt gorące powietrze niszczy i wysusza nasze włosy. Ograniczenie stosowania tych urządzeń z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na włosy, ale też na skórę naszej głowy.
  • Dbamy o skórę głowy – regularnie wykonujmy delikatne peelingi skóry głowy jednocześnie ją masując. Stosujemy jedynie delikatne preparaty, i dbamy o jej prawidłowe nawilżenie.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi przedstawiamy inspiracje na fryzury bombki oraz wyjaśniamy jak rozjaśnić włosy w domu.