Recepta na tabletkę dzień po – czy wypisze ją lekarz rodzinny?
Aby móc w aptece legalnie kupić tabletkę „dzień po”, niezbędna jest recepta. Nie każdy jednak ma możliwość szybkiego umówienia się na wizytę do ginekologa. Co w tej sytuacji należy zrobić? Czy lekarz rodzinny może przepisać pacjentce antykoncepcję awaryjną? Czy może odmówić wystawienia e-recepty na tabletkę „dzień po”? Sprawdzamy!
W tym artykule znajdziesz:
1. Czym jest antykoncepcja awaryjna i kto może ją przepisać?
2. Czy lekarz rodzinny wystawi e-receptę na tabletkę „dzień po”?
3. Pigułka „dzień po” – kiedy nie otrzymamy recepty?
Czym jest antykoncepcja awaryjna i kto może ją przepisać?
Antykoncepcja awaryjna, określana potocznie jako tabletki „dzień po” należy do hormonalnych środków zapobiegających z wysoką skutecznością ciąży. Tabletki „dzień po” stosuje się, gdy dojdzie do współżycia o wysokim ryzyku zajścia w ciążę. Mogą być pomocne w przypadku współżycia bez zabezpieczenia, poza tym można z nich korzystać w przypadku stosowania antykoncepcji, która z jakiegoś powodu zawiodła. Tabletki „dzień po” przede wszystkim mają za zadanie opóźnić owulację, czyli sprawić, że do jajeczkowania dojdzie później – nie powodują jednak przerwania ciąży już istniejącej.
W Polsce, by mogła być kupiona tabletka „dzień po”, potrzebna jest recepta. Jaki lekarz może ją wystawić? Każdy, kto ma uprawnienia do przepisywania leków. Gdy pacjentowi potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta od lekarza rodzinnego teoretycznie zatem również może być otrzymana, gdyż nie tylko ginekolodzy mogą przepisywać antykoncepcję awaryjną. Co więcej, osobom, którym potrzebna jest pigułka „dzień po”, recepta może być przepisana zdalnie, w tym na stronie TabletkaDzienPo.pl.
Czy lekarz rodzinny wystawi e-receptę na tabletkę „dzień po”?
Lekarz rodzinny ma uprawnienia do wystawiania e-recept na antykoncepcję awaryjną. Teoretycznie zatem, zgłaszając się do swojego lekarza rodzinnego, można liczyć na otrzymanie e-recepty na tabletkę „dzień po”. Nie każdy jednak lekarz rodzinny wystawi taką e-receptę, czego należy być świadomym. Może zdarzyć się zatem, że pacjentka odczeka do terminu umówionej wizyty, odstoi w kolejce, a w gabinecie lekarza rodzinnego dowie się, że e-recepta nie będzie jej wystawiona.
Lekarz ma możliwość powołania się na klauzulę sumienia, a wówczas może odmówić pacjentce przepisania antykoncepcji awaryjnej. Jednocześnie w takiej sytuacji lekarz ma obowiązek skierowania pacjentki do lekarza, który taką receptę może wystawić. To jednak znów jest czas, który trzeba poświęcić na rejestrację do lekarza, dojazd do niego i oczekiwanie w kolejce, a nie zawsze kobieta dysponuje możliwością tak długiego oczekiwania na pigułkę. W takiej sytuacji opcją jest konsultacja zdalna z lekarzem, która odbywa się zwykle „od ręki” – receptę w ten sposób można otrzymać nawet w 5 minut.
Pigułka „dzień po” – kiedy nie otrzymamy recepty?
Klauzula sumienia nie jest jedyną sytuacją, gdy lekarz rodzinny może stwierdzić, że pacjentce nie zostanie przepisana tabletka „dzień po”. Recepta może nie zostać wystawiona kobiecie również z innych przyczyn i to nie tylko przez lekarza rodzinnego, ale również innych specjalistów uprawnionych do wystawiania e-recept. Antykoncepcja awaryjna nie będzie przepisana pacjentce, jeśli lekarz w czasie wywiadu medycznego stwierdzi przeciwwskazania do stosowania tabletki „po”. Przykładem może być nadwrażliwość pacjentki na substancję czynną lub pomocnicze antykoncepcji awaryjnej.
E-recepta może nie być wystawiona również w przypadku pacjentek, które mają przeciwwskazania zdrowotne innego typu, w tym niektóre poważne choroby, poza tym nie otrzymają e-recepty pacjentki, które już są w ciąży. Lekarz może również odmówić wystawienia e-recepty, jeśli pacjentka nadużywa antykoncepcji awaryjnej – tabletki „dzień po” powinny być stosowane jak najrzadziej i nie częściej niż 1 raz w cyklu (wyjątek: wymioty w pierwszych 3 godzinach od połknięcia wcześniejszej pigułki).
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii zdrowie, w której między innymi wyjaśniamy skąd bierze się wzdęty brzuch przed okresem oraz podpowiadamy co to jest endometrioza i jak ją leczyć.