Korzyści płynące ze stosowania alg
Algi, czyli wodorosty, to grupa mikroorganizmów, która występuje zarówno w słonowodnych, jak i słodkowodnych akwenach. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że te niepozorne glony wyróżniają się zawartością wielu cennych składników, dzięki którym mają szerokie zastosowanie w kosmetyce, a szczególnie w pielęgnacji ciała. Oznacza to więc, że można je z powodzeniem wykorzystać do poprawy kondycji cery. Jak zatem dokładniej działają, jakie mają właściwości i jak stosować algi na twarz? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Czym są algi?
2. Rodzaje alg
• Algi słodkowodne w kosmetyce
• Algi słonowodne w kosmetyce
3. Jaki skład mineralny mają algi?
4. Jakie zastosowanie w kosmetyce mają algi?
5. Jak algi działają na twarz?
6. Jak stosować algi na twarz?
7. Jak często można stosować algi na twarz?
8. Gdzie kupić maski algowe do twarzy?
Czym są algi?
Algi, nazywane też wodorostami oraz glonami, to samożywne organizmy o beztkankowej budowie, które występują zarówno w akwenach słonowodnych, jak i słodkowodnych. Te bogate w składniki mineralne rośliny mają szerokie zastosowanie w kosmetyce, a to za sprawą zawartości między innymi cynku, miedzi, manganu, wapnia, witaminy A, witaminy C, witaminy E, witamin z grupy B, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wielocukrów. Dzięki nim algi są częstym komponentem kosmetyków o skrajnie różnym działaniu, zwłaszcza że ich ogromną zaletą jest możliwość penetracji składników przez warstwę lipidową, a tym samym większa skuteczność w porównaniu do działania jedynie na powierzchni skóry.
Tutaj trzeba jednak wiedzieć, że algi dzielimy na słodkowodne i słonowodne, a co za tym idzie ich działanie nieco się od siebie różni.
Rodzaje alg
Tak jak wspomnieliśmy, wodorosty dzielimy na słodkowodne, i słonowodne. Mimo to, oba te rodzaje posiadają szerokie spektrum działania:
Algi słodkowodne w kosmetyce
Do alg słodkowodnych zaliczamy spirulinę i chlorelle:
- Spirulina znalazła swoje zastosowanie w środkach pomagających zachować młodość, dzięki wysokiej zawartości aminokwasów, minerałów, i witamin. Jest ona wykorzystywana do produkcji kosmetyków regenerujących, odmładzających, i przyspieszających gojenie skóry, a jej regularne stosowanie pozwala odzyskać świeżość i zdrowy wygląd skóry.
- Chlorella jest wykorzystywana przede wszystkim do produkcji kosmetyków pielęgnujących i oczyszczających. To dlatego, że charakteryzuje się najwyższą zawartością chlorofilu, a dodatkowo zawiera inne składniki mające pozytywny wpływ na kondycję skóry, w tym między innymi antyoksydanty, takie jak witamina C i E, cynk oraz selen, a także kwasy omega-3 oraz kwas gamma-linolenowy (GLA).
Algi słonowodne w kosmetyce
Do alg słonowodnych zaliczamy zielenice, brunatnice, i krasnorosty:
- Zielenice są wykorzystywane przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych dla osób, które zmagają się ze zmianami skórnymi, w tym trądzikiem oraz alergią, a to za sprawą właściwości detoksykacyjnych oraz działaniu zmniejszającym aktywność gruczołów łojowych. Dodatkowo, zielenice przyspieszają proces regeneracji naskórka oraz zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia.
- Brunatnice są najczęściej komponentem kosmetyków o działaniu ochronnym i nawilżającym, a to dlatego że są bogatym źródłem kwasu alginowego, dzięki któremu wykazują działanie nawilżające, regenerujące i odmładzające, a także wiążą toksyny, pozwalając tym samym skutecznie pozbyć się ich z organizmu.
- Krasnorosty są wykorzystywane głównie w maseczkach oraz kremach do twarzy, ponieważ wykazują działanie oczyszczające oraz łagodzące, a dodatkowo ze względu na wysoką zawartość kwasu eikozapentaenowego chronią cerę przed fotostarzeniem, a także przebarwieniami, które są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce.
Jaki skład mineralny mają algi?
Zawartość dobroczynnych składników różni się w zależności od rodzaju alg, aczkolwiek jest kilka składników, które są wspólne zarówno dla wodorostów słodkowodnych, jak i słonowodnych. Należy jednak zaznaczyć, że w zależności od odmiany ich zawartość bywa zmienna. Mimo to, wodorosty zawierają głównie białka, tłuszcze oraz węglowodany. Są bogate również w magnez, potas, jod, chlor, i żelazo. Oprócz tego, w algach można znaleźć małe ilości kobaltu, wanadu, miedzi, cynku, strontu oraz witaminy A, E, C i B1, B2, B5, B6, B12. Bardzo ważnym składnikiem alg są też lipidy, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za stymulację odbudowy i ochrony naskórka oraz mają właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne. Dzięki zawartości tak cennych składników algi są ważnym elementem produkcji kosmetyków dla osób o cerze suchej i skłonnej do podrażnień
Jakie zastosowanie w kosmetyce mają algi?
Wodorosty ze względu na bogactwo składników mineralnych znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach kosmetyki:
- Trądzik i łojotok – algi zawierają dużą ilość siarki i węglowodanów, które pomagają odkażać i stabilizować pracę gruczołów łojowych skóry, a dodatkowo oczyszczają skórę ze zbędnych toksyn i pomagają przywrócić jej naturalne pH.
