Koenzym Q10 określany jest również ubichinolem – od łacińskiego słowa ubiquitus, które oznacza „wszechobecny”. Otrzymał takie miano, ponieważ znajduje się w każdej komórce naszego ciała. Co więcej, jest on niezbędny do utrzymania ich funkcji. Warto więc poznać go lepiej!


W tym artykule znajdziesz:
1. Koenzym Q10 – co to jest?
2. Koenzym Q10 – o co tyle szumu?
3. Najlepszy koenzym Q10, czyli jaki?


Koenzym Q10 – co to jest?

Koenzym Q10 to silny przeciwutleniacz rozpuszczalny w tłuszczach, który jest naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm. Przechowywany jest w komórkowych „fabrykach energii”, czyli mitochondriach. Dba o dobry stan zdrowia poprzez zwalczanie wolnych rodników powodujących uszkodzenia komórkowe. Oprócz tego wykazuje silny wpływ na serce, mózg, mięśnie i stawy. Niestety wraz z wiekiem produkcja koenzymu Q10 maleje – jego znaczny spadek rozpoczyna się około 40. roku życia. Na szczęście możemy uzupełniać jego zasoby.

Koenzym Q10 – o co tyle szumu?

Definicja koenzymu Q10 nie wystarczy, by udowodnić jego wyjątkowość. To jego właściwości zdrowotne są szczególnie dla nas istotne, a w przypadku tego przeciwutleniacza ich lista jest naprawdę długa. Oto najważniejsze z nich:

1. Serce jest mięśniem, które nieustannie pracuje, dlatego wymaga ogromnej ilości energii – nawet w stanie spoczynku narząd ten zużywa około 25% całej energii wytwarzanej w organizmie. Komórki serca mięśniowego są bogate w mitochondria, w których odbywa się produkcja energii ATP, czyli siły napędowej naszego organizmu. Koenzym Q10 przyczynia się do wytwarzania energii komórkom, dlatego ma w sobie ogromny potencjał w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym, a także w ich leczeniu. Arytmia, nadciśnienie, a nawet żylaki – pracę twojego serca wesprze koenzym Q10 od Mito-Pharma.pl.

2. Stres oksydacyjny i wolne rodniki sieją spustoszenie w naszym organizmie. Stwarzają warunki do rozwoju różnego rodzaju schorzeń, w tym nawet chorób nowotworowych. Dodatkowo uszkadzają mózg, pogarszając pamięć i zdolność do uczenia się. Koenzym Q10 zwalcza wolne rodniki, obniża stres oksydacyjny, zmniejsza stany zapalne, ograniczając ryzyko rozwoju wielu chorób.

3. Koenzym Q10 jest chętnie używany w branży kosmetycznej, szczególnie w kontekście antystarzeniowym. Nic w tym dziwnego! Badania naukowe wykazują, że koenzym Q10 poprawia gęstość skóry i jest w stanie wygładzić zmarszczki.

Najlepszy koenzym Q10, czyli jaki?

Koenzym Q10 występuje w dwóch postaciach: ubichinonu i ubichinolu. Czym się różnią między sobą i która wersja jest najlepsza dla naszego organizmu?

Chociaż w powszechnym obiegu częściej występuje ubichinon – utleniona forma koenzymu Q10 – to jednak ubichinol jest jego postacią aktywną. Co to oznacza w praktyce? Ubichinol jest gotowy do bezpośredniego działania w komórkach, ponieważ jest najbardziej zgodny z naturalną substancją produkowaną przez organizm człowieka. Z kolei ubichinon do aktywacji potrzebuje pomocy innych składników jak selen, cynk i odpowiednie enzymy.

Dodatkowo uważa się, że najlepszą formą koenzymu dla organizmu jest jego płynna forma. Dzięki ultra małym cząsteczkom może zostać natychmiastowo wchłonięty przez śluzówkę jamy ustnej, a co za tym idzie, dotrzeć do jak największej ilości mitochondriów komórek. W porównaniu do preparatów w formie tabletek bądź kapsułek koenzym Q10 w formie płynnej ma nawet ośmiokrotnie wyższy stopień wchłaniania substancji czynnej. Warto o tym pamiętać, wybierając preparat do codziennego stosowania.

Jak długo stosować koenzym Q10? Preparaty zawierające ten przeciwutleniacz są bezpieczne do długotrwałego przyjmowania. Nie wykazano poważnych skutków ubocznych w trakcie umiarkowanej podaży koenzymu Q10 przez kilka lat, jednak jak w przypadku każdego suplementu, warto jego przyjmowanie skonsultować z lekarzem.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy czym są neutrofile oraz wyjaśniamy skąd bierze się wzdęty brzuch przed okresem.