Na czym polega plopping włosów?
Odpowiednia stylizacja włosów kręconych potrafi wydobyć z nich prawdziwe piękno oraz poprawić ich skręt. Jedną z prostszych, a przy tym niezwykle skutecznych metod to umożliwiających jest plopping. Jest to sposób, który umożliwia wydobycie skrętu włosów oraz podniesienie ich u nasady. Na czym więc dokładniej polega? Co to jest plopping włosów i jak dokładniej go zrobić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Co to jest plopping włosów?
2. Plopping włosów – jak zrobić?
3. Plopping włosów na noc
4. Plopping włosów – efekty
5. Plopping na prostych włosach – czy ma sens?
6. Plopping na prostych włosach – co daje?
Co to jest plopping włosów?
Plopping włosów, nazywany również plunkingiem, ręcznikowaniem lub koszulkowaniem, to sposób suszenia oraz stylizacji włosów kręconych i falowanych, którego celem jest podkreślenie skrętu, wydobycie piękna oraz odbicie ich od nasady. Metoda ta polega na tym, że wilgotne włosy zawija się szczelnie w ręcznik lub koszulkę i pozwala się im naturalnie wyschnąć. W ten sposób wykorzystany materiał wchłania nadmiar wody oraz nałożonych wcześniej kosmetyków, a same kosmyki szybciej schną. Wykorzystanie tej techniki bezpośrednio po umyciu włosów sprawi, że loki nabiorą objętości, staną się sprężyste, gładkie i zdyscyplinowane. To jednak nie koniec jej zalet! Plopping włosów jest metodą w pełni bezpieczną, w związku z czym jego stosowanie nie wpływa negatywnie na ich kondycję! Jak zatem go zrobić? Sprawdźcie!
Plopping włosów – jak zrobić?
Plopping to idealny sposób na uzyskanie wymarzonej fryzury z kręconych włosów. Po jego wykonaniu, loki będą efektownie okalać głowę, a nie smutno opadać. Ponadto metoda ta zapobiega puszeniu się kosmyków i unosi pasma u nasady głowy. Aby więc skorzystać z jej zalet, do rozpoczęcia zabiegu potrzebny będzie t-shirt, grzebień do rozczesywania mokrych i kręconych kosmyków (najlepiej z szeroko rozstawionymi ząbkami) oraz kosmetyki, które zazwyczaj stosujemy po myciu włosów. Gdy przygotujemy wszystkie niezbędne akcesoria, czas przejść do działania!
1. Na początek myjemy włosy, dokładnie je płuczemy i wyciskamy z nich nadmiar wody.
2. Pochylamy głowę w dół i nakładamy na włosy odżywkę bez spłukiwania.
3. Grzebieniem dokładnie rozprowadzamy preparat na całej długości włosów.
4. Na włosy aplikujemy krem stylizujący do włosów kręconych.
5. Na stole rozkładamy koszulkę lub ręcznik w taki sposób, aby góra była przy samej krawędzi.
6. Schylamy głowę tak, aby włosy ułożyły się warstwami na samym środku koszulki lub ręcznika.
7. Tak przygotowane włosy zakrywamy koszulką lub ręcznikiem, łapiąc za dwa końce w taki sposób, aby wybrany materiał przykrył całą głowę i był szczelnie do niej dopasowany.
8. Jeżeli wybraliśmy koszulkę, chwytamy za rękawy i zwijamy ciasno w ruloniki, a na koniec związujemy końce z tyłu głowy.
9. Tak przygotowany „turban” pozostawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Plopping włosów na noc
Wiele osób zastanawia się, czy plopping włosów można stosować na noc. Tak więc wyjaśniamy – wszystko zależy od potrzeb oraz wrażliwości skóry głowy. Najlepiej więc początkowo spróbować trzymać włosy w „turbanie” przez 2-3 godziny, a jeżeli po tym czasie nie zauważymy żadnych skutków ubocznych, po kolejnym zabiegu możemy pozostawić kosmyki zawinięte w koszulkę lub ręcznik na całą noc.
Plopping włosów – efekty
Jakie efekty daje plopping włosów? Wykorzystanie tej techniki skutecznie podbija skręt włosów naturalnie kręconych, unosi je u nasady, ogranicza puszenie oraz chroni przed przeciążeniem kosmyków. Ponadto, koszulkowanie powoduje, że pasma zachowują witalność, ładnie się układają i nie są oklapnięte, a oprócz tego korzystanie z niej przyspiesza naturalne suszenie, co jest niezwykle praktyczne i świetnie sprawdza się jako alternatywa dla suszenia włosów suszarką. Jest to więc idealny sposób na zagęszczenie włosów oraz ujarzmienie niesfornych pasm.
Plopping na prostych włosach – czy ma sens?
Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby osoby z prostymi i falowanymi włosami spróbowały techniki ploppingu. Samo zwijanie umytych kosmyków w turban z bawełnianej koszulki lub ręcznika to zdecydowanie lepsza metoda na ich wysuszenie niż wykorzystanie do tego suszarki lub zwykłego, kąpielowego ręcznika. Wszystko dlatego, że bawełna i mikrofibra to materiały delikatniejsze dla podatnej na uszkodzenia struktury mokrych włosów, co w dłuższej perspektywie ma znaczący wpływ na ich kondycję. To samo dotyczy wykorzystywania wysokiej temperatury, co szczegółowo wyjaśnialiśmy w artykule czy używanie prostownicy i suszarki niszczy włosy. To jednak nie koniec zalet ploppingu! Wykorzystanie tej metody to również świetny sposób na to, aby przekonać się, czy kosmyki mają tendencję do kręcenia. O ich ukrytej naturze może świadczyć między innymi puszenie, szorstkość, niesforność i brak blasku, pomimo ich regularnej pielęgnacji. W takim wypadku koszulkowanie może sprawić, że włosy odzyskają kondycję i zaczną wyglądać dużo zdrowiej, ponieważ technika ta może im umożliwić układanie zgodnie z ich naturą.
Plopping na prostych włosach – co daje?
Na początek warto zaznaczyć, że stosowanie ploppingu na prostych włosach nie spowoduje, że nagle uzyskamy piękne, intensywne loki. Mimo to, wykorzystanie tej techniki pozwoli delikatnie podkręcić kosmyki, dzięki czemu można z nich uzyskać modną fryzurę z rozpuszczonych włosów a’la surferskie fale! Pamiętajmy więc, że w przypadku prostych włosów plopping wykonujemy w taki sam sposób, jak w przypadku kręconych, a po zdjęciu koszulki lub ręcznika należy przechylić głowę do przodu i delikatnie ugnieść włosy. Taki zabieg sprawi, że włosy będą uniesione u nasady, a oprócz tego zyskają objętości i staną się lekko kręcone.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy na czym polega styling włosów oraz podpowiadamy jak rozjaśnić włosy w domu.