Alergie skórne – czym się charakteryzują?
Zdecydowana większość z nas miała do czynienia z alergią u siebie lub u swoich bliskich. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, czym właściwie są alergie i co je powoduje. Dobrze byłoby to zmienić i zapoznać się z najczęstszymi przyczynami ich powstawania. Najbardziej przydatna może jednak okazać się wiedza na temat łagodzenia objawów alergii skórnej. Pomóc może nam między innymi znajomość domowych sposobów walki z nimi.
W tym artykule znajdziesz:
1. Alergie skórne – czym są?
2. Jak wygląda uczulenie na skórze?
3. Jakie są przyczyny alergii skórnych?
4. Jak złagodzić objawy alergii skórnej?
5. Domowe sposoby na alergie skórne
Alergie skórne – czym są?
Pojęcie alergii skórnych jest dosyć szerokie. Co do zasady, alergia to całe spektrum rozmaitych objawów, które pojawiają się na skórze w wyniku kontaktu z alergenem. Dzieje się tak na skutek zbyt wysokiej wrażliwości układu immunologicznego. Można dokonać pewnego podziału alergii skórnych, wyróżniając między innymi alergiczny wyprysk kontaktowy, pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry czy wyprysk fotoalergiczny. Każdy rodzaj alergii może manifestować się w nieco inny sposób. Poza tym, należy pamiętać o tym, że objawy zawsze mają indywidualny przebieg.
Jak wygląda uczulenie na skórze?
Uczulenie na skórze może wyglądać różnie, w zależności od tego, z jakim rodzajem alergii ma się do czynienia i jaki czynnik za nią odpowiada. Może ono przybierać postać grudkowatej wysypki, jak również rozlanych, czerwonych plam. W przypadku alergii skórnej nierzadko dochodzi także do pojawiania się pęcherzy, które złuszczają się. Dosyć powszechne są również świąd i pieczenie naskórka. Niestety, na skutek drapania zmiany często zaostrzają się. Dlatego też, tak popularne są różnego rodzaju kremy na alergię o właściwościach przeciwświądowych.
Jakie są przyczyny alergii skórnych?
Przyczyny alergii skórnych mogą być różne. Warto na pewno wspomnieć o alergenach wziewnych oraz pokarmowych. Wśród tych pierwszych wymienić można chociażby sierść zwierzęcą czy roztocza kurzu domowego. Jeśli chodzi zaś o alergeny pokarmowe, często są nimi białka mleka krowiego, jajka czy owoce morza. Za uczulenie na skórze odpowiadać mogą także niektóre medykamenty. Sporo osób jest uczulonych chociażby na popularną penicylinę. Alergię u niektórych osób powoduje także kontakt z lateksem czy niklem. Objawów uczulenia możemy doświadczyć również na skutek użądlenia przez jakiegoś owada, jak również przez kontakt z określonymi substancjami chemicznymi. Mowa tu na przykład o tych występujących często w kosmetykach.
Jak złagodzić objawy alergii skórnej?
W celu złagodzenia objawów uczulenia, bardzo często stosowane są różnego rodzaju maści na problemy skórne oraz kremy alergiczne, zarówno te na receptę jak i bez niej. Przeważnie zawierają one w swoim składzie kortykosteroidy. Mają one na celu szybkie pozbycie się ostrych objawów alergii. Sposób postępowania w przypadku alergii skórnej zawsze będzie jednak uzależniony od stopnia nasilenia objawów. Inaczej postępuje się w przypadku złuszczających się pęcherzy, a inaczej w przypadku zrogowaceń. Jeżeli mamy do czynienia z drugą z wymienionych postacią alergii, najpewniej ulgę przyniosą nam kremy na alergię bazujące na emolientach. Ich rolą jest silne natłuszczenie naskórka i przyspieszenie procesów gojenia się. Aby pozbyć się dokuczkliwego świądu i pieczenia, warto wykorzystać maść dziegciową. Bardzo istotne jest to, aby obszar skóry dotknięty objawami alergii utrzymywać w czystości. Właściwa higiena pozwoli nam zminimalizować ryzyko wtórnego nadkażenia zmienionej chorobowo skóry. Nie mniej ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta zamieszczonych w ulotce dołączonej do konkretnego kremu bądź maści. Jedynie regularna kuracja jest w stanie przynieść pożądane skutki.
Domowe sposoby na alergie skórne
Jeżeli nie mamy w domu żadnego kremu ani maści na alergię, możemy spróbować złagodzić objawy domowymi sposobami. Doraźnie, w ostrej fazie uczulenia pomóc mogą nam na przykład okłady z chłodnej wody. Ważne jest to, aby były one trzymane na skórze przez około pół godziny, kilka razy dziennie. Pomoże to między innymi w złagodzeniu zaczerwienienia oraz opuchlizny. Ukoi również ewentualny ból. Można także przemywać zmiany wystudzonym naparem z rumianku, który słynie z właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych oraz łagodzących. Dobrym pomysłem mogą okazać się także okłady z płatków owsianych. Znajdujące się w nich substancje wspierają bowiem zdolności regeneracyjne naskórka. Bez względu na to, na jaką domową metodę walki z alergią postawimy, pamiętajmy o tym, że zawsze należy dążyć do poznania przyczyn problemu. Wskazane może więc okazać się wykonanie stosownych testów alergicznych, które pomogą ją ustalić.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi podpowiadamy jakie funkcje pełnią w organizmie neutrofile oraz wyjaśniamy skąd bierze się wzdęty brzuch przy okresie.