Jak dbać o kurtkę skórzaną?
Kurtka skórzana stanowi ponadczasowy element zarówno damskiej, jak i męskiej garderoby. Jest to bardzo uniwersalny rodzaj okrycia, który z łatwością można dopasować do większości kreacji. Biorąc więc pod uwagę, że można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów, należy liczyć się z tym, że w pewnym momencie powstaną na niej nieestetyczne plamy lub zabrudzenia. Jak zatem ich się pozbyć, aby nie zniszczyć jej delikatnego materiału? Jak konkretniej dbać o kurtkę skórzaną? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Jak czyścić, pielęgnować i konserwować kurtkę skórzaną?
2. Jak prać kurtkę skórzaną?
3. Czyszczenie kurtki skórzanej
4. Pielęgnacja kurtki skórzanej – jak powinna wyglądać?
Jak czyścić, pielęgnować i konserwować kurtkę skórzaną?
Jak usunąć plamy i zabrudzenia z kurtki skórzanej? Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, że okrycia wykonanego z naturalnej lub ekologicznej skóry nie wolno prać w pralce. To samo dotyczy jej suszenia oraz prasowania. Dlaczego? Ponieważ materiał ten jest na tyle delikatny, że bardzo łatwo go uszkodzić. Powinniśmy więc przede wszystkim zapoznać się ze wskazówkami znajdującymi się na metce. Zazwyczaj tam znajdziemy informacje, w jaki konkretniej sposób czyścić, pielęgnować i konserwować ten element garderoby. Gdy już dowiemy się czego unikać oraz jak o nią dbać, możemy spróbować wyprać kurtkę skórzaną ręcznie.
Jak prać kurtkę skórzaną?
Aby pozbyć się zabrudzeń i plam z kurtki skórzanej, możemy wyprać ją ręcznie. W jaki sposób? Na początek należy zamoczyć ją w wodzie, następnie delikatną szmatką przetrzeć widoczne nieczystości, używając do tego detergentów przeznaczonych do prania skórzanej odzieży. Jeżeli mimo to zabrudzenia nie schodzą, możemy wspomóc się dodatkowo miękką szczoteczką, pamiętając przy tym, aby nie szorować za bardzo materiału. Po wykonaniu powyższych czynności, kurtkę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia i na koniec zabezpieczamy ją środkiem przeciw wilgoci. Takie preparaty zawierają specjalne tłuszcze, które pokrywają materiał niewidoczną warstwą ochronną, jednocześnie przywracając jej świeżość i blask. W ten sposób zachowamy jej wygląd na dłużej oraz ochronimy ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Czyszczenie kurtki skórzanej
Gdy ręczne wypranie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, zawsze można oddać kurtkę skórzaną do profesjonalnej pralni, która specjalizuje się w bezpiecznym i skutecznym czyszczeniu prawdziwej skóry. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy delikatnego materiału naszego okrycia. Jeżeli jednak chcemy ją tylko odświeżyć, to wystarczy namoczyć delikatną szmatkę w ciepłej wodzie, dokładnie ją wycisnąć, a następnie usunąć nią kurz lub lekkie zabrudzenia. Na koniec przecieramy ją jeszcze suchym ręcznikiem, aby uniknąć powstawania zacieków.
Pielęgnacja kurtki skórzanej – jak powinna wyglądać?
Najważniejszym elementem pielęgnacji kurtki skórzanej jest regularne usuwanie zabrudzeń. Jest to absolutna podstawa, która pozwoli nam zachować jej świeżość na dłużej. Kolejnym krokiem jest używanie jednego z preparatów dedykowanych do konserwacji odzieży wykonanej z naturalnej lub ekologicznej skóry. Taki środek powinniśmy stosować rzadko, najlepiej nie częściej niż raz w roku. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi aerozole, mleczka, balsamy, kremy i pasty. Zazwyczaj znajdziemy w nich dodatek olejów i wosku pszczelego, które natłuszczają materiał, a tym samym go ochraniają. Który z nich zatem wybrać?
- Aerozol – będzie to idealny wybór przede wszystkim dla ubrań i akcesoriów wykonanych z prawdziwej skóry. Preparaty do konserwacji w formie aerozolu utrwalają odcień materiału i nie nadają mu zbytniego połysku.
- Mleczko lub balsam – preparaty te są łatwe w aplikacji, nawilżają skórę, zabezpieczają ją i czyszczą, a oprócz tego mają właściwości nabłyszczające.
- Pasta lub krem – są to najczęściej wybierane preparaty, które można wykorzystać zarówno do konserwacji kurtki skórzanej, jak i pozostałej galanterii wykonanej ze skóry. To właśnie w nich znajduje się najwięcej tłuszczu, tak więc nie powinniśmy stosować ich do matowych materiałów.
Jeżeli jednak obawiamy się działania zakupionego preparatu, najlepiej przeprowadzić test w mało widocznym miejscu i sprawdzić, czy środek jest odpowiedni dla naszej kurtki skórzanej.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi wyjaśniamy co zrobić, żeby spodnie nie farbowały oraz przedstawiamy stylizacje z białą koszulą i jeansami.