Wybór rodzaju ogrodzenia domu ma niezwykle ważne znaczenie i pozwala w odpowiedni sposób zabezpieczyć naszą posesję przed niechcianymi gośćmi i wścibskim spojrzeniem sąsiadów. Sporą popularnością cieszą się aktualnie ogrodzenia stalowe, ale coraz częściej inwestorzy wybierają droższe, choć posiadające wiele zalet ogrodzenia aluminiowe. Czym różnią się oba rozwiązania i które z nich warto wybrać do swojego domu? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!


W tym artykule znajdziesz:
1. Ogrodzenie stalowe – zalety
2. Ogrodzenie aluminiowe – zalety
3. Ogrodzenie stalowe – wady
4. Ogrodzenie aluminiowe – wady


Ogrodzenie stalowe – zalety

Ogrodzenia stalowe są tańsze od aluminiowych, ale różnica ta wydaje się być obecnie coraz mniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Ogromny wpływ na ich cenę ma ciągle rosnąca cena stali. Im droższy będzie materiał, tym cena gotowych wyrobów będzie wyższa. Mimo wszystko to właśnie ogrodzenia stalowe są tańsze od aluminiowych. Zapewniają one wysoką trwałość i są dość odporne na korozje, pod warunkiem, że zostaną właściwie zabezpieczone. Do tego celu wykorzystuje się zabieg zwany cynkowaniem.

Przęsła i bramy wykonane w tej technologii mogą przyjmować różne kształty i kolory. Ich montaż jest prosty i poradzi sobie z nim każda ekipa zajmująca się spawaniem ogrodzeń. To ważne, bo pozwala mocno ograniczyć koszt. Ogrodzenia stalowe mogą być wykonywane na zamówienie, ale wiele marketów budowlanych oferuje gotowe wyroby dostępne niemal od ręki.

Ogrodzenie aluminiowe – zalety

Jedną z największych zalet ogrodzeń aluminiowych jest brak podatności tego materiału na korozję. Nawet w momencie obicia lakieru, aluminium w przeciwieństwie do stali nie zaczyna rdzewieć. Przęsła wykonane z aluminium charakteryzują się bardzo niską wagą i są łatwe nie tylko w montażu, ale również transporcie. To wbrew pozorom bardzo ważne, bo pozwala na uniknięcie obić, które mogą się pojawiać w przypadku bardzo ciężkich elementów ze stali.

Ogrodzenia aluminiowe zapewniają wysoką estetykę i są stosowane zarówno w przypadku domów klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Podobnie jak te wykonane ze stali, można je malować na dowolny kolor z palety RAL. Wykonane na zamówienie mogą przyjmować dowolne kształty i wymiary dostosowane do preferencji konkretnego inwestora.

Ogrodzenie stalowe – wady

Największą wadą ogrodzeń stalowych i samej stali jest podatność na korozję. Niedokładne pomalowanie czy najmniejsze obicie bramy lub przęsła wykonanych z tego materiału sprawia, że bardzo szybko zaczynają pojawiać się ogniska rdzy. Jeśli w porę nie zareagujemy, korozja będzie się rozwijać i szpecić nasze ogrodzenie. Oczywiście zaradzić temu ma cynkowanie i malowanie w specjalistycznych lakierniach, ale musimy wiedzieć, że i tak prędzej lub później na takim ogrodzeniu pojawi się rudawy nalot. Pamiętajmy więc, by w razie nawet najmniejszego obicia, zabezpieczyć stalowe elementy specjalnym lakierem antykorozyjnym.

Ogrodzenia stalowe są ciężkie, bramy wykonane z tego materiału mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. W przypadku ich montażu musimy liczyć się z zakupem droższej automatyki. Decydując się na wybór ogrodzeń stalowych, bardzo często konieczne jest wykonanie odpowiednich fundamentów i betonowych słupów, które poprawiają wygląd całego ogrodzenia. To zdecydowanie zwiększa koszt jego wykonania.

Ogrodzenie aluminiowe – wady

Aluminium jest materiałem dość miękkim. W przypadku uszkodzeń, na powierzchni naszego ogrodzenia pojawią się więc wgłębienia, które nie będą wyglądać zbyt dobrze. Mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne wcale nie dyskwalifikuje takiego rozwiązania. Niestety ogrodzenia aluminiowe są dość drogie. Przyjęło się, że to towar dość ekskluzywny, dlatego za ich wykonanie zapłacimy zdecydowanie więcej niż w przypadku ogrodzeń stalowych.

Aluminium jest materiałem dość trudnym w obróbce, czasami ciężko znaleźć ekipę, która podejmie się stworzenia ogrodzenia z tego materiału. Ogrodzenia aluminiowe podobnie jak i te wykonane ze stali wymagają wykonania drogich fundamentów. Można co prawda zdecydować się na montaż opierający się o słupy zabetonowane na odpowiednią głębokość, ale takie rozwiązanie nie zapewnia zbyt wysokiej estetyki.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dom, w której między innymi podpowiadamy jak chronić dom przed owadami oraz przedstawiamy inspiracje na pokój dla chłopca!

Dom