Jak wygląda degażowanie włosów i jakie daje efekty?

Degażowanie włosów to popularna metoda przerzedzania kosmyków, która jest dedykowana przede wszystkim posiadaczkom ciężkich i grubych pasm oraz osobom z krótkimi włosami w celu ułatwienia ich układania. Taki zabieg nadaje uczucia lekkości na głowie, dzięki czemu sprawdzi się szczególnie w przypadku kobiet ze zbyt obszernymi i szybko rosnącymi włosami. Na czym więc dokładniej polega degażowanie? Jakie są wady i zalety tej metody? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Na czym polega degażowanie włosów?
2. Dla kogo jest degażowanie włosów?
3. Degażowanie włosów – zalety
4. Degażowanie włosów – wady
5. Degażowanie a cieniowanie
6. Degażowanie włosów w domu
7. Zniszczone włosy po degażowaniu


Na czym polega degażowanie włosów?

Degażowanie włosów, inaczej nazywane efilowaniem, to zabieg fryzjerski, który polega na podcinaniu i przerzedzaniu pasm nożyczkami z ząbkowanymi ostrzami, które nazywane są degażówkami. Cechą charakterystyczną takich nożyczek jest to, że z jednej strony mają proste ostrza, zaś z drugiej ząbkowane, dzięki czemu można nimi przerzedzać włosy, a nie ciąć w linii prostej. Metoda ta jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają gęste i grube pasma, trudne do ułożenia, ponieważ można nimi nadać lekkości fryzurze i ułatwić ich układanie. Należy jednak wiedzieć, że część osób uważa degażowanie za kontrowersyjne, z uwagi na to, że nie tną włosów, lecz łamią je na wybranej długości, w wyniku czego nieumiejętne stosowanie tej techniki może prowadzić do rozdwajania końcówek i zniszczenia pasm. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby efilowanie przeprowadzał wykwalifikowany profesjonalista, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia kosmyków.

Dla kogo jest degażowanie włosów?

Degażowanie włosów to technika, która wśród profesjonalnych stylistów wzbudza wiele kontrowersji. Wszystko dlatego, że degażówki wyłamują włosy, zamiast je ucinać, w efekcie czego ich stosowanie może sprzyjać rozdwajaniu się końcówek. To powoduje, że jest to zabieg, z którego nie powinny korzystać osoby z cienkimi, łamliwymi i zniszczonymi pasmami. Nie dotyczy to jednak wszystkich kobiet. Są bowiem osoby, dla których efilowanie będzie dobrą metodą, a dotyczy to przede wszystkim posiadaczek grubych, gęstych i falowanych kosmyków, u których degażówki poprawią skręt i pozwolą uzyskać piękne fryzury z kręconych włosów. Oprócz tego, zabieg ten sprawi, że włosy będą się lepiej układały i będą lżejsze.

Degażowanie włosów – zalety

Efilowanie włosów pozwala zmniejszyć ich objętość, dzięki czemu:

  • pasma ładniej się układają,
  • łatwiej je modelować,
  • łatwiej uzyskać docelową fryzurę,
  • włosy są lżejsze i lżej wyglądają,
  • włosy szybciej schną po umyciu.

Degażowanie włosów – wady

Do największych wad efilowania włosów zaliczamy:

  • możliwość rozdwajania się końcówek,
  • możliwość pogorszenia się ich kondycji,
  • możliwość wystąpienia kruchości i łamliwości kosmyków,
  • przerzedzenie włosów.

Degażowanie a cieniowanie

Jaka jest różnica pomiędzy degażowaniem i cieniowaniem włosów? Efilowanie to zabieg, który polega na przerzedzeniu pasm na całej długości, ponieważ wykorzystywane do tej techniki nożyczki łamią włosy, zamiast je przycinać, zaś podczas cieniowania włosy są skracane jedynie na wybranym obszarze. Oprócz tego, do degażowania wykorzystywane są degażówki, a do cieniowania klasyczne nożyczki fryzjerskie. Tutaj należy również wspomnieć o pikowaniu włosów, które polega na tym, że fryzjer przycina pasma w różnych miejscach, w wyniku czego kosmyki bliżej głowy są dłuższe, natomiast z wierzchu są krótsze, co może niektórym przypominać fryzurę bombkę. W ten sposób podobnie do degażowania włosy tracą na objętości, ale nie są łamane, więc zabieg ten jest mniej inwazyjny dla kosmyków.

Degażowanie włosów w domu

Czy zabieg degażowania włosów można zrobić we własnym zakresie? Niestety, jest to bardzo skomplikowana technika, tak więc jeżeli nie ma się odpowiednich umiejętności i wprawy, łatwo w ten sposób zniszczyć pasma i pogorszyć ich kondycję, w wyniku czego fryzura nie będzie wyglądała zbyt efektownie. Jeżeli jednak ma się doświadczenie w podcinaniu włosów, można spróbować metody efilowania, ale najlepiej w momencie, gdy są w dobrej kondycji. Po takim zabiegu dobrym pomysłem będzie wzmożona pielęgnacja, do której możemy użyć domowych maseczek na włosy oraz sposobów na pobudzenie mieszków włosowych.

Zniszczone włosy po degażowaniu

Niestety, tak już wspomnieliśmy, nieumiejętnie przeprowadzony zabieg degażowania włosów może pogorszyć ich kondycję. W takim wypadku niezbędne będzie ich odżywienie i odpowiednia regeneracja. W tym celu można wykorzystać między innymi domowe maseczki, które w zależności od wybranych składników potrafią być niezwykle skuteczne. Jedną z nich jest mieszanka 2 żółtek, 2 łyżek oliwy oraz soku z połowy cytryny, które miesza się w miseczce, a następnie nakłada na włosy i pozostawia na minimum 30 minut. Kolejną jest maseczka ze 100 gramów jogurtu naturalnego, jajka, banana i soku z połowy cytryny, które również miesza się w miseczce, a następnie nakłada na włosy i pozostawia na minimum 20 minut. Jeżeli jednak nie mamy czasu na przyrządzanie domowych mikstur, zawsze możemy skorzystać z oleju rzepakowego na włosy, który zawiera witaminę E i K oraz jest bogaty w kwasy tłuszczowe, dzięki czemu jest świetnym lekarstwem na suche i zniszczone pasma.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii uroda, w której między innymi wyjaśniamy jak uratować kruszące się włosy oraz podpowiadamy jak zagęścić włosy.