Właściwości kosmetyczne i lecznicze rozmarynu
Tę wiecznie zieloną roślinę znamy przede wszystkim z kuchni, to jednak nie koniec jego wyjątkowych zastosowań. Odgrywa bowiem ogromną rolę zarówno w kosmetyce jak i medycynie – na stany zapalne w jamie ustnej, na skórę, na grzybicę, na poprawę funkcjonowania układu nerwowego, a nawet na… depresję! Sprawdźcie jak działa to wyjątkowe zioło i jakie ma konkretniej właściwości! Zapraszamy do krótkiej lektury!
Rozmaryn i jego zastosowanie w kosmetyce
Rozmaryn jest niezwykle trwałym krzewem rosnącym dziko w okolicach Morza Śródziemnego, który przez cały rok jest zielony. Nie gubi swoich igieł ani nie zmienia kolorów, a jego zastosowanie odkryto już w starożytności skąd też pochodzi jego nazwa. W dzisiejszych czasach rozmaryn jest stosowany przede wszystkim w kuchni, choć jego dobroczynne właściwości są wykorzystywane również w kosmetyce oraz medycynie naturalnej.
Czym się konkretniej charakteryzuje i jakie ma właściwości? W samej kosmetyce działa przede wszystkim antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, ściągająco i antyseptyczne. To właśnie dlatego jest głównym składnikiem odświeżającego peelingu do ciała marki Iossi oraz kremu pod oczy redukującego cienie i obrzęki marki YON-KA. Doskonale sprawdza się więc w pielęgnacji skóry tłustej oraz trądzikowej. Jest również źródłem flawonoidów, które mają działanie antyoksydacyjne, przez co świetnie chroni skórę przed starzeniem, oraz może być stosowany w celach detoksykacji. Sam olejek rozmarynowy pozyskiwany z krzewu działa na rozjaśnienie skóry oraz zmiany w pigmentacji. Sprawdza się także w przypadku blizn, gdyż wykazuje właściwości regeneracyjne. Jego działanie jest znane również w kuracjach antycellulitowych, gdzie pomaga ujędrnić skórę oraz utrzymać jej odpowiednie nawilżenie.
Rozmaryn a pielęgnacja włosów
Czy jednak zastosowanie rozmarynu w pielęgnacji twarzy i skóry to wszystko? Oczywiście nie! Olejek z tego cudownego krzewu jest również wykorzystywany w kosmetyce do pielęgnacji włosów. Szczególnie dobroczynne działanie ma w przypadku włosów przesuszonych, z rozdwajającymi się końcówkami. Ponadto olejek z rozmarynu stosowany na skórę głowy może przyspieszać porost włosów, oraz pomagać w leczeniu chorób skóry takich jak łojotok czy łupież, jest więc świetnym elementem domowych maseczek na włosy.
Rozmaryn i jego zastosowanie w medycynie naturalnej
W samej medycynie zastosowanie znajduje zarówno sam krzew rozmarynu jak i olejek z niego wytwarzany. Napar z rozmarynu działa bowiem rozgrzewająco i antybakteryjnie, w związku z czym doskonale sprawdza się przy grypie oraz przeziębieniu.
Rozmaryn doskonale wpływa również na układ trawienny, szczególnie na pracę jelit oraz wątroby, gdyż wspomaga i reguluje ich pracę. Co więcej preparaty na bazie rozmarynu znajdą również zastosowanie w przypadku osób zmagających się z cukrzycą, ponieważ mogą mieć wpływ produkcję insuliny i obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Olejek wytwarzany z krzewu rozmarynu ma także szerokie zastosowanie przy leczeniu schorzeń reumatycznych. W większości przypadków aplikuje się go zewnętrznie na miejsce występowania bólu. Ponadto rozmaryn pozytywnie wpływa na układ krążenia, rozszerzając naczynia włosowate, co poprawia krążenie krwi w organizmie. Zachęcamy również do lektury naszych wpisów w których podpowiadamy jak dbać o włosy oraz domowe maseczki na piękną cerę.