Choroba zakaźna – w jaki sposób odkazić po niej mieszkanie?
Choroby zakaźne mogą rozprzestrzeniać się nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, ale również w przypadku dotknięcia ubrudzonego przedmiotu, a następnie przeniesienie patogenów lub wirusów do ust, oczu lub rany na ciele. Potrafią one bowiem przetrwać na powierzchni różnych przedmiotów przez bardzo długi czas, pozostając aktywnymi. W jaki więc sposób można się ich pozbyć? Jak długo takie patogeny i wirusy utrzymuj się na powierzchni danego przedmiotu? W jaki sposób zdezynfekować mieszkanie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu!
Jak skutecznie odkazić mieszkanie?
Wirusy i patogeny które przedostaną się na szkło, drewno lub plastik mogą utrzymać się w formie aktywnej nawet do kilku dni. To sprawia że stwarzają zagrożenie dla wszystkich osób które mają kontakt z przedmiotem na którym się znajdują. Istnieje więc możliwość przeniesienia choroby na innych domowników lub gości, nawet po ustąpieniu danej choroby. Co więc powinniśmy zrobić?
Gdy w mieszkaniu lub domu jedna z osób przeszła chorobę zakaźną, bardzo ważna jest dokładna dezynfekcja wszystkich powierzchni jak i przedmiotów. Szczególną uwagę powinniśmy przykładać do elementów najczęściej używanych takich jak klamki, kurki, zlew, prysznic, zlew oraz umywalkę. Oczywiście nie możemy również zapominać o urządzeniach elektrycznych takich jak smartfon, pilot od telewizora, klawiatura, włącznik światła, pralka czy zmywarka. W jaki sposób to zrobić, tak aby skutecznie pozbyć się wirusów i patogenów?
Jak odkazić mieszkanie we własnym zakresie?
Jeżeli chcemy odkazić mieszkanie we własnym zakresie, warto sięgnąć po dostępne sklepach środki bakteriobójcze i wirusobójcze. Większość z nich jest oparta na spirytusie, dlatego podczas czyszczenia powinniśmy zachować ostrożność, aby nie zepsuć danej powierzchni.
Kolejnym krokiem po dezynfekcji wszystkich powierzchni użytkowych, jest regularne wietrzenie pomieszczeń oraz pozbywanie się odpadków. Wynośmy więc śmieci częściej niż zwykle, nie pozostawiajmy chusteczek higienicznych oraz wypierzmy wszystkie brudne ubrania i pościel. W tym wypadku rzeczy powinny być wyprane w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, aby mieć pewność że skutecznie likwidujemy zarówno patogeny jak i wirusy. Pamiętajmy również o zdezynfekowaniu wszystkich naczyń oraz sztućców, najlepiej za pomocą zmywarki oraz temperatury między 70 a 95 stopni Celsjusza.
Dezynfekcja mieszkania przez profesjonalną firmę
W jednym z poprzednich wpisów rozważaliśmy czy warto korzystać z usług firm sprzątających. Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejny argument, przemawiający za takim rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ wynajmując profesjonalistę mamy pewność skutecznie wykonanej pracy. Pamiętajmy jednak by w takich sytuacjach wybierać wyłącznie certyfikowane firmy z doświadczeniem. Środki stosowane w niszczeniu drobnoustrojów bowiem, mogą przedostawać się kanałami wentylacyjnymi, co może stwarzać zagrożenie. To właśnie dlatego tak ważne jest doświadczenie oraz wiedza, na podstawie których specjalista dobiera stężenie substancji do danej okoliczności i pomieszczenia. Istotny jest również dobór metody odkażania do sytuacji, gdyż nie każda z metod dezynfekcji jest w pełni bezpieczna.
W jaki sposób firmy dezynfekują mieszkania i ile to kosztuje?
Jakie metody dezynfekcji oferują firmy? W zależności od dezynfekowanego pomieszczenia, na rynku dostępnych jest kilka technologii. Najpopularniejsza jest metoda ozonowania która likwiduje szkodliwe mikroorganizmy oraz nieprzyjemne zapachy. Kolejną niezwykle popularną metodą jest zamgławianie ULV które jest skuteczniejsze, choć równocześnie nieco bardziej szkodliwe. Jeżeli zaś chodzi o ceny, to te zaczynają się od kilkudziesięciu i kończą na kilkuset złotych. Przykładowo średnia cena dezynfekcji w Łodzi wynosi około 150 zł na podstawie cennika jednej z profesjonalnych firm sprzątających. Oczywiście warto pamiętać że ceny mogą zmieniać się w zależności od miasta.