Jak dobrać kolor włosów?

Aby zmienić kolor włosów, należy określić kilka rzeczy, które Ci to ułatwią. Jest to analiza kolorystyczna, która określa Twój typ urody i to jakie kolory do Ciebie pasują. Gotowa na zmiany? Zobacz nasze wskazówki i zaskocz innych swoją metamorfozą.


W tym artykule znajdziesz:
1. Pierwszy krok, czyli jaki jest Twój typ urody?
2. Kolor oczu, a wybór odcienia farby
3. Dodatkowe wskazówki wyboru odcienia farby


Pierwszy krok, czyli jaki jest Twój typ urody?

Aby określić swój typ urody, trzeba przyłożyć białą kartkę do swojej twarzy i zobaczyć jak wygląda na jej tle. Jeśli skóra ma podobny odcień, to masz chłodny typ urody, to Twoja twarz nie będzie się wyróżniać na tle kartki. Jeśli Twój typ urody jest ciepły, to Twoja cera odróżnia się od tej białej kartki. Można także patrzeć na kolor naczynek krwionośnych i żył. Jeśli są zielone, to masz ciepły typ urody, a gdy niebieskie, to chłodny. Analogicznie, gdy masz ciepły typ urody, to pasuje Ci złota biżuteria i ciepłe kolory, a gdy chłodny, najlepsza będzie srebrna biżuteria i chłodne kolory. Dodatkowo, warto wybierać kolor farby, który różni się od cery o minimum 2 tony, bo wtedy mamy efekt bezpiecznego kontrastu. Musisz ocenić swój naturalny kolor włosów, a nowy kolor najlepiej, aby był do niego zbliżony.

Kolor oczu, a wybór odcienia farby

Oprócz naturalnego koloru włosów i typu urody, liczy się także kolor oczu. Kieruj się albo zasadą podobieństwa albo kontrastu. Właścicielki brązowych oczu, powinny wybrać kolory zbliżonego do ciemnego blondu lub czekoladowego brązu. Dla oczu zielonych, świetny wybór to rudy kolor i kasztanowy brąz. Niebieskie oczy sprawiają, że pasuje Ci najwięcej odcieni włosów, jednak zwróć uwagę na intensywność barwy Twoich oczu. Im są jaśniejsze, tym jaśniejszy kolor włosów Ci pasuje. Dlatego właśnie platyna pasuje jasnym blondynkom o mocno niebieskich oczach. Oczy szare lubią chłodne odcienie, takie jak platyna lub piaskowy blond. Można też w tym wypadku zaszaleć z odcieniami różu, na przykład rose gold blonde, bardzo modny kolor w sezonie 2023. A jaka jest modna farba do włosów blond? Platyna, rose gold hair, milk tea hair, a także sombre i ombre.

Dodatkowe wskazówki wyboru odcienia farby

Przyjrzyj się jaki jest kolor końcówek Twoich włosów. Możesz rozjaśnić całe włosy do koloru swoich końcówek. Warto też zrobić sobie pasemka w stylu sombre lub ombre, bo zdecydowanie odmładzają one twarz. Blond z pasemkami lub brąz z jaśniejszymi kosmykami dodaje twarzy świeżości i odejmuje lat. Kolor zbliżony do naturalnych włosów jest bezpieczny i pasuje do Twojego typu urody. Nie znaczy to jednak, że nie możesz wybrać ciepłego blondu lub jasnego brązu, nawet jeśli jesteś brunetką o ciemnej karnacji. Tak samo przy jasnej cerze i niebieskich oczach, czerń często jest strzałem w dziesiątkę. Wybierz taki kolor, w którym czujesz się dobrze i nie jest on bardzo kontrastowy. Gdy masz jasne brwi i oczy, to czerń może wyglądać zbyt kontrastowo i nienaturalnie. Liczy się porada stylisty i możesz wspomóc się wirtualnym przymierzaniem koloru. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki i zaskoczenia na koniec i łatwiej dobierzesz najlepszy odcień dla swojego typu urody.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy jakie są przyczyny kruszących się włosów oraz podpowiadamy jak rozjaśnić włosy w domu.