Dlaczego słońce szkodzi skórze?
Słońce jest niezbędne dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale warto pamiętać, że może być bardzo niebezpieczne dla skóry. Promieniowanie słoneczne składa się z trzech rodzajów promieni: UVA, UVB i UVC. Te ostatnie są najbardziej szkodliwe, ale na szczęście zatrzymuje je warstwa ozonowa. Z kolei UVA i UVB docierają do Ziemi i mogą powodować oparzenia, przebarwienia, starzenie się skóry, a nawet groźne nowotwory. Jak zatem chronić ciało przed ich niekorzystnym działaniem? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. W jaki sposób słońce szkodzi skórze i naszej urodzie?
2. Jak więc dbać o cerę latem, aby uniknąć negatywnych skutków słońca?
W jaki sposób słońce szkodzi skórze i naszej urodzie?
Promienie UVA z łatwością docierają w głębsze warstwy do skóry i niszczą włókna kolagenu i elastyny, odpowiedzialne za jędrność i sprężystość skóry. To właśnie ten rodzaj promieni słonecznych jest też głównym czynnikiem powodującym fotostarzenie, to znaczy przedwczesne starzenie się skóry wywołane niszczycielskim działaniem słońca. Skóra zniszczona promieniowaniem UVA staje się wiotka, sucha, pomarszczona i pokryta plamami posłonecznymi.
Z kolei promienie UVB, choć mniej niszczycielskie, są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne, które mogą być bardzo bolesne i nieestetyczne. To właśnie oparzenia zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry. Dodatkowo słońce może nas uczulać. Uczulenie na słońce objawy ma bardzo nieprzyjemne i niestety mało estetyczne. Nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe objawia się zaczerwienieniem, nieprzyjemną, swędzącą wysypką,a nawet drobnymi bąblami, obrzękiem lub pokrzywką. Fotodermatozy bywają bardzo niekomfortowe i ciężko je leczyć.
Jak dbać o cerę latem, aby uniknąć negatywnych skutków słońca?
- Chroń skórę za pomocą kremów z wysokim filtrem UVB i UVA. Wybieraj kremy o współczynniku ochrony (SPF) powyżej 30. Stosuj je co najmniej pół godziny przed wyjściem na słońce i ponawiaj aplikację mniej więcej co dwie godziny.
- Staraj się nie przebywać na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia (między 10 a 16). Wówczas promieniowanie jest najbardziej szkodliwe. Jeśli spędzasz czas na słońcu, pamiętaj o nakryciu głowy.
- Regularnie nawilżaj skórę po ekspozycji na słońce. W ten sposób unikniesz wysuszenia skóry nie zaburzysz jej naturalnej bariery ochronnej.Sięgnij po specjalne kremy lub balsamy po opalaniu, W ich składzie powinien znajdować się np. aloes, pantenol, alantoina lub witamina E – to właśnie te składniki łagodzą podrażnienia, regenerują uszkodzone komórki skóry i zapobiegają utracie wody.
- Systematycznie złuszczaj zalegający, martwy naskórek. Odpowiedni peeling pomoże Ci usunąć zrogowaciałe komórki skóry, mogące zatykać pory i utrudniać wchłanianie kosmetyków. Peeling doskonale wygładza, odsłania nowa skórę, a także poprawia jej koloryt i sprawi że Twoja opalenizna jest bardziej równomierna i trwała. Wystarczy wykonać go raz lub dwa razy w tygodniu. Sięgaj po delikatne peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste.
- Zadbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie organizmu. To prawda, że to, co jemy i pijemy ma bezpośredni wpływ na stan skóry. Dlatego jedz dużo warzyw i owoców: dostarczą Ci witamin i przeciwutleniaczy, a zatem ochronią skórę przed wolnymi rodnikami. Unikaj alkoholu, kawy i słodyczy, ponieważ tylko niepotrzebnie odwadniają organizm i pogarszają wygląd skóry. Codziennie wypijaj co najmniej 2 litry wody dziennie: to nawodni skórę od wewnątrz i pomoże Ci usunąć toksyny z organizmu.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy jak wygląda opalanie natryskowe oraz podpowiadamy jak działa olej kokosowy na skórę.