Czy warto stosować tak zwany oszukany posiłek podczas diety?

Moda na stosowanie oszukanego posiłku czyli popularnego cheat meala przyszła do nas zza oceanu. Koncepcja jest bardzo prosta, wykorzystujemy sytuację że nasz metabolizm dostosował się do diety, i oszukujemy go zjadając posiłek od niej odbiegający. Zamysł jest bardzo dobry, ponieważ pozwala odreagować frustrację wynikającą z codziennych ustępstw, ale czy rzeczywiście warto stosować tego typu praktyki? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu!

Rola cheat meal w odchodzaniu

Zazwyczaj podczas rygorystycznego trzymania diety, zjedzenie czegoś niezdrowego, lub zbyt kalorycznego, powoduje wyrzuty sumienia. Rzeczywiście cheat meal, to najczęściej dużo gorszy jakościowo posiłek niż te które przyrządzamy sobie na co dzień, ale pamiętajmy o tym że może być naszą furtką do normalności, przykładowo podczas spotkania ze znajomymi, lub kolacją z ukochanym. Oprócz poprawy humoru, oszukany posiłek może nieść korzyści również w odchudzaniu. Wielu dietetyków stosuje go jako lekarstwo na tak zwaną stagnację, czyli etap zatrzymania który może potrwać nawet kilka tygodni. Włączenie oszukanego posiłku o wyższej kaloryczności niż te z codziennej diety może pomóc przełamać moment zatrzymania wagi. W jaki sposób to działa? Jednorazowe dostarczenie do organizmu większej ilości kalorii wpływa na wydzielanie leptyny i greliny, czyli hormonów odpowiedzialnych za metabolizm.

W jaki sposób stosować oszukany posiłek?

Według dietetyków, na cheat meal mogą sobie pozwolić głównie osoby które są na diecie minimum 3-4 tygodnie, czyli okres który jest wymagany aby wprowadzić organizm w tryb spalania tkanki tłuszczowej. Jednakże lepszym rozwiązaniem, jest wykorzystanie oszukanego posiłku w momencie gdy tracimy motywację do utrzymywania diety, i potrzebujesz odmiany od od stosowanych zaleceń. To zdecydowanie poprawi nie tylko samopoczucie, ale sprawi że nabierzemy większej chęci do dalszego wysiłku. Aby mieć pewność że cheat meal nie wpłynie negatywnie na nasze starania, stosujmy go nie częściej niż raz na 1-2 tygodnie, najlepiej w środku dnia, aby mieć czas na spalenie dostarczonych kalorii. Jednorazowa kaloryczność oszukanego posiłku w zależności od rodzaju naszej diety, aczkolwiek nie powinna przekraczać 1000-1200 kalorii.

Stosuj cheat meal, a nie cheat day

Tak jak wspomnieliśmy cheat meal może przynieść pewne korzyści, natomiast całodniowe obżarstwo bez opamiętania już zdecydowanie nie. Jeżeli jeden oszukany posiłek przerodzi się w kolejne, taka zmiana może negatywnie odbić się na Twojej wadze, lub co gorsza prowadzić do zrezygnowania z diety. Podczas odchudzania, nasz żołądek kurczy się, przez co organizm uczy się zaspokajać mniejszą ilością pożywienia, dlatego dostarczenie jednego dnia takiej ilości pokarmu jak przez ostatnich kilka dni, może ponownie rozregulować cały system. Pamiętajmy że odchudzając się, najważniejsza jest motywacja do dalszego działania.