Endometrioza- co to jest?

Przez lekarzy nazywana również gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy. Choroba występuje, kiedy komórki podobne do tych, które znajdują się w macicy, pojawiają się również w innych częściach ciała. Komórki nie opuszczają organizmu, a zamiast tego wędrują w jego głąb. Wiedzę dotyczącą tej choroby powinna mieć każda kobieta. Wpływa na płodność, ale także jelita, zdrowie emocjonalne oraz związki!

Przyczyny endometriozy

Podczas regularnego cyklu miesiączkowego błona śluzowa w jamie macicy narasta. Wszystko po to, aby w czasie miesiączki złuszczyć się i opuścić organizm. U kobiet cierpiących na tę chorobę, endometrium wraz z krwią trafia do jajowodów. Co więcej, przedostaje się nimi do jamy brzusznej. Większość ekspertów zgadza się, że pośród wielu przyczyn, na chorobę wpływają czynniki genetyczne, immunologiczne oraz hormonalne.

Objawy endometriozy

Objawy endometriozy jajnika są różne u każdej kobiety. Co ciekawe, choroba może także przebiegać bez objawów, dlatego powinnaś wiedzieć jak ją wykryć. Złotym standardem diagnostyki endometriozy jest laparoskopia. Choć choroba częściej dotyka kobiety szczupłe, wysokie i rudowłose, może przytrafić się również kobietom obdarzonym innymi cechami. Endometrioza jest zazwyczaj klasyfikowana w etapach od minimalnego do ciężkiego. Jej objawy to zazwyczaj bolesne, zbyt obfite i długie miesiączki, bolesne stosunki, plamienie okołomiesiączkowe, kłopoty z zajściem w ciążę, niekiedy ślady krwi w moczu lub w kale.

Leczenie endometriozy

Jak leczyć endometriozę? Choć nie ma lekarstwa (leczy się wyłącznie objawy), po sieci krąży mit dotyczący jej naturalnego leczenia. Chodzi o ciążę. Musisz wiedzieć, że nie może być traktowana jako lek. Może, co najwyżej stanowić czasowe złagodzenie objawów. W niektórych przypadkach to operacja może pomóc kobietom z endometriozą zajść naturalnie w ciążę.

W przypadku endometriozy, kanapa nie jest Twoim przyjacielem. Ćwiczenia dla osób cierpiących na przewlekły ból mogą być problemem, ale choroba ta pogarsza się, jeśli kobieta nie ma odpowiedniej ilości ruchu.