Ocet na grzybicę paznokci – czy ten sposób działa?
Leczenie grzybicy paznokci jest procesem trudnym i długotrwałym, pomimo dużej świadomości i wiedzy na temat tego schorzenia. W dalszym ciągu jest ona problemem społecznym i epidemiologicznym, dotykającym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak więc się przed nią uchronić? Jakich produktów użyć, aby się jej pozbyć? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie octu, co dokładniej opiszemy w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Czy można stosować ocet na grzybicę paznokci?
2. Jaki ocet wybrać do leczenia grzybicy paznokci?
3. Ocet na grzybicę paznokci – jak stosować?
4. Grzybica paznokci i ocet – efekty
5. Ocet na grzybicę paznokci – przeciwwskazania
Czy można stosować ocet na grzybicę paznokci?
Nieleczona grzybica paznokci zazwyczaj staje się wstydliwym problemem, który znacznie obniża jakość życia. Jest jednak bardzo skuteczny sposób, umożliwiający walkę z tym schorzeniem w domowych warunkach. Mowa tutaj o wykorzystaniu octu i jego prozdrowotnych właściwości. Idea jest prosta: ocet jest kwaśny, dzięki czemu posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, które doskonale sprawdzają się do walki z grzybicą paznokci, a oprócz tego wpływa na poziom pH skóry, co z kolei zapobiega powstawaniu kolejnych infekcji grzybiczych. Oczywiście tutaj należy zaznaczyć, że jest to jedynie jeden z domowych sposobów wspomagających walkę z tym schorzeniem, dlatego przed jego wykorzystaniem warto wcześniej skonsultować się z dermatologiem.
Jaki ocet wybrać do leczenia grzybicy paznokci?
Rodzaj octu do leczenia grzybicy paznokci nie ma większego znaczenia. Można w tym celu wykorzystać ocet jabłkowy lub ocet spirytusowy, ale najważniejsze będzie jego pH, które powinno plasować się między 2 i 3. Taki roztwór można stosować raz dziennie, mocząc w nim stopy lub dłonie przez około 15 minut. Ważne jednak, aby kuracji nie przerywać po ustąpieniu symptomów grzybicy, tylko stosować przez kolejne 2 tygodnie.
Ocet na grzybicę paznokci – jak stosować?
W jaki sposób stosować ocet na grzybicę paznokci? To wbrew pozorom nic trudnego! Poniżej przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku.
1. Do miski wlewamy butelkę octu i dodajemy do niej tyle samo ciepłej wody, najlepiej przegotowanej. Jeżeli zapach octu jest zbyt drażniący, zawsze można dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego, aby go złagodzić.
2. Do miski wkładamy stopy lub dłonie i moczymy od 15 do 30 minut. Zabieg wykonujemy maksymalnie raz dziennie.
3. Po wymoczeniu stóp lub dłoni wyjmujemy je z miski i dokładnie osuszamy. Jest to bardzo ważne, ponieważ grzyby rozwijają się w wilgotnym środowisku, w związku z czym nieosuszona skóra będzie sprzyjała rozwojowi tego schorzenia.
4. Taki zabieg możemy stosować codziennie, najlepiej jeszcze do dwóch tygodni po ustąpieniu grzybicy paznokci.
Grzybica paznokci i ocet – efekty
Czy stosowanie octu na grzybicę paznokci jest skuteczne? Jak najbardziej tak! Efekt, który można zauważyć praktycznie od razu, to powstrzymanie rozwijania się zmian wokół paznokci. Wszystko dlatego, że ocet za sprawą właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych skutecznie ogranicza rozwój infekcji. To jednak nie wszystko! Regularne stosowanie octu wpływa na poziom pH skóry, co z kolei zapobiega powstawaniu kolejnych infekcji grzybiczych, a oprócz tego działa dobroczynnie nie tylko na paznokcie, ale także kondycję całych stóp i dłoni, w wyniku czego staną się miękkie i wypielęgnowane.
Ocet na grzybicę paznokci – przeciwwskazania
Czy ocet na grzybicę paznokci można stosować w każdej sytuacji? Niestety nie, zwłaszcza jeżeli mamy wrażliwą skórę lub uczulenie na salicylany. Jeżeli więc po zaaplikowaniu go na zmienione chorobowo miejsce okazało się, że powoduje podrażnienia, możemy zrobić kolejną próbę, w której skrócimy czas moczenia do maksymalnie 15 minut. Gdy i to nie pomoże, alternatywą jest rozcieńczenie mieszanki z większą ilością wody i stosowanie takiego roztworu nieco rzadziej, czyli kilka razy w tygodniu.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi podpowiadamy skąd bierze się wzdęty brzuch podczas okresu oraz wyjaśniamy skąd bierze się endometrioza i jak ją leczyć.