Szałwia – palenie w domu

Wiara w magiczne działanie ziół towarzyszy nam od wieków. Część z nich wykorzystuje się w medycynie, część w gastronomii, a część można wykorzystać w formie naturalnych kadzideł. Do tego ostatniego sprawdzi się szczególnie biała szałwia w pęczkach, którą można stosować do okadzania. Taki rytuał ma na celu oczyszczenie osób, przedmiotów lub pomieszczeń z negatywnej i toksycznej energii, a sam zapach szałwii ma przyjemny, kojący aromat, który pomaga uwolnić się od napięcia i stresu. Jak zatem przeprowadzić taki rytuał w domowym zaciszu? Jak palić szałwię? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Palenie szałwii w domu – oczyszczające okadzanie
2. Palenie szałwii – skutki
3. Jak palić szałwię białą w domu?
4. Palenie szałwii – oczyszczanie domu ze złej energii


Palenie szałwii w domu – oczyszczające okadzanie

Ceremonia okadzania pomieszczeń sięga czasów starożytnych. Niegdyś Egipcjanie, Rzymianie i rdzenni Amerykanie wierzyli, że okadzanie domu pozwoli pozbyć się złej energii oraz wprowadzić spokój i szczęście. Dzisiaj zwyczaj ten jest praktykowany przede wszystkim w świątyniach, choć warto zaznaczyć, że z roku na rok rośnie zainteresowanie wykorzystaniem ziół do okadzania własnych domów. Dlaczego? Ponieważ dowiedziono, że podobnie jak z olejami eterycznymi, zioła podczas spalania emitują prozdrowotne związki, które pomagają się zrelaksować i poprawiają nastrój. Jednym z nich jest właśnie szałwia biała, która wykazuje w tej dziedzinie szczególne właściwości.

Palenie szałwii – skutki

Szałwia biała to jedno z najlepszych ziół do palenia, które w wielu kręgach jest uznawane za świętą roślinę. Do jej właściwości możemy zaliczyć przede wszystkim działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, a oprócz tego jej palenie ma pozytywny wpływ na układ oddechowy oraz krwionośny. Dodatkowo, szałwia wprawia w dobry nastrój, pomaga w walce ze stresem i lękami, poprawia sen oraz może być pomocna podczas zapalenia zatok, ponieważ zmniejsza stany zapalne i udrażnia drogi oddechowe. Uważa się również, że szałwia uwalnia jony ujemne, które neutralizują jony dodatnie, na skutek czego niweluje działanie alergenów, takich jak sierść zwierząt, kurz i pleśń. To jednak nie koniec jej właściwości! Poza swoim zastosowaniem prozdrowotnym, szałwia ma przede wszystkim piękny, mistyczny aromat oraz sprawdzi się jako naturalny odświeżacz powietrza.

Jak palić szałwię białą w domu?

Aby wykonać rytuał palenia szałwii w domu, niezbędny będzie pęczek szałwii białej w materiałowym woreczku. Taka szałwia jest nazywana ceremonialną i zwykle sprowadza się ją z Ameryki Południowej, gdzie jest uznawana za święte zioło. Oprócz tego, będziemy potrzebowali jeszcze naczynia odpornego na ogień oraz zapalniczkę lub zapałki. Gdy mamy wszystkie akcesoria potrzebne do przeprowadzenia kadzenia, wystarczy ostrożnie zapalić pęczek szałwii i przełożyć go do naczynia. Liście szałwii nie będą płonęły, a jedynie dymiły, dzięki czemu z takim kadzidełkiem można przejść przez wszystkie pomieszczenia i wypełnić je powstałym zapachem. Jeżeli jednak aromat jest zbyt intensywny, po zgaszeniu pęczka można otworzyć okna i przewietrzyć dom. Warto również wspomnieć, że czas trwania ceremonii należy dostosować do swoich potrzeb oraz możliwości, a podczas wykonywania rytuału nie powinno się zostawiać płonącej szałwii bez nadzoru.

Palenie szałwii – oczyszczanie domu ze złej energii

Rytuał okadzania domu jest procesem bezpiecznym, a jego magiczna skuteczność jest zależna od kilku różnych czynników. Przede wszystkim oczyszczanie mieszkania przeprowadza się w momencie, gdy czuć w nim negatywną atmosferę lub kiedy przeprowadza się do nowego miejsca. Według wierzeń, okadzanie białą szałwią wprowadza energetyczne porządki, pomagające oczyścić przestrzeń z pozostałości po poprzednich lokatorach lub negatywnych wydarzeniach. Jak więc wygląda taki rytuał? Przed rozpoczęciem okadzania, należy posprzątać i zamknąć wszystkie okna, a po jego rozpoczęciu powinno się zrobić spacer z dymiącym pęczkiem od samej piwnicy, przez mieszkanie, aż na strych. I choć nie każdy wierzy w magiczną moc szałwii, to taki rytuał pozwoli wykorzystać potwierdzone naukowo właściwości aromaterapeutyczne, które z pewnością wpłyną pozytywnie na samopoczucie osób przebywających w domu.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dom, w której między innymi podpowiadamy jakie ogrodzenie do domu wybrać oraz przedstawiamy inspiracje na pokój dla chłopca!

Dom