Korzyści płynące ze stosowania alg

Występują zarówno w morzach, oceanach, jak i jeziorach. Popularne w ostatnich latach algi, czyli wodorosty, dzięki swoim właściwościom znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce. Bogate w pierwiastki są bardzo cenionym komponentem w produkcji kosmetyków. Jaki skład mają algi, jakie są ich rodzaje, i dlaczego warto korzystać z produktów na bazie wodorostów? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Rodzaje alg

Wodorosty dzielimy na słodkowodne, i słonowodne. Algi słodkowodne to spirulina i chlorella. Pierwsza z nich znalazła swoje zastosowanie w środkach pomagających zachować młodość, dzięki wysokiej zawartości aminokwasów, minerałów, i witamin. Spirulina jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków regenerujących, odmładzających, i przyspieszających gojenie skóry. Regularne stosowanie pozwala odzyskać świeżość i zdrowy wygląd skóry. Chlorella jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków pielęgnujących i oczyszczających. Algi słonowodne to zielenice, brunatnice, i krasnorosty. Ich właściwości oraz zawartość składników mineralnych jest podobna do alg słodkowodnych, aczkolwiek brunatnice zawierają znacznie więcej kwasu alginowego, zaś krasnorosty mają większą zawartość agru. Wodorosty słonowodne, znajdują zastosowanie głównie w produkcji kosmetyków oczyszczających.

Skład mineralny alg

Zawartość dobroczynnych składników różni się w zależności od rodzaju alg, aczkolwiek jest kilka składników które są wspólne zarówno dla wodorostów słodkowodnych jak i słonowodnych. Należy jednak zaznaczyć że w zależności od odmiany, ich zawartość bywa zmienna. Popularne algi, zawierają głównie białka, tłuszcze oraz węglowodany. Są bogate również w magnez, potas, jod, chlor, i żelazo. Oprócz tego w wodorostach możemy znaleźć małe ilości kobaltu, wanadu, miedzi, cynku, strontu oraz witaminy A, E, C i B1, B2, B5, B6, B12. Bardzo ważnym składnikiem alg, są lipidy, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, odpowiadające za stymulację odbudowy i ochrony naskórka, oraz mającymi właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne. Dzięki tak bogatej zawartości, algi są ważnym elementem produkcji kosmetyków dla osób o cerze suchej i skłonnej do podrażnień

Zastosowanie alg

Wodorosty ze względu na bogactwo składników mineralnych, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach kosmetyki:

    • Trądzik i łojotok – algi zawierają dużą ilość siarki i węglowodanów które pomagają odkażać i stabilizować pracę gruczołów łojowych skóry. Dodatkowo oczyszczają skórę ze zbędnych toksyn i pomagają przywrócić jej naturalne pH.
    • Naczynka – algi zawierają substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia włosowate znajdujące się wewnątrz skóry. Poprawiają ukrwienie skóry i łagodzą skłonność naczynek do pękania oraz stymulują mikrocyrkulację.
    • Cellulit – algi morskie zawierają kwas alginowy, pomagający usuwanie toksyn, oraz pobudzający mikrokrążenie w naczyniach włosowatych. Dodatkowo zawierają witaminy B, beta-karoten i enzymy, polepszające przemianę materii i wygładzające naskórek.
    • Jędrność – algi słodkowodne dzięki zawartości specjalnego białka wspomagają wytwarzanie elastyny i kolagenu w skórze, przez co zwiększają jej elastyczność.