- Naczynka – algi zawierają substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia włosowate znajdujące się wewnątrz skóry, a do tego poprawiają ukrwienie skóry, łagodzą skłonność naczynek do pękania oraz stymulują mikrocyrkulację.
- Cellulit – algi morskie zawierają kwas alginowy, pomagający usuwanie toksyn oraz pobudzający mikrokrążenie w naczyniach włosowatych, a dodatkowo zawierają witaminy B, beta-karoten i enzymy, które polepszają przemianę materii i wygładzają naskórek.
- Jędrność – algi słodkowodne dzięki zawartości specjalnego białka wspomagają wytwarzanie elastyny i kolagenu w skórze, przez co zwiększają jej elastyczność.
Jak algi działają na twarz?
Zawartość witamin, minerałów, aminokwasów, antyoksydantów oraz kwasów tłuszczowych powoduje, że algi można z powodzeniem wykorzystać do pielęgnacji twarzy. Efektem ich stosowania będzie:
- Nawilżenie i regeneracja – algi stosowane do pielęgnacji twarzy stworzą na skórze ochronną barierę, która zapobiegnie utracie wody, jednocześnie pozwalając skórze oddychać. Dzięki temu cera stanie się bardziej elastyczna, gładka i nawilżona.
- Działanie przeciwstarzeniowe – wodorosty stosowane do pielęgnacji twarzy ochronią skórę przed działaniem wolnych rodników, w efekcie czego zminimalizują oznaki starzenia, takie jak drobne linie i zmarszczki oraz pomogą w zachowaniu młodzieńczego wyglądu,
- Ochrona przed promieniowaniem UV – algi stosowane do pielęgnacji twarzy ochronią ją przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, a to za sprawą substancji, które działają jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.
- Poprawa wyglądu cery – glonu stosowane do pielęgnacji twarzy skutecznie poprawiają elastyczność skóry, zmniejszają ilość wydzielanego sebum oraz ujednolicają koloryt cery, a to dzięki zawartości licznych witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych.
Jak stosować algi na twarz?
Algi są bogate w witaminy, minerały, aminokwasy, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, dzięki którym z ich dobroczynnych właściwości mogą korzystać posiadaczki każdego typu cery. Jak więc użyć ich do pielęgnacji twarzy? W tym celu najlepiej sprawdzą się maski algowe, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Poniżej krótka instrukcja, która krok po kroku opisuje stosowanie ich na twarz:
1. Na początek trzeba dokładnie oczyścić cerę. W tym celu robimy dokładny demakijaż, oczyszczamy i tonizujemy skórę twarzy, szyi i dekoltu.
2. Kolejnym krokiem jest zrobienie peelingu, który pomoże pozbyć się martwego naskórka.
3. Teraz czas na przygotowanie maski algowej. Do tego potrzebujemy maskę w proszku, miseczkę oraz sztywny pędzel.
4. Do miseczki wsypujemy zalecaną przez producenta ilość proszku, dodajemy do niej zalecaną ilość niegazowanej wody mineralnej i dokładnie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej masy, tak aby maska nie była ani zbyt gęsta, ani zbyt płynna.
5. Alternatywnie pod maskę z alg na cerę można zaaplikować ampułkę z serum do twarzy, aby wzmocnić jej działanie i uzyskać jeszcze lepszy efekt.
6. Teraz czas na aplikację maski, którą pędzelkiem nakładamy równomiernie na całą twarz, szyję i dekolt. Najlepiej aplikować ją wzdłuż mięśni twarzy, od dekoltu przez szyję do brody, a następnie od brody, przez policzek, skroń aż do czoła.
7. Tak nałożoną maskę pozostawiamy do jej zastygnięcia, czyli na około 20 minut.
8. Po upłynięciu wymaganej ilości czasu, sięgamy po pędzelek, namaczamy go w wodzie i zwilżamy nim maskę, co ułatwi jej zdejmowanie.
9. Ściągamy maskę zaczynając od brody, a następnie oczyszczamy skórę z jej pozostałości.
10. Na koniec ponownie tonizujemy cerę i aplikujemy na nią ulubiony krem.
Jak często można stosować algi na twarz?
Algi wyróżniają się bardzo łagodnym działaniem, dzięki czemu do pielęgnacji twarzy można używać ich stosunkowo często. Najlepiej korzystać z ich właściwości raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Wiele będzie jednak zależało od indywidualnych potrzeb oraz aktualnego stanu cery, bowiem znacznie ważniejsza od intensywności kuracji jest jej regularność. Tutaj należy też zaznaczyć, że każda marka maseczek algowych ma własne receptury, różniące się pod względem zawartości dodatkowych składników odżywczych, dlatego najlepiej stosować je według zaleceń producenta.
Gdzie kupić maski algowe do twarzy?
Maski algowe można kupić przede wszystkim w drogeriach i aptekach. Mowa tutaj zarówno o sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, w których można znaleźć szeroki wybór produktów zawierających wodorosty. Trzeba jednak wiedzieć, że ich jakość może się znacząco różnić, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie ze sprawdzonych sklepów, aby mieć pewność, że zakupiony kosmetyk jest świeży i zachowa maksymalny okres trwałości.
Aby kupić dobrej jakości maskę algową wystarczy kliknąć w przycisk poniżej.