Wyposażając sypialnię należy zwrócić baczną uwagę na posłanie. Źle dopasowany materac może sprawić, że nawet najbardziej przytulne wnętrze nie zapewni nam pożądanego poziomu komfortu i spokojnego snu. Warto więc poświęcić nieco uwagi aranżacji sypialni, tak aby kojarzyła się nam ona z wygodą i wysokiej jakości wypoczynkiem. Wyróżnić można szereg aspektów opisujących materace, lecz jednym z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego zakupu jest twardość.


W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego twardość jest tak ważna?
2. Jak dobrać materac?
3. Wybierz najlepszy materac dla siebie!


Dlaczego twardość jest tak ważna?

Przede wszystkim dlatego, że warunkuje jakość naszego snu. Każdy z nas zgłasza nieco inne potrzeby w tym zakresie, dlatego warto uzmysłowić sobie, że materac idealny nie istnieje. Niektórzy będą woleli otulające materace miękkie o oznaczeniu H1, natomiast jeszcze inni materace H3 o większym stopniu twardości. Głównym czynnikiem warunkującym nasz wybór powinna być waga. Miękki materac w zestawieniu z osobą o słusznej wadze może powodować dyskomfort i zapadanie się podczas snu.

Jak dobrać materac?

Dostępne na rynku materace są określane specjalnymi oznaczeniami. Warto je znać, aby zakupić model o pożądanych przez nas parametrach. Zasada jest jest taka, że im wyższa cyfra, tym materac jest twardszy. Biorąc pod uwagę ogólne zalecenia powinniśmy dobierać materac według poniższej rozpiski:

  • Materace H1 – najbardziej miękkie wersje materacy.
  • Przeznaczenie
  • dla osób o wadze do 60 kg oraz dzieci
  • Materace H2 – zwane średnio-miękkimi. Dobre dla osób o wadze do 80 kg
  • Materace H3
  • – zwane średnio-twardymi. Stanowią najczęstszy wybór odbiorców (waga od 80 do 100 kg)
  • Materace H4 – bardzo twarde materace dla osób, których waga przekracza 100 kg

Inne aspekty decydujące o wyborze materaca

Przed zakupem materaca warto także zidentyfikować pozycję, którą najczęściej przyjmujemy podczas snu. Jeśli śpimy na boku, wówczas dobrym wyborem okażą się modele miękkie, gdyż pozwolą one lepiej zagłębić się biodrom oraz ramionom. Z kolei dla osób lubiących spać na wznak lub na brzuchu lepszym wyborem okażą się materace H3 oraz H4.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę są posiadane schorzenia układu ruchu. Najczęściej dotyczą one kręgosłupa. Właściwe podparcie ciała hamuje rozwój wad kręgosłupa i przyczynia się do zachowania odpowiedniej postawy. Ortopedyczne materace H3 bazujące na połączeniu sprężyn i pianek pozwalają dopasować się nie tylko do nacisku, ale także temperatury ciała użytkownika.

Jak dobrać materac?

Wybierając materac warto także wziąć pod uwagę swoje preferencje. Jeśli lepiej czujemy się na modelach twardych, wybierzmy materace H3 lub H4, lecz nie ignorujmy całkowicie zaleceń dotyczących wagi, pozycji snu i posiadanych schorzeń. Osoby poszukujące materaca można podzielić również ze względu na preferowaną konstrukcje. Niektórzy wolą sprężyny, a jeszcze inni wolą uczucie miękkości gwarantowane przez piankę.

Dlaczego twardość materaca jest ważna

Jaki materac wybrać do łóżka?

Wybierz najlepszy materac dla siebie!

Jeśli wiesz już jaka twardość materaca okaże się dla Ciebie najlepsza, koniecznie sprawdź najnowsze rynkowe propozycje. Pamiętaj jednak, że nie każdy model zapewni Ci oczekiwany efekt. Materiały wykorzystane do produkcji materaca mają niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o codzienną wygodę oraz trwałość. Polska marka JMB od wielu lat dostarcza materace o zróżnicowanych parametrach umożliwiając szybki i łatwy dobór optymalnego rozwiązania. Jeśli nie chcesz kupować przysłowiowego „kota w worku”, a jakość snu jest Twoim priorytetem, produkty JMB okażą się strzałem w dziesiątkę.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dom, w której między innymi podpowiadamy jak urządzić pokój dla chłopca oraz przedstawiamy inspiracje na meble ogrodowe z palet.

Dom