Feromony – jakie jest ich działanie?
Wszechobecne reklamy zachęcają nas do kupowania perfum z feromonami, a ich działanie ma sprawić, że staniemy się atrakcyjniejsi w oczach drugiej osoby. Czy tak jest w rzeczywistości? Co to dokładniej są feromony i w jaki sposób konkretniej działają? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Co to są feromony?
2. Skąd się biorą feromony?
3. Jak działają feromony?
4. Wpływ feromonów na ludzi
5. Zapachy, które działają jak feromony
Co to są feromony?
Feromony to związki chemiczne, które wykształciły się na drodze ewolucji. Są to substancje semiochemiczne, używane przez rośliny i zwierzęta do wywoływania określonych reakcji i przekazywania informacji osobnikom tego samego gatunku. Te występują w określonych stężeniach i są najczęściej wykorzystywane w celach obronnych, wszczynania alarmu, oznaczania terytorium oraz informowania partnerów o gotowości płciowej. Warto jednak zaznaczyć, że feromony nie mają zapachu i nie są świadomie postrzegane jako substancje zapachowe, a ich działanie opiera się na podświadomym wpływie na układ nerwowy. I choć te są badane od wielu lat, to nadal nie wiadomo jak wiele feromonów wytwarza ludzki organizm. Dotychczas w pełni przebadano zaledwie część z nich, a wyniki prac niejednokrotnie były sprzeczne.
Skąd się biorą feromony?
W przypadków ssaków, feromony są produkowane głównie w:
- wątrobie,
- stopach,
- genitaliach,
- jamie ustnej,
- gruczołach pachowych,
- gruczołach napletkowych,
- gruczołach łojowych,
- gruczołach apokrynowych,
- gruczołach Hardera,
- węzłach podszczękowych.
To jednak nie wszystko. Niekiedy feromony mogą znaleźć się w płynach ustrojowych, takich jak:
- osocze,
- ślina,
- mocz,
- łzy,
- pot,
- wydzielina pochwy i prostaty.
Jak działają feromony?
Liczne badania feromonów wykazały, że te mogą zwiększać atrakcyjność drugiej osoby. Ich wydzielanie sprawia, że postrzegamy innych ludzi jako wartych uwagi i bardziej pociągających, a oprócz tego te niosą ze sobą wiele innych komunikatów. Feromony mogą przekazywać informacje o:
- płci,
- gotowości do reprodukcji,
- poziomie dojrzałości płciowej,
- stanie zdrowia,
- pokrewieństwie danych osobników,
- dominacji,
- zdolnościach przywódczych,
- indywidualnej tożsamości.
Wpływ feromonów na ludzi
Dynamiczny rozwój branży kosmetycznej sprawił, że feromony mogą być wytwarzane sztucznie w laboratoriach. To powoduje, że coraz więcej producentów wykorzystuje ich efektywność oraz szeroki zakres działania w swoich biznesach. Związki te są bardzo często jednym z komponentów perfum oraz wód toaletowych, a niektóre firmy oferują ich kupno w czystej postaci. Warto jednak zaznaczyć, że ich cena jest znacznie wyższa w porównaniu do klasycznych perfum. W jaki więc sposób je stosować? Producenci oferujący feromony zaznaczają, że najlepszym rozwiązaniem jest ich aplikacja bezpośrednio po kąpieli na kilkanaście minut przed wyjściem z domu. Powinniśmy je stosować w tych samych miejscach co tradycyjne perfumy, czyli na nadgarstkach, karku, szyi i łokciach – w ten sposób utrwalimy ich zapach na około 3-5 godzin.
Zapachy, które działają jak feromony
A czy są naturalne zapachy, które działają jak feromony? Jasne, że tak, i te są wykorzystywane od wieków! Które z nich zatem działają jak afrodyzjaki? Sprawdźcie!
1. Jaśmin
Jaśmin jest od setek lat wykorzystywany w kulturze islamskiej i hinduistycznej w formie zapachu miłości. Jest to orientalna nuta, przypominająca zwierzęco piżmo, a sam aromat powoduje zwiększenie libido zarówno u panów, jak i pań.
2. Cynamon
Cynamon jest znany jako egzotyczna przyprawa wykorzystywana w kuchni dalekiego wschodu. To jednak nie koniec jego możliwości, a oprócz tego, że doskonale smakuje i pięknie pachnie, ma też właściwości poprawiające sprawność seksualną. To właśnie dlatego od dawna jest wykorzystywany jako środek zwiększający libido.
3. Imbir
Imbir to niezwykle aromatyczny dodatek, znany z azjatyckiej kuchni. I choć ten jest kojarzony głównie z właściwościami zdrowotnymi, to naukowo udowodniono, że ma pozytywny wpływ na poziom testosteronu u mężczyzn, a jego aromat wzmacnia uczucie pożądania.
4. Drzewo sandałowe
Olejki eteryczne z drzewa sandałowego zawierają związek alfa-santalol, który uspokaja umysł, wprowadza w stan relaksu i pozytywnie wpływa na pobudzenie seksualne. Jest to bardzo częsty komponent zapachów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy co to jest endometrioza i jak ją leczyć oraz podpowiadamy jak dbać o odporność zimą.