Jak uprawiać jukę domową?

Juka to roślina, która świetnie czuje się we wszelkiego rodzaju wnętrzach. Jest to jeden z najpopularniejszych kwiatów domowych, który nadaje się do uprawy zarówno przez osoby niedoświadczone w hodowaniu roślin, jak i profesjonalnych ogrodników. Juka zachwyca egzotycznym wyglądem, a do tego jest bardzo mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jak więc ją podlewać, dbać o nią i ją pielęgnować? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Juka domowa – co to za roślina i skąd pochodzi?
2. Juka domowa – uprawa w domu
3. Na co zwrócić uwagę, kupując jukę?
4. Jakie podłoże dla juki wybrać?
5. Juka domowa – podlewanie i wilgotność powietrza
6. Jak i kiedy nawozić jukę domową?
7. Jak i kiedy przesadzić jukę domową?


Juka domowa – co to za roślina i skąd pochodzi?

Juka domowa to bardzo popularna roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae Juss.), czyli roślin jednoliściennych, do której należą inne, często hodowane w domu kwiaty, takie jak agawa, dracena i nolina wygięta. W naturze występuje głównie w ciepłych i suchych rejonach Ameryki Północnej i Południowej oraz na Karaibach. Do jej cech charakterystycznych można zaliczyć grube, skórzaste i ostro zakończone liście oraz białe kwiaty. Co ciekawe, liście wyrastają bezpośrednio z ziemi.

Juka domowa – uprawa w domu

Juka to roślina o rozłożystych cienkich liściach rosnących na grubym brązowym pniu, którą bardzo często spotyka się we wszelkiego rodzaju wnętrzach. Najpopularniejszym jej rodzajem jest juka gwatemalska (Yucca Elephantipes), zwana również słoniastostopą, ponieważ w naturalnych warunkach przypomina jej kształt. Innym, bardzo często wybieranym rodzajem do pomieszczeń jest juka aloesowa (Yucca Aloifolia) oraz juka rostrata (Yucca Rostrata). Każdą z nich można z powodzeniem hodować w domowym zaciszu, nawet nie mając większego doświadczenia przy uprawie roślin. Musimy jednak pamiętać, aby miejsce, w którym umieścimy wybraną jukę było jasne, lecz nie narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. W innym wypadku jej liście mogą ulec poparzeniu. Dodatkowo, optymalna temperatura do jej hodowania to 25-30°C w okresie letnim oraz 18-21°C w okresie zimowym.

Na co zwrócić uwagę, kupując jukę?

Juka domowa nie jest trudna w hodowli, ale podczas jej zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które często decydują o jej wyglądzie.

  • Kondycja – przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę, czy roślina jest zdrowa. Sprawdźmy więc, czy jest wolna od chorób oraz czy nie żerują na niej szkodniki.
  • Wierzchołek pędu – kupując jukę należy sprawdzić, czy wierzchołek pędu został zabezpieczony warstwą wosku, co chroni go przed obsychaniem i gniciem.
  • Korzenie – przed zakupem warto sprawdzić, czy korzenie juki nie są splecione.
  • Rozmiar doniczki – tutaj warto zwrócić uwagę na to, aby doniczka była dobrana do liczby pędów oraz wieku i wysokości rośliny.

Jakie podłoże dla juki wybrać?

Jaką ziemię wybrać dla juki domowej? Najlepszym wyborem będzie uniwersalne podłoże dla palm, dracen oraz sukulentów. Tutaj warto pamiętać, że użytkowana ziemia powinna być dobrze przepuszczalna, a oprócz tego ważne, aby była lekka i oddychająca. Dodatkowo, jeżeli zależy nam na dłuższej żywotności rośliny, na dnie donicy powinniśmy przygotować grubą warstwę drenażu z keramzytu ogrodniczego. Sama donica zaś nie może być zbyt ciasna dla korzeni, co pozwoli na ich prawidłowe funkcjonowanie.

Juka domowa – podlewanie i wilgotność powietrza

Juka domowa należy do roślin, których podlewanie nie jest skomplikowane i nie wymaga szczególnej staranności. Należy jednak zaznaczyć, że bardzo częstym problemem jest ich przelanie, dlatego najlepiej robić to rzadko, ale obficie. Kiedy konkretniej? W trakcie cieplejszych miesięcy jukę można podlewać raz na 10 dni, natomiast w trakcie chłodniejszych miesięcy nawet raz na 3 lub 4 tygodnie będzie wystarczający. To dlatego, że jest to roślina przyzwyczajona do trudnych warunków, dzięki czemu świetnie znosi niską wilgotność powietrza oraz brak wody.

Jak i kiedy nawozić jukę domową?

Kiedy i czym nawozić jukę domową? Najlepiej zabieg ten wykonywać w trakcie cieplejszych miesięcy, a w szczególności latem. Można do tego użyć uniwersalnego nawozu do palm oraz juk lub nawozu do sukulentów.

Jak i kiedy przesadzić jukę domową?

Jukę powinno się przesadzić od razu po przywiezieniu jej ze sklepu. Jeżeli jednak mamy już wspomnianą roślinę w domu, zabieg ten powinno wykonywać się mniej więcej co 2 lata, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę. Tutaj warto również zaznaczyć, że starsze okazy, a szczególnie te przekraczające 10 lat nie muszą być przesadzane. W tm wypadku wystarczy, że górna warstwa ziemi zostanie zastąpiona nową, dzięki czemu dostarczymy roślinie dawkę składników odżywczych i minerałów.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dom, w której między innymi podpowiadamy jak urządzić pokój dla chłopca oraz jak palić szałwię białą w domu.

Dom