Jak stosować olejek oregano na skórę?

Olejek z oregano to olejek eteryczny, który jest pozyskiwany z liści oregano, czyli niezwykle aromatycznej przyprawy kojarzącej się głównie z kuchnią południowoeuropejską. Nie każdy jednak wie, że substancja ta ma liczne właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne, dzięki którym jej stosowanie wiąże się z wieloma korzyściami dla całego ciała. Jak zatem dokładniej działa? W jaki konkretniej sposób stosować olejek z oregano na skórę? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Olejek z oregano na skórę – podstawowe informacje
2. Olejek oregano – działanie na skórę
3. Olejek z oregano – właściwości kosmetyczne
4. Jakie zastosowanie ma olejek z oregano na skórę?
5. Jak używać olejku z oregano do skóry?
6. Jak zrobić olej z oregano?
7. Gdzie kupić olejek z oregano?


Olejek z oregano na skórę – podstawowe informacje

Olejek z oregano, a właściwie z lebiodki pospolitej, to olejek eteryczny, który pozyskuje się z tej niezwykle zdrowej i aromatycznej rośliny na drodze destylacji wodnej. Substancja ta od lat znana jest jako jako silny środek o działaniu przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym, a to wszystko dzięki zawartości związków fenolowych, flawonoidów, witamin A, B, C i E oraz żelaza, potasu, wapnia i cynku. Już w starożytnej Grecji korzystano z jej właściwości, kiedy to używano jej do leczenia chorób skórnych, bólów reumatycznych oraz biegunek. Obecnie olej z oregano znajduje zastosowanie w kosmetyce, jako naturalny preparat do pielęgnacji cery problematycznej i włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Należy jednak wiedzieć, że jest to bardzo silny ekstrakt, dlatego przed jego zastosowaniem na skórę lub włosy wymaga uprzedniego rozcieńczenia.

Olejek oregano – działanie na skórę

Olejek z oregano ma wiele właściwości zarówno zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych, które zawdzięcza obecności wymienionych wyżej substancji o silnym działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. To właśnie dlatego świetnie radzi sobie z wirusami odpowiadającymi za pojawieniem się opryszczki, z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój trądziku oraz z drożdżakami, których obecność może skutkować powstawaniu grzybicy paznokci. Oprócz tego, olejek z oregano neutralizuje działanie wolnych rodników, które odpowiadają za uszkodzenia struktury skóry oraz działa antyoksydacyjne, dzięki czemu jego stosowanie zapobiega powstawaniu zmarszczek. Podsumowując, olejek eteryczny z lebiodki pospolitej ma właściwości:

  • przeciwzapalne,
  • dezynfekujące,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • antyoksydacyjne,
  • pobudzające,
  • energetyzujące.

Olejek z oregano – właściwości kosmetyczne

Właściwości olejku z oregano od lat wykorzystywane są w kosmetyce. Wszystko dlatego, że substancja ta stosowana na skórę działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Takie korzyści zawdzięcza przede wszystkim karwakrolowi i tymolowi, czyli dwóm substancjom aktywnym znajdującym się w jego składzie. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że jest to olej gorący, przez co nierozcieńczony mocno podrażnia skórę i błonę śluzową. Oznacza to, że jeżeli chcemy wykorzystać jego działanie zewnętrznie, najlepiej dodać go w odpowiednich proporcjach do wody lub oliwy z oliwek i dopiero wtedy stosować bezpośrednio na skórę.

Jakie zastosowanie ma olejek z oregano na skórę?

Olejek z oregano będzie świetnym wyborem przede wszystkim dla osób z cerą problematyczną, tłustą i trądzikową. Preparat ten stosowany zewnętrznie ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwwirusowe, dzięki czemu skutecznie niweluje wypryski i zapobiega powstawaniu nowych. Dodatkowo, substancja ta reguluje działanie sebum, wspomaga gojenie się krostek, hamuje namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ropnych zmian oraz jest doskonałym środkiem w profilaktyce anti-aging. Jego właściwości można więc wykorzystać dodając go do toniku lub płynu micelarnego. Kolejnym zastosowaniem olejku z oregano jest rozcieńczenie go z kosmetykami do stóp. Wszystko dlatego, że działa on przeciwgrzybiczo, w związku z czym wspomaga leczenie grzybicy stóp i zapobiega jej występowaniu. Z tego samego powodu dobrym pomysłem jest dodawanie go do kosmetyków do włosów, zwłaszcza w przypadku osób, które borykają się z łupieżem. Musimy jednak pamiętać, że nie można aplikować go bezpośrednio na skórę, a jedynie dodawać do gotowych produktów w niewielkiej ilości.

Jak używać olejku z oregano do skóry?

Olejki eteryczne charakteryzują się wysoką koncentracją składników aktywnych w produkcie, dlatego stosowanie ich bezpośrednio na skórę może skończyć się podrażnieniami. To samo dotyczy tego z oregano, który jest jednym z najsilniejszych olejków. Mimo to, jego właściwości można wykorzystać do stosowania zewnętrznego. W tym celu wystarczy rozcieńczyć go z innymi kosmetykami lub produktami spożywczymi. Przykładowo, osoby problematyczną, tłustą lub trądzikową cerą, mogą dodać kilka kropli olejku z oregano do używanego na co dzień toniku, płynu micelarnego, kremu lub żelu do mycia twarzy. W tym wypadku wystarczą zaledwie 1-2 krople na 200 ml preparatu. Świetnym pomysłem jest również dodatek tej dobroczynnej substancji do płynu do kąpieli oraz do szamponu lub odżywki do włosów, szczególnie w przypadku osób, które borykają się z łupieżem.

Jak zrobić olej z oregano?

Niestety, wyprodukowanie olejku z oregano w domowych warunkach jest niemożliwe. W zamian możemy jednak przygotować aromatyczny olej, którego właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne będą nieco delikatniejsze. W tym celu wystarczy włożyć świeże liście oregano do słoika, zalać je wybranym olejem roślinnym, następnie włożyć do gorącej wody i trzymać przez 15 minut. Kolejnym etapem jest odstawienie mikstury do wystygnięcia i pozostawienie jej na minimum 2 tygodnie w nasłonecznionym miejscu. Na koniec wystarczy odcedzić olej od liści i przelać go do ciemnej butelki. Tak przygotowany preparat można stosować jako maść lub syrop, najlepiej dodatkowo rozcieńczony z wodą.

Gdzie kupić olejek z oregano?

Popularność pozytywnie wpływających na organizm właściwości olejku z oregano sprawiła, że można go kupić w wielu różnych drogeriach i supermarketach. Niestety, kupując go w takim miejscu nie ma się pewności, jak długo stoi na półce i w jakich warunkach był przechowywany, dlatego najlepiej skorzystać z oferty sklepu ze zdrową żywnością lub sklepu z suplementami, aby mieć pewność, że jest świeży i zachowa maksymalny okres trwałości. Dotyczy to zarówno punktów stacjonarnych, jak i internetowych, bowiem w takich sklepach produkty zazwyczaj są w odpowiedni sposób magazynowane i zabezpieczane przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.


Aby kupić dobrej jakości olejek z oregano wystarczy kliknąć w przycisk poniżej.

KLIKNIJ TUTAJ


Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy jak działa olej kokosowy na skórę oraz podpowiadamy jak stosować olej rycynowy na paznokcie.