Właściwości czerwonej herbaty

Czerwona herbata mimo niezliczonej ilości dobroczynnych działań została przez nas nieco zapomniana. Na szczęście, w mediach coraz częściej pojawiają się informacje o korzyściach zdrowotnych które niesie ze sobą regularne picie czerwonej herbaty, przez co zaczyna częściej gości na naszych polskich stołach. Dlaczego warto pić czerwoną herbatę, i jakie są jej właściwości? Tego dowiecie się w dzisiejszym artykule!

Rodzaje czerwonej herbaty

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów czerwonej herbaty, które delikatnie różnią się smakiem. Wszystkie z nich, należą do herbat półfermentowanych. Produkuje się je głównie w południowo-wschodnich Chinach i na Tajwanie. Jakie są rodzaje czerwonej herbaty?

  • Pu-erh – najbardziej popularna odmiana czerwonej herbaty, uprawiana w Chinach od ponad 1700 lat. Pochodzi z tej samej rośliny co najbardziej popularna w naszym kraju herbata czarna, ale różni się od niej tym, że zostaje poddana dodatkowemu procesowi fermentacji.
  • Oolong – zwana też herbatą Ulung, uprawiana w Chinach oraz północnej i północno-wschodniej części Tajwanu. Na świecie znane są też odmiany z z Indii, Nepalu, czy Wietnamu. Nazywana jest herbatą niebieską, lub turkusową.
  • Pouchong – mniej znana odmiana czerwonej herbaty, produkowanej w Chinach w prowincji Fujian, oraz na Tajwanie. Napar posiada żółtą lub bursztynową barwę. W smaku przypomina połączenie zielonej herbaty z odmianą oolong.

Korzyści z picia czerwonej herbaty

Korzyści z picia czerwonej herbaty znane są od setek lat, przez co jest pijana na całym świecie. Czerwona herbata stanowi bogate źródło składników biologicznie aktywnych, takich jak alkaloidy purynowe, związki polifenolowe, aminokwasy, mikroelementy oraz duża ilość witamin. Bardzo istotna jest zawartość flawonodiów, które mają silne działanie przeciwutleniające. Polifenole regulują wydzielanie żółci, i ułatwiają trawienie, a także przyspieszają zamianę tłuszczu w energię. Zawartość garbników sprawia że czerwona herbata wykazuje lecznicze działanie w przypadku biegunek i zatruć pokarmowych. Co więcej, garbniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne oraz przeciwbakteryjne. Czerwona herbata poprawia pamięć, normalizuje ciśnienie, i ma właściwości moczopędne.

Kofeina w czerwonej herbacie

To prawda że w czerwonej herbacie jest spora dawka kofeiny, natomiast ma odmienne działanie niż ta występująca chociażby w kawie. Kofeina zawarta w czerwonej herbacie jest wchłaniana dopiero w jelitach (a nie w żołądku jak w przypadku kofeiny zawartej w kawie), przez co wolniej dostaje się do krwioobiegu, w związku z czym efekt pobudzający jest zdecydowanie słabszy. Co ciekawe, wśród osób regularnie pijących czerwoną herbatę, można zaobserwować wpływ na polepszenie czynności umysłowych. Ten wyjątkowy napar jest napojem pobudzającym pamięć i zdolności poznawcze.

Czerwona herbata i odchudzanie

Czerwona herbata zawiera więcej enzymów i polifenoli niż jej czarny odpowiednik, przez co korzystnie wpływa na odchudzanie. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, czerwona herbata sprawia że szybciej zamieniamy tłuszcz w energię. W jaki sposób? Zoptymalizowane wydzielanie żółci sprawia, że dostarczone z pokarmem tłuszcze są sprawniej przez nas wchłaniane i trawione. Jak dowodzą badania, wśród osób pijących regularnie napar z czerwonej herbaty zmniejszyło się odkładanie tłuszczu trzewnego, co więcej bez jakichkolwiek zmian w diecie następował spadek masy ciała. Pamiętajmy jednak że podstawą do redukcji masy ciała jest odpowiednio dobrana dieta, oraz aktywność fizyczna, a spożywanie czerwonej herbaty może jedynie wspomóc proces odchudzania, a nie spalić za nas cały tłuszcz. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi wpisami w których przedstawiamy zalety szałwii lekarskiej oraz wyjaśniamy czy zupa ramen jest zdrowa.