Wygląd brzucha może świadczyć o konkretnej chorobie
Nasz styl życia i nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na to, jak wygląda brzuch. Sprawdźmy więc, co jego kształt mówi o naszym stanie zdrowia!
Zastanawiasz się, dlaczego Twój brzuch wygląda tak, a nie inaczej? Za jego kształt odpowiadają nie tylko geny, ale i nasze przyzwyczajenia. Niekiedy kształt brzucha może być także zwiastunem choroby. Oto 4 najbardziej znane typy naszych brzuchów:
Brzuch glukozowy
Zwykle jest bardzo „odstający” i okrągły. To właśnie na brzuchu zbiera się większość tłuszczu, podczas gdy cała sylwetka jest szczupła. Skąd bierze się taki kształt brzucha? Są za niego odpowiedzialne duże ilości cukrów rafinowanych. Na taki kształt brzucha może mieć wpływ także spożywanie dużej ilości alkoholu.
Brzuch nerwowy
Jak wygląda? Zwykle wystaje z przodu, ale jest przy tym miękki i niezbyt jędrny. Taki brzuch może świadczyć o tym, że jesteśmy ciągle zestresowani. W stresujących sytuacjach kortyzol uwalnia do krwi duże ilości cukru. Nasze spięte ciało zaczyna produkować go coraz więcej, spodziewając się zwiększonego wysiłku, który jednak nie następuje. W ten sposób w brzuchu odkłada się tłuszcz. Pamiętajmy, że długotrwały stres może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu.
Brzuch tarczycowy
Czasem odnosimy wrażenie że brzuch to największa część naszego ciała? Nie dzieje się tak bez przyczyny! Prawdopodobnie cierpimy na niedoczynność tarczycy. Schorzenie powoduje, że nie jesteśmy w stanie spalić wszystkich kalorii. Przez to każda część naszego ciała staje się „większa” – najbardziej jest to widoczne na brzuchu. Jak najszybciej wykonajmy więc badania hormonalne!
Brzuch gruszki
Tłuszcz odkłada się wszędzie, tylko nie na brzuchu? Prawdopodobnie jesteśmy właścicielami figury typu „gruszka”. Jest to spowodowane zachwianiem równowagi hormonalnej i zwiększoną produkcją estrogenu. Jeżeli cały czas tyjemy bez przyczyny, możliwe że chorujemy na endometriozę. Konieczna będzie wizyta u ginekologa oraz przeprowadzenie badań hormonalnych.