Domowe sposoby na wyczyszczenie kuchenki gazowej

Mawia się, że kuchnia jest sercem każdego domu. I nic w tym dziwnego, bowiem na co dzień spędzamy w niej mnóstwo czasu, między innymi przygotowując przeróżne potrawy na kuchence gazowej. Jeżeli robimy to systematycznie, zapewne pojawiają się na niej trudne do usunięcia zabrudzenia. W takim wypadku bardzo ważne jest ich regularne usuwanie, ponieważ nagromadzone zanieczyszczenia często stają się siedliskiem bakterii. Jak więc zrobić to skutecznie? W jaki sposób wyczyścić kuchenkę gazową, ruszt, dysze, iskrownik oraz palniki? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Kuchenka gazowa – jak ją wyczyścić?
2. Jak wyczyścić płytę kuchenki gazowej?
3. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?
4. Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?
5. Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?
6. Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?


Kuchenka gazowa – jak ją wyczyścić?

Czy warto skorzystać z pomocy firmy sprzątającej w domu? Jak najbardziej, o ile brakuje nam czasu i mamy na to odpowiednie środki. Jeżeli jednak chcemy zająć się sprzątaniem we własnym zakresie, to warto wiedzieć, że wyczyszczenie samej kuchenki gazowej nie należy do najtrudniejszych, ale umycie rusztu, dysz, iskrowników oraz palników może już sprawić kłopot. Mimo to jest wiele skutecznych sposobów, które umożliwiają ich dokładne wyczyszczenie. Jakich konkretniej? Już podpowiadamy!

Jak wyczyścić płytę kuchenki gazowej?

Jeżeli nie mamy pod ręką preparatów dedykowanych do czyszczenia kuchenki gazowej, zawsze możemy skorzystać z produktów dostępnych praktycznie w każdej kuchni. Do tego będziemy potrzebowali:

  • ocet,
  • wodę,
  • spryskiwacz,
  • gąbkę,
  • ręcznik papierowy.

Gdy zgromadzimy wszystkie niezbędne produkty, możemy przejść do działania:

1. Na początek ciepłą wodę mieszamy z octem w proporcjach 1 do 1 i przelewamy do spryskiwacza lub butelki z atomizerem.
2. Tak przygotowanym preparatem spryskujemy zabrudzoną powierzchnię kuchenki gazowej i pozostawiamy na 15 minut, aby ocet rozpuścił zabrudzenia.
3. Po upływie wymaganej ilości czasu, kolistymi ruchami myjemy kuchenkę gąbką, od czasu do czasu spryskując ją przygotowanym wcześniej preparatem.
4. Na koniec całość przecieramy ręcznikiem papierowym do momentu, aż cała kuchenka będzie sucha.

Jak wyczyścić przypaloną kuchenkę gazową?

Jeżeli nie lubimy zapachu octu lub mamy do czynienia z dużo bardziej uporczywymi zabrudzeniami, świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie sody oczyszczonej (ta metoda nie sprawdzi się w przypadku kuchenek wykonanych ze stali szlachetnej, ponieważ można je porysować). Do wykorzystania tego sposobu będziemy potrzebowali:

  • sodę oczyszczoną,
  • wodę,
  • gąbkę,
  • ręcznik papierowy.

Gdy zgromadzimy wszystkie niezbędne produkty, możemy przejść do działania:

1. Na początek wsypujemy do miseczki sodę oczyszczoną, następnie wlewamy wodę, tak aby uzyskać konsystencję pasty.
2. Gdy preparat jest gotowy, otrzymaną mieszanką smarujemy zabrudzoną powierzchnię i pozostawiamy na kilkadziesiąt minut.
3. Jeżeli widzimy, że zabrudzenia powoli się rozpuszczają, sięgamy po gąbkę i delikatnie usuwamy wszystkie nieczystości.
4. Na koniec całość przecieramy ręcznikiem papierowym do momentu, aż cała kuchenka będzie sucha.

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?

Ruszt to jeden z najtrudniejszych elementów do wyczyszczenia. Gromadzący się na nich tłuszcz jest nie lada wyzwaniem, tym bardziej gdy zaschnie. Jak więc się go pozbyć? Możemy wykorzystać do tego tych samych preparatów, których używamy do czyszczenia płytki kuchenki gazowej, czyli roztworu z wody i octu lub pasty z sody oczyszczonej i wody. Wobec tego, będziemy potrzebowali:

  • wody,
  • sody oczyszczonej lub octu,
  • gąbki (do uporczywych zabrudzeń można wykorzystać gąbki typu druciak).

Gdy zgromadzimy wszystkie niezbędne produkty, możemy przejść do działania:

1. Na początek rozkładamy na blacie folię lub ściereczkę i umieszczamy na nim ruszt, tak aby zabezpieczyć blat przed zachlapaniem.
2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie preparatu. Jeżeli więc chcemy wykorzystać wodę i ocet, łączymy je w proporcjach 1 do 1, a jeżeli chcemy wykorzystać pastę z sody oczyszczonej, łączymy ją z wodą i mieszamy do momentu, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję. Tak przygotowany preparat aplikujemy na zabrudzony ruszt i pozostawiamy na 20 minut.
3. Po upływie wymaganej ilości czasu sprawdzamy, czy preparat zaczął roztapiać tłuszcz, a jeżeli tak, to gąbką dokładnie się go pozbywamy i na koniec osuszamy ruszt suchą ściereczką.

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?

Czyszczenie dysz w kuchence gazowej nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy bowiem zdjąć je z korony kuchenki, zamoczyć w misce z roztworem ciepłej wody i płynu do mycia naczyń i pozostawić na kilkanaście minut. Po upływie wymaganej ilości czasu wyjmujemy dysze z preparatu i drobną szczoteczką o twardych włosach dokładnie je szorujemy do momentu, aż pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń. Jeżeli mimo to zanieczyszczenia nie schodzą, możemy dodatkowo nałożyć na szczoteczkę pastę z sody oczyszczonej lub specjalny detergent, który pomoże pozbyć się tłuszczu. Tak oczyszczone dysze wystarczy jedynie osuszyć, aby były gotowe do ponownego użycia.

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Iskrownik to niewielki, wystający bolec przy palniku, z którego podawana jest iskra. Najczęściej zabrudzeniu ulega jego końcówka, co utrudnia jego używanie. Jeżeli więc zauważyliśmy, że palnik nie chce się zapalić, bardzo możliwe, że to właśnie tutaj leży problem. W tym celu wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką, a jeżeli to nie pomoże, możemy do jego wyczyszczenia użyć szczoteczki do zębów lub patyczka higienicznego. Gdy mimo ich użycia iskrownik wciąż jest zabrudzony, możemy dodatkowo skorzystać ze środka czyszczącego, pamiętając jednocześnie o tym, aby wybrać preparat, który nie zawiera wybielaczy. Na koniec, przed kolejnym użyciem, iskrownik należy dokładnie wysuszyć.

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?

Do wyczyszczenia palników w kuchence gazowej możemy wykorzystać tych samych produktów, co do umycia płyty, rusztu, dysz oraz iskrownika, ale musimy przygotować je w nieco inny sposób. Jaki konkretniej? Wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcjach 3 do 1, a następnie podgrzać roztwór w garnku. Gdy preparat prawie zaczyna wrzeć, zdejmujemy go z gazu, wkładamy do niego brudne palniki i pozostawiamy do czasu, aż roztwór ostygnie. Jeżeli mimo takiej kąpieli na palnikach pozostały zabrudzenia, możemy je usunąć za pomocą twardej szczotki lub kulki z folii aluminiowej.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii dom, w której między innymi przedstawiamy zalety i wady ogrodzeń aluminiowych oraz podpowiadamy jak urządzić pokój dla chłopca.

Dom