Żółte plamy pod pachami – jak się ich pozbyć?

Żółte plamy pod pachami to problem, który dotyka wielu osób. Jak się jednak okazuje, te nieestetyczne zabrudzenia wcale nie muszą być efektem nadmiernej potliwości lub braku regularnej higieny. Skąd więc się biorą i jak sobie z nimi poradzić? Jak dokładniej pozbyć się żółtych plam pod pachami? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Skąd biorą się żółte plamy pod pachami?
2. Jak usunąć żółte plamy pod pachami?
• Ocet na żółte plamy pod pachami
• Soda oczyszczona na żółte plamy pod pachami
• Pasta do zębów na żółte plamy pod pachami
• Woda utleniona na żółte plamy pod pachami
• Sok z cytryny na żółte plamy pod pachami
• Aspiryna na żółte plamy pod pachami
3. Jak sprać żółte plamy pod pachami?
4. Jak zapobiegać żółtym plamom pod pachami?


Skąd biorą się żółte plamy pod pachami?

Najczęstszą przyczyną powstawania żółtych plam pod pachami są sole fizjologiczne zawarte w ludzkim pocie. To dlatego, że bakterie występujące na skórze rozkładają związki chemiczne będące składnikami potu, przekształcając je w pierwiastki o żółtawej barwie. Biorąc więc pod uwagę, że pod pachami znajduje się duża ilość gruczołów potowych, które sprzyjają poceniu się w tym obszarze, efektem tego jest powstanie trudnych do usunięcia plam. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyna przyczyna powstawania tych nieestetycznych zabrudzeń. Często bowiem pojawiają się one na skutek stosowania antyperspirantów, które zawierają składniki odpowiadające za redukcję wilgotności, takie jak sole aluminium, ponieważ związki te mogą wchodzić w reakcje z detergentami, których używa się do prania odzieży. Taka mieszanka chemiczna może więc z łatwością zabarwić materiał, bez względu na to, jak bardzo poci się osoba nosząca daną część garderoby.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami?

Żółte plamy pod pachami wyglądają bardzo nieestetycznie i mogą być przyczyną skrępowania w towarzystwie. Niestety, nie łatwo usunąć je za pomocą zwykłych środków piorących, ale mimo to jest kilka skutecznych sposobów, które można wykorzystać do ich pozbycia się. Jak więc dokładniej usunąć żółte plamy pod pachami? Już podpowiadamy!

1. Ocet na żółte plamy pod pachami

Ocet ma wiele zastosowań, nie tylko w branży gastronomicznej, dlatego można też z powodzeniem wykorzystać go do usunięcia żółtych plam pod pachami. W tym celu wystarczy polać zabrudzone miejsca octem spirytusowym i pozostawić na minimum 15 minut. Po tym czasie ubranie należy wyprać w wodzie z proszkiem do prania. Efektem będzie usunięcie nieestetycznych zabrudzeń oraz zabezpieczenie przed ich powstawaniem w przyszłości.

2. Soda oczyszczona na żółte plamy pod pachami

Kolejnym sposobem na usunięcie żółtych plam pod pachami, jest wykorzystanie do tego sody oczyszczonej. W tym celu wystarczy przygotować roztwór z 4 łyżek sody oczyszczonej oraz szklanki wody, a następnie namoczyć w nim plamy i wetrzeć papkę w zabrudzenia, aby skuteczniej zadziałała. Po upływie godziny, ubranie należy wyprać w wodzie z proszkiem do prania. Efektem będzie usunięcie nieestetycznych zabrudzeń oraz zdezynfekowanie materiału.

3. Pasta do zębów na żółte plamy pod pachami

Bardzo skutecznym sposobem na żółte plamy pod pachami jest też wykorzystanie do ich usunięcia pasty do zębów. Jest to bowiem produkt, który słynie z właściwości usuwania przebarwień. Aby więc skorzystać z jego działania, wystarczy pastę o właściwościach wybielających nałożyć na zabrudzenia, dokładnie wetrzeć w zwilżony wcześniej materiał i pozostawić na około 15 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu ubranie należy wyprać w wodzie z proszkiem do prania. Efektem będzie skuteczne usunięcie nieestetycznych zabrudzeń.

4. Woda utleniona na żółte plamy pod pachami

Do usunięcia żółtych plam pod pachami można również z powodzeniem wykorzystać wodę utlenioną. W tym celu wystarczy polać nią zabrudzone miejsca, pozostawić do wchłonięcia na około 30 minut i po upływie tego czasu zetrzeć ją wilgotną szmatką. Efektem tego sposobu będzie skuteczne usunięcie nieestetycznych zabrudzeń.

5. Sok z cytryny na żółte plamy pod pachami

Sok z cytryny to naturalny środek rozjaśniający, dlatego można go wykorzystać także do usunięcia żółtych plam pod pachami. W tym celu wystarczy zmieszać w naczyniu sok z cytryny z wodą w równych proporcjach, a następnie nałożyć tak przygotowaną miksturę na plamę i pozostawić minimum na 30 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu ubranie należy wyprać w wodzie z proszkiem do prania. Efektem będzie skuteczne usunięcie nieestetycznych zabrudzeń.

6. Aspiryna na żółte plamy pod pachami

Nie każdy wie, ale do pozbycia się żółtych plam pod pachami można też wykorzystać aspirynę. W tym celu wystarczy rozkruszyć 3 tabletki i dodać do nich odrobinę wody, tak aby powstała jednolita masa. W ten sposób przygotowaną mieszankę nakładamy na zabrudzenia, dokładnie wcieramy i pozostawiamy minimum na 30 minut. Po upływie wymaganej ilości czasu ubranie należy wyprać w wodzie z proszkiem do prania. Efektem będzie skuteczne usunięcie nieestetycznych zabrudzeń.

Jak sprać żółte plamy pod pachami?

Gdy wszystkie sposoby na żółte plamy pod pachami zawiodą, pozostaje skorzystać z chemicznego odplamiacza. Niestety, takie preparaty bardzo często osłabiają włókna tkaniny, dlatego powinno się stosować je tylko w wyjątkowych sytuacjach. Tutaj warto też pamiętać, że środki na bazie chloru sprawdza się wyłącznie na białych ubraniach, natomiast do kolorowych powinno się używać tlenowych odplamiaczy, ale trzeba liczyć się z ich niższą skutecznością. Bardzo ważne jest też przed ich użyciem wykonanie testu na niewidocznym fragmencie materiału, aby w przypadku niechcianej reakcji, nie zniszczyć wybranego elementu garderoby.

Jak zapobiegać żółtym plamom pod pachami?

Jeżeli lubimy korzystać ze stylizacji z białą koszulą i jeansami, a żółte plamy pod pachami to problem stale powracający, zawsze można spróbować im zapobiec. Podstawą będzie więc używanie detergentów piorących o bardziej naturalnym składzie, które zawierają łagodniejsze komponenty. Do takich zaliczamy między innymi proszki i płyny do prania dedykowane alergikom oraz niemowlętom. Dodatkowo, warto sprawdzić skład swojego antyperspirantu. Gdy zakładamy jasną odzież, lepiej wykorzystać ten, który nie zawiera soli aluminium, ponieważ to właśnie te związki mogą wchodzić w reakcje z detergentami. Jeżeli jednak żółte plamy pod pachami są efektem nadmiernego pocenia się, zawsze można wypróbować specjalne wkładki pod pachy pochłaniające wilgoć. Takie rozwiązanie będzie bardzo dobrym wyborem szczególnie podczas cieplejszych pór roku, kiedy to zagwarantuje komfort oraz zapobiegnie powstawaniu nieestetycznych zabrudzeń.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi podpowiadamy jak prać kurtkę skórzaną oraz przedstawiamy sposoby na farbujące spodnie.