Jakie triki pozwalają na noszenie czółenek przez dłuższy czas bez dyskomfortu?

Nie ma bardziej kobiecych butów niż czółenka na szpilce lub słupku. Wysmuklają nogi i prezentują się bardzo elegancko. Stanowią podstawę formalnego dress code’u w pracy lub stylizacji na rodzinne uroczystości czy wieczorne wyjścia. Z drugiej strony kilkugodzinne przyjęcie lub dzień w biurze w butach na wysokim obcasie dla wielu kobiet stanowi spore wyzwanie i kończy się bólem nóg. Jak tego uniknąć? Oto poradnik!


W tym artykule znajdziesz:
1. Czółenka damskie – jak nosić je bez uczucia dyskomfortu?
2. Kup odpowiednie czółenka damskie
3. Stosuj wkładki do butów
4. Daj stopom odpocząć
5. Postaw na czółenka lub sandały damskie na platformie


Czółenka damskie – jak nosić je bez uczucia dyskomfortu?

Dlaczego po paru godzinach spędzonych w czółenkach damskich bolą Cię nogi? Dzieje się tak dlatego, że w butach na obcasie ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie na stopach, a przenosi się na ich przód. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – uczucie dyskomfortu da się zminimalizować! Dzięki kilku sprytnym trikom zapomnisz o niedogodnościach związanych z noszeniem butów na wysokim obcasie.

Kup odpowiednie czółenka damskie

Odpowiednie, czyli dopasowane do Twoich stóp. Rozmiar rozmiarowi nierówny, podobnie jak obcasy o tej samej wysokości. Dlatego w sklepie stacjonarnym zawsze przymierzaj oba buty. Jeśli od początku czółenka damskie wydają Ci się niewygodne, nie licz na to, że się rozejdą lub dopasują do stopy. Próby rozchodzenia niewygodnych butów kończą się zazwyczaj tym, że lądują one na dnie szafy.

Jeśli zamawiasz buty w sklepie internetowym np. na kazar.com, zawsze sprawdzaj tabelę rozmiarów. Znajdziesz tam informacje na temat tego, na jaką długość stopy pasują czółenka damskie w danym rozmiarze.

Stosuj wkładki do butów

Ulgę Twoim stopom przyniosą żelowe wkładki do butów. W ofercie Kazar znajdziesz m.in. żelowe podpiętki stabilizujące, które minimalizują mikrowstrząsy powstające podczas stąpania po twardym podłożu. Zmniejszają obciążenie mięśni i więzadeł, dzięki czemu nogi bolą mniej.

Jeśli z kolei masz problem z obcierającymi butami, polecamy zapiętki żelowe. Przykleja się je wewnątrz tylnej części butów. Zapobiegają wysuwaniu się pięty podczas chodzenia i zapobiegają ewentualnym otarciom. Zapiętki sprawdzą się w krytych czółenkach damskich. Jeśli nosisz latem sandały damskie, wybierz podpiętki lub wkładki do przyklejenia w miejscu podbicia stopy.

Możesz zdecydować się również na malutkie poduszeczki żelowe, które umieścisz w najbardziej newralgicznych miejscach, w których buty Cię obcierają.

Daj stopom odpocząć

Postaraj się siadać jak najczęściej. Od czasu do czasu możesz wykonać następujące ćwiczenie: usiądź, skrzyżuj nogi w kostkach, a następnie unieś je na chwilę do góry. Dzięki temu poprawisz krążenie krwi w stopach.

Nie polecamy zdejmowania czółenek damskich „tylko na chwilę”. Jeśli Twoje stopy spuchły, możesz mieć problem z ponownym założeniem butów.

Postaw na czółenka lub sandały damskie na platformie

Wciąż modne platformy w sandałach lub czółenkach, że stopy odczuwają obcas jako niższy, niż jest on w rzeczywistości. W ten sposób uzupełnisz strój eleganckim obuwiem, zapewnisz sobie efekt nóg do nieba, a przy tym zmniejszysz dyskomfort związany z noszeniem czółenek na naprawdę wysokich obcasach.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii moda, w której między innymi wyjaśniamy jak dbać o kurtkę skórzaną oraz podpowiadamy jak zmiękczyć buty ze sztucznej skóry